Czas na wielkie sprzątanie

Sytuacja poziomu wód na terenie Tarnobrzeg zdecydowanie się poprawia. Dobrą wiadomością dla tarnobrzeżan jest spadek wody w Sandomierzu. Na sandomierskim ujęciu poziom Wisły spadł w nocy poniżej stanu alarmowego, a to oznacza spadek wody na rozlewiskach.

Cały czas intensywnie pracują pododdziały PSP, jak i strażacy z Ukrainy. Woda wypompowywana jest w rejonie Sielca, Dzikowa i Zakrzowa do Wisły, a w Sobowie pracują pompy, które przepompowują wodę z rozlewisk do Trześniówki. 

W Sobowie woda spływa także przez wyrwę w wale, która powstała przy moście kolejowym. W Wielowsi pompy rozpoczną prace, jak tylko będzie to możliwe pod względem technicznym. Dziś do Tarnobrzega z pomocą przyjechało czterdziestu kadetów ze szkoły pożarniczej. Dwudziestu z nich pracuje razem z wolontariuszami w Wielowsi, a dwudziestu w Sielcu. W Sobowie cały dzień pracuje także grupa więźniów z Zakładu Karnego z Chmielowa. Na terenach zalewowych na bieżąco kontrolowane są także powstające zastoiska. Do ich likwidacji wykorzystywane są lżejsze pompy. Samorząd tarnobrzeski pozostaje także w stałym kontakcie z zarządcami wałów. Na razie przez wał w Koćmierzowie spływa woda. Ale tak szybko, jak to będzie możliwe, zniszczone wały będą odpowiednio zabezpieczane, aby nie doszło do kolejnych podtopień.

Razem z ustępującą wodą rozpoczęło się na osiedlach wielkie sprzątanie. – Chcę zwrócić uwagę mieszkańców, aby z rozwagą podejmowali decyzje o wyrzucaniu niektórych przedmiotów, bo wiele rzeczy da się zregenerować. Na przykład naczynia czy sztućce można wymyć i wygotować i będą nadawały się do użytku. Dlatego proszę nie podejmować pochopnych decyzji i od razu wszystkiego nie wyrzucać – mówi Wiktor Stasiak, zastępca Prezydenta Tarnobrzega.

Od środy na wszystkich osiedlach działają także specjalne komisje, które po przeprowadzeniu wywiadu oceniają zniszczenia wyrządzone przez powódź. Na podstawie zebranych danych będą wypłacane zasiłki tzw. „Tuskowe”. – Wierzę, że uda się nam to wszystko tak skoordynować, aby rodziny które komisja już odwiedziła, następnego dnia mogły otrzymać pieniądze – dodaje Wiktor Stasiak.

W najbliższy piątek, czyli 28 maja, grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 wyjedzie na tygodniową zieloną szkołę do Muszyny. Z pewnością będzie to dla nich szansa na odpoczynek i oderwanie się od tej trudnej rzeczywistości.

Do 28 maja, wszystkie osoby zainteresowane zatrudnieniem w ramach robót publicznych mogą składać podania do Prezydenta Miasta. Pięćdziesiąt osób przez cały czerwiec będzie pracować przy usuwaniu skutków powodzi. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 15/822-65-70 wew. 585