Debata o przyszłości Tarnobrzega

– Nie ma żadnych przeszkód, aby miasto stało się właścicielem Jeziora Tarnobrzeskiego. Powiem więcej: uważam takie rozwiązanie za optymalne, bo nie ma lepszego gospodarza niż lokalny samorząd – powiedział Wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik podczas środowej debaty o przyszłości Tarnobrzega.

Z zaproszenia Prezydenta Norberta Mastalerza na debatę o przyszłości miasta skorzystali m.in.: Wiceminister Skarbu Zdzisław Gawlik, Wicemarszałek Podkarpacki Zygmunt Cholewiński, posłowie: Renata Butryn, Mirosław Pluta, Zbigniew Rynasiewicz, szef sejmowej komisji infrastruktury Adam Maternia, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wiesław Kaczor, Dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Jan Tomaka, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. 

Debatę zdominowały dwa tematy:

1. Plany przekształceń własnościowych i zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego, który poprzedziła premierowa prezentacja filmu promocyjnego ? ?Jezioro Tarnobrzeskie ? Cud Ekologii)
2. Rozwój infrastruktury drogowej na Podkarpaciu w odniesieniu do Tarnobrzega.

Wiceminister Skarbu Zdzisław Gawlik potwierdził, że Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz od wielu tygodni podejmuje działania mające na celu przejęcie przez gminę Tarnobrzeg Jeziora Tarnobrzeskiego wraz z przylegającymi terenami.

– Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby tak się stało. Powiem więcej: Uważam takie rozwiązanie za optymalne, bo nie ma lepszego gospodarza niż lokalny samorząd ? stwierdził wiceminister.

To bardzo ważna deklaracja, bo po raz pierwszy przedstawiciel Rządu RP potwierdził, że komunalizacja jeziora nie tylko jest możliwym, ale pożądanym rozwiązaniem. Przypomnijmy, że wcześniej przedstawiciele rządu wypowiadali się, że najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie jeziora przez spółkę prawa handlowego, którą mogłyby zawiązać Kopalnia Siarki Machów, samorząd Tarnobrzega i (lub) samorząd wojewódzki.

– Cieszy mnie deklaracja Pana Ministra, bo jest ona potwierdzeniem, że przyjęta przez nas koncepcja komunalizacji jeziora jest najlepszym rozwiązaniem ? mówi Prezydent Norbert Mastalerz.

Niezłe wieści mieli także uczestniczący w debacie eksperci od infrastruktury drogowej. Istnieje duża szansa, że w pobliżu Tarnobrzega pobiegnie wkrótce droga ekspresowa S-74. Znacznie odleglejszą i trudniejszą jest perspektywa budowy obwodnicy Tarnobrzega, której wstępny koszt oszacowano na ok. 300-320 mln zł.
– Ale nie niemożliwą. Podejmijcie takie starania, a my was będziemy w nich wspierać ? zadeklarował poseł Zbigniew Rynasiewicz.

Info/Fot.: UM