Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Przedstawiciele środowisk kombatanckich, byli żołnierze AK, uczniowie, a także wielu tarnobrzeżan wspólnie z Prezydentem Tarnobrzega oddali dziś hołd poległym, pomordowanym oraz wszystkim więźniom i prześladowanym bohaterom, którzy po II Wojnie Światowej podjęli walkę o wolną i suwerenną Polskę.

1 marca przypada święto poświęcone pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?, którzy po 1945 roku walczyli z komunistycznymi władzami. Mieli odwagę i determinację, żeby walczyć o wolną Polskę, wbrew wszystkiemu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski.

– Pamiętajmy o tych ludziach, bo to właśnie dzięki nim możemy dzisiaj stać tutaj i głosić  prawdę – mówił  podczas dzisiejszej uroczystości na  placu Antoniego Surowieckiego zastępca dyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury ? Piotr Duma.

– Dzisiejszy dzień, to niezwykle ważna lekcja wychowania obywatelskiego dedykowana zarówno dla dorosłych, jak i tych najmłodszych tarnobrzeżan, którzy tak licznie przybyli, aby oddać hołd i pokazać, że pamiętają i pamiętać będą o ?Żołnierzach Wyklętych?. Myślę, że każda forma pamięci o naszych przodkach, o zdarzeniach związanych z naszą historią, powinna być w odpowiedni sposób czczona. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych? jest dniem, o którym powinniśmy pamiętać przez pryzmat pewnego dramatu żołnierza walczącego o niepodległość. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają niestety refleksjom historycznym, dlatego jeśli my dorośli nie będziemy obojętni, to w przyszłości będziemy mogli cieszyć się i być dumni ze świadomego społeczeństwa ? mówił Prezydent Norbert Mastalerz.

Info: UM, Fot. Dariusz Bajor