Nowy Brzeg – Nowa Fala 2012

Miło nam już po raz piąty zaprosić Was nad Jezioro Tarnobrzeskie. W tym roku będziemy żeglować w sobotę 28 lipca. Jak zawsze nie zabraknie dobrej muzyki, sportowej rywalizacji i wielu niespodzianek, które przygotowujemy z okazji 10-lecia Jacht Klubu Kotwica oraz piątej jubileuszowej edycji Festiwalu.

Nad wodami naszego pięknego zalewu spotkamy się tak naprawdę po raz szósty. Wspólnie z mieszkańcami regionu upamiętnimy doroczną, przedwojenną tradycję Dni Morza ? a w naszym wydaniu Święto Morza i Wisły, które po raz pierwszy przez Jacht Klub Kotwica i ówczesnego komandora klubu Tadeusza Gospodarczyka zostało zainaugurowane w 2007 roku. Wprawdzie z tradycją centralnych obchodów przygotowywanych od 1932 roku przez Ligę Morską niewiele pozostało, nie mniej idea, duch i cel pozostał ten sam.

? Organizując po raz pierwszy imprezę nad brzegiem wtedy jeszcze Zalewu Machowskiego przyświecał nam jeszcze jeden cel, a mianowicie podtrzymanie tradycji, które zostały zapoczątkowane przez założycieli pierwszego tarnobrzeskiego klubu żeglarskiego powstałego w latach sześćdziesiątych ? mówi Tadeusz Gospodarczyk. – Wypracowane dobre doświadczenia i tradycje ówczesnego klubu stały się dla nas bazą do zainicjowania działań propagujących kulturę marynistyczną i żeglarstwo ? dodaje.

I tak narodził się Festiwal Piosenki Żeglarskiej ?Nowy Brzeg ? Nowa Fala?, który po raz pierwszy pod tą właśnie nazwą został zorganizowany w 2008 roku. ? O imprezie w takim wydaniu marzyłem chyba od zawsze ? mówi Tadeusz Gospodarczyk. ? Festiwal jest imprezą wielowątkową, w czasie której możemy pokazać to co najlepsze i najpiękniejsze w tej kulturze ? ducha walki sportowej, pokory w rywalizacji z żywiołem, współprace, żeglarską biesiadę przy dźwiękach piosenki żeglarskiej i szant typowych pieśni pracy ? zaznacza pomysłodawca festiwalu.
Choć jak przyznaje Gospodarczyk początki były trudne to jednak dziś festiwal rozpoznawany jest w regionie i kraju. ? Niewiele osób wierzyło w powodzenie imprezy. Organizacja czegoś co ma być imprezą to nie tylko wynajęcie sceny i zespołów. To oddanie kawałka siebie, szczególnie jeśli mierzy się wysoko – mówi.

Dzięki wytrwałości i wierze w powodzenie Festiwalu impreza została dostrzeżona w kraju. W 2010 roku Polski Związek Żeglarski organizatorom festiwalu wręczył ?Błękitnego Spinakera? ? nagrodę za najlepszą śródlądową imprezę 2010 roku. 

Festiwal to też ludzie ? podkreśla Tadeusz Gospodarczyk. ? Bez zaangażowania wielu osób, firm, sponsorów, lokalnych i regionalnych mediów impreza nie miałaby szans powodzenia.
Tegoroczna edycja festiwalu łączy się z 10-leciem Jacht Klubu Kotwica, który w 2003 roku z inicjatywy Tadeusza Gospodarczyka oraz wielu miłośników żeglarstwa został powołany do życia.
?Nowy Brzeg ? Nowa Fala? ? to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Kotwicę. W związku z piątą edycją festiwalu i okrągłą rocznicą założenia klubu organizatorzy przygotowują szereg atrakcji.

Na scenie wystąpią nowi goście, zespoły mniej u nas znane ale za to doświadczone i w kraju cenione. Na wodzie tradycyjnie zostanie rozegrany cykl regat z udziałem dzieci i młodzieży, samorządów, firm oraz najbardziej widowiskowe regaty w klasie otwartej.

Po raz pierwszy osoby, które nie miały do tej pory styczności z kulturą żeglarską będą mogły zajrzeć do Żeglarskiego Zakątka Kulturalnego ? miejsca, w którym pokładowy kuk zaprezentuje dzienny jadłospis, żeglarze będą uczyć języka sternika i wiązania lin, a najbardziej wytrwali przejdą musztrę piracką, by później zawitać na chrzcinach u Neptuna i Prozerpiny.
Więcej nie zdradzimy. Nich to będzie dla Was niespodzianką. W najbliższą sobotę pamiętajcie ? CUMUJEMY W TARNOBRZEGU.

Info:
Jacht Klub Kotwica
Organizator główny
Festiwalu Piosenki Żeglarskiej
?Nowy Brzeg ? Nowa Fala?