Koniec pierwszej edycji Kuźni Dziennikarskiej

Publicysta o. Wacław Oszajca, dziennikarze m.in.  Polskiej Agencji Prasowej, TVN24, Polskiego Radia Rzeszów oraz doradca medialny Ministra Zdrowia, Tomasz Misztal – to tylko niektórzy z prowadzących zajęcia podczas pierwszej edycji ,,Kuźni Dziennikarskiej”, która kończy się w weekend w Wyższej Szkole Handlowej w Tarnobrzegu.

Można już zapisywać się na drugą odsłonę bezpłatnych warsztatów, rozpoczynającą się w listopadzie – chętni mogą wysyłać maile na adres: warsztaty@twojregion24.pl.

W drugiej edycji Kuźni Dziennikarskiej – która jest projektem społecznym – oprócz teoretycznych, praktycznych i multimedialnych zajęć związanych z warsztatem prasowym oraz współczesnymi mediami, organizowane będą spotkania z dziennikarzami z największych ogólnopolskich redakcji, wykładowcami akademickimi, publicystami, rzecznikami prasowymi oraz przedstawicielami świata kultury, sportu i polityki. Planujemy także organizację debat i wyjazd do redakcji Polskiej Agencji Prasowej oraz Sejmu.

Podczas zajęć teoretycznych, praktycznych i multimedialnych uczestnicy pierwszej edycji Kuźni poznawali  różne formy i gatunki  tekstu, elementy jego kompozycji, a także język wypowiedzi dziennikarskiej.
Szczególny nacisk kładziony był na: newsa, artykuł prasowy, reportaż i wywiad. Tematyka warsztatów dotyczyła także sposobów przekazu medialnego, konferencji prasowych, kultury języka oraz prawa prasowego.
Omawiane i analizowane były trendy obecne we współczesnych mediach, także radiowe i telewizyjne serwisy informacyjne. Osoby biorące udział w warsztatach napisały kilka tekstów dziennikarskich i notek prasowych.

Od listopada 2009 r. w Wyższej Szkole Handlowej, Tarnobrzeskim Domu Kultury, Środowiskowym Domu Kultury, Bibliotece Miejskiej z uczestnikami Kuźni spotykali się dziennikarze ogólnopolskich i regionalnych redakcji, a także osoby związane z mediami,  m.in. Stanisław Karnacewicz, Grzegorz Dyjak, Paweł Rozwód z Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, Anna Borkowska z telewizji TVN24, doradca medialny ministra zdrowia i zastępca rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Tomasz Misztal, Wanda Pawełek z Polskiego Radia Rzeszów, Marta Pawłowska (Gazeta Wyborcza, Metropol, Dziennik)  oraz dziennikarze radia Leliwa, Tygodnika Nadwiślańskiego, Tygodnika Sztafeta, Echa Dnia, Nowin, Super Nowości i Telewizji Tarnobrzeg.

Kuźnię Dziennikarską organizuje Prezydenta Miasta Tarnobrzega Jana Dziubińskiego, portal informacyjno-rozrywkowy www.twojregion24.pl oraz Wyższa Szkoła Handlowa im. Bolesława Markowskiego w Kielcach Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu. Współpraca: radio Leliwa oraz Biuro Promocji i Reklamy – Efekt. Jest to projekt społeczny, którego celem jest stworzenie młodym ludziom szansy na zdobycie umiejętności niezbędnych w zawodzie dziennikarza. Warsztaty zostały zaplanowane, jako  połączenie multimedialnych wykładów z ćwiczeniami praktycznymi w oparciu o nowoczesne metody dydaktyczne.