Wszystkie służby w gotowości

O godzinie 15:00 zebrał się dzisiaj Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie podległe Prezydentowi Miasta służby są w pełnej gotowości.

W spotkaniu uczestniczył także Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, mł. bryg. mgr inż. Andrzej Babiec, który chwilę wcześniej zakończył kontrolny objazd powiatu tarnobrzeskiego. 

– Na wałach cały czas trwają prace. Wyrwa w wale w Koćmierzowie jest łatana. Umocniona jest za to wcześniej zbudowana opaska, która zapewnia bezpieczeństwo. W pełni zabezpieczone są także wyrwy w wale rzeki Łęg. Cały czas trwają także prace na wyrwach na wałach Trześniówki. W każdym miejscu pracują strażacy, którzy układają folie, worki, a także rękawy – dodaje komendant Babiec.

Straż Pożarna apeluje, aby „gapie” nie spacerowali po wałach, w szczególności tych, na których prowadzone są działania, ponieważ powoduje to osłabienie wału. Cały teren patrolować będzie policja.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego już pracuje całą dobę. Numer telefonu do Centrum 15 822 20 72.

Informacja o sytuacji meteorologiczno – hydrologicznej na terenie woj. podkarpackiego na godz. 12.00 dnia 2 września 2010 r.
 
W ciągu minionej doby w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu odnotowano opady od 23 do 78 mm/m2. Najwyższe opady wystąpiły w Wisłoczku gm. Rymanów – 78 mm, Jaśliskach gm. Jaśliska – 75 mm i Wisłoku Wielkim gm. Komańcza – 67 mm.
 
Aktualnie w górnej części zlewni Wisłoki (po Krajowice) i Wisłoka (po Krosno) po spadkach zanotowanych w drugiej części nocy obserwuje się ponowne wzrosty spowodowane intensywnymi opadami nad ranem. Są to przejściowe wzrosty, które potrwają do godzin południowych i nie powinny przekroczyć poziomów wody osiągniętych przy kulminacjach wieczornych 1 września i w pierwszej części nocy 2 września.

Na Wisłoce poniżej Krajowic występować będą dalsze wzrosty stanów wody przy stanach około alarmowych.
 
Na Wisłoku od Krosna w dół w ciągu najbliższej doby będzie występował spływ wód przy stanach około alarmowych. Od Rzeszowa w dół wystąpią dalsze wzrosty stanów wody do stanów około alarmowych dnia 3 września.
 
Od godzin popołudniowych w górnej części zlewni Wisłoki i Wisłoka poprawa sytuacji, poziom wody powinien wyraźnie opadać.
 
Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje na terenie:
– powiatu dębickiego,
– powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
– powiatu brzozowskiego,
– powiatu jasielskiego,
– powiatu łańcuckiego,
– powiatu przeworski,
– gminy Kuryłówka (powiat leżajski),
– MiG Kolbuszowa (powiat kolbuszowski).
 
Stan alarmu powodziowego obowiązuje w:
– powiat mielecki,
– powiat tarnobrzeski,
– powiat stalowowolski,
– powiat rzeszowski,
– powiat krośnieński,
– powiat strzyżowski,
– Miast Tarnobrzeg,
– Miasto Rzeszów,
– Miasto Krosno,
– gm. Zarszyn /powiat sanocki/,
– gm. Żyraków /powiat dębicki/,
– gminy Białobrzegi, Czarna, Łańcut i Żołynia /pow. łańcucki/.
 
Źródło: www.rzeszow.uw.gov.pl