Nowe przepompownie mają nas chronić przed powodzią

Wody Polskie oddały do użytku cztery przepompownie, w rejonie Sandomierza i Samborca, wybudowane w ramach dużej inwestycji przeciwpowodziowej. Obiekty mają zapewnić bezpieczeństwo także mieszańcom Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Oficjalne przekazanie przepompowni miało miejsce w Koćmierzowie (tam zlokalizowana jest jedna z przepompowni), gdzie w maju 2010 roku doszło do przerwania wału Wiślanego i skąd wezbrana woda wdarła się nie tylko do części Sandomierza, ale zalała też część Tarnobrzega, a także gminy powiatu tarnobrzeskiego. Przed ponownym takim kataklizmem chronić mają oddane właśnie obiekty. Zadaniem przepompowni jest bowiem odprowadzanie wód, w sytuacji zwiększonego przepływu, do zbiornika wyrównawczego, a następnie przekierowanie do Wisły, lub Koprzywnianki. Przepompownie kosztowały 30 mln złotych, a są elementem wartej 200 mln zł kompleksowej inwestycji przeciwpowodziowej.

– Woda to życie, woda łączy, ale woda też potrafi być tragedią. Pamiętamy rok 2010. Ta woda, która tutaj wylała się z koryta Wisły, ruszyła w kierunku Sandomierza i w kierunku Tarnobrzega. Dotknięci najdotkliwiej tą powodzią nareszcie doczekali się wyższych, wzmocnionych wałów, a teraz  przepompowni. W imieniu mieszkańców Tarnobrzega dziękuje Wodom Polskim za zaangażowanie w zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa – mówił podczas oficjalnego oddania przepompowni Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Info/fot.: UM