Wmurowano kamień węgielny pod stanicę

Z początkiem kwietnia pełną parą ruszyły prace przy pierwszej tak dużej inwestycji nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Dziś uroczyście wmurowano kamień węgielny pod stanicę żeglarską, która już za niespełna rok razem z keją będzie służyła miłośnikom żeglarstwa. Koszt inwestycji, to ponad 5134tys.zł. Wykonawcą prac jest firma SKANSKA.

Jako, że pamięć rzeczy ludzkich szybko przemija, przeto słusznym jest zwyczaj utrwalania na piśmie ważniejszych zdarzeń, aby przekazać ich znaczenie następnym pokoleniom. Tą myślą powodowani spisujemy niniejszym dokument. Wszem i wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni, że w dniu 19.07.2013 roku kamień węgielny wmurowany został pod budowę stanicy wodniackiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim i pomostów pływających ? kei.

– Jest to pierwsza realizowana z takim rozmachem, inwestycja nad Jeziorem Tarnobrzeskiem. Dzięki pomocy Samorządu Województwa Podkarpackiego możemy dziś, jako samorząd tarnobrzeski, realizować tę inwestycję w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość, po przetargowa, inwestycji to ponad 5 mln 134 tys. zł. W ramach tej inwestycji powstanie stanica wodniacka mająca całe zaplecze logistyczne dla przechowywania jachtów żaglowych, ich remontów i napraw. Oczywiście powstanie także niezbędne zaplecze szkoleniowo-noclegowo-restauracyjne. Oprócz tego wybudowane zostaną także pomosty pływające, czyli popularne keje, które będą sięgały ponad sześćdziesiąt metrów w głąb jeziora ? mówił podczas uroczystości Prezydent Tarnobrzega – Norbert Mastalerz.

W dzisiejszej uroczyści udział wzięła m. in. Europoseł Elżbieta Łukacijewska, Wojewoda Podkarpacki ? Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa – Zdzisław Gawlik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Zbigniew Rynasiewicz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Zygmunt Cholewiński, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu – Marek Kamiński, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Żeglarskiego w Tarnobrzegu – Andrzej Borowy, Prezes Jacht Klubu Kotwica ? Janusz Bobula. Wykonawcą inwestycji jest firma Skanska S.A., którą podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego reprezentował Tomasz Dziechciarz ? menadżer projektu i Paweł Gielarowski ? kierownik budowy.

– W imieniu wszystkich zaproszonych pragnę pogratulować władzom miasta takiej inwestycji. Mam nadzieję, że zarówno ta inwestycja, jak i wszystkie inne, realizowane w Tarnobrzegu, jak i nad jeziorem, będą przyczyniały się do rozwoju miasta i uatrakcyjnią ten region. Cieszę się, że ta budowa, jak i wiele innych w Tarnobrzegu, jest współfinansowana ze środków Unijnych. Życzymy Państwu wszystkiego dobrego. Niech miasto Tarnobrzeg rozwija się i liczy na wsparcie dobrych ludzi, którzy doceniają tych, którym się chce coś zrobić ? mówiła Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Akt podpisany przez przedstawicieli różnych środowisk został umieszczony w pojemniku, do którego włożono także monety polskie od 1 grosza do 5 złotych, bieżący egzemplarz lokalnego dziennika Echo Dnia, a także egzemplarz folderu promocyjnego Jeziora Tarnobrzeskiego.

Fot. Dariusz Bajor, info: UM