Mknąc szynobusem z Rzeszowa do Tarnobrzega

W poniedziałek, 18 stycznia, o godzinie 10:22 zmodernizowanymi torami wyruszył z Rzeszowa szynobus, który po 75 minutach dojechał do stacji PKP Tarnobrzeg.
W inauguracyjnym przejeździe udział wzięli posłowie, senatorowie i samorządowcy z całego Podkarpacia.

Inauguracyjny przejazd odbył się w związku z oddaniem do użytku kolejnego zmodernizowanego odcinka linii kolejowej nr 71 Rzeszów-Ocice,zrealizowanego w ramach zadania inwestycyjnego „Modernizacja drogi kolejowej na odcinku Rzeszów-Warszawa przez Kolbuszową” i uruchomieniem połączeń pasażerskich relacji Rzeszów -Tarnobrzeg-Stalowa Wola.

Już od13 grudnia ubiegłego roku pociągi linii Rzeszów – Ocice kursują  z prędkością 90 km na godzinę. A według zapowiedzi, już wkrótce prędkość ta wzrośnie do ponad stu kilometrów na godzinę. Modernizacja60-kilometrowego odcinka trasy kolejowej pochłonęła 178 mln zł i trwała od 2000 r. Prace modernizacyjne będą nadal trwały także i w tym roku i pochłoną około 40 mln zł. Zmodernizowany odcinek Rzeszów Tarnobrzeg, to zapowiedź zmian na trasie łączącej stolicę Podkarpacia z Warszawą,którą już za dwa lata, mamy pokonać w niespełna 5 godzin.

Jak zapowiada Jan Dziubiński, Prezydent Tarnobrzega, już trwają rozmowy z przedstawicielami kolei, aby budynek tarnobrzeskiego dworca odzyskał dawną świetność. – Dworzec zostanie wyremontowany. Powstanie tu parking, także autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej zostaną dostosowane do rozkładu jazdy pociągów – mówi Prezydent Dziubiński.

W inauguracyjnym przejeździe udział wzięli przedstawiciele Przewozów Regionalnych i PKP Polskich Linii Kolejowych (m.in. prezes zarządu Polskich Linii Kolejowych Zbigniew Szafrański, dyrektor PKP Polskie Koleje Państwowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec, dyrektor PKP w Krakowie Włodzimierz Żmuda) posłowie,senatorowie i samorządowcy z całego Podkarpacia.
Fot. Agata Rybka