Nowa książka o tematyce tarnobrzeskiej

Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej Aleksandra Janas i Adam Wójcik-Łóżycki z MHMT promowali swoją książkę pt. „Piękniejsza niż księżyc, jaśniejsza od gwiazd”.
Pomimo rozklejanych na mieście zaproszeń, informacji w Leliwie i na tych skromnych stronach, na spotkanie przybyło raptem dwadzieścia kilka osób, z czego sporą część stanowili gospodarze, autorzy, przedstawiciele prasy i telewizji. Był również ojciec przeor. Oprócz dedykacji autorów można było zdobyć także sporo ciekawych informacji.

Na zdjęciu autorzy podpisują swoje dzieło

Zdjęcia nadesłał Jacek. Dzięki!

Pretekstem do wydania książki była zbliżająca się setna rocznica pierwszej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Publikacja wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy kosztuje od 10 złotych wzwyż. Na 80 stronach autorzy opisują historię obrazu i sanktuarium maryjnego, całość ilustrowana jest zdjęciami ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Przy okazji spotkania można było poznać plany obchodów rocznicy i towarzyszące im inicjatywy.

1. Muzeum planuje wydanie kolejnej książki, w tym samym nakładzie, formacie i cenie, o „tajemnicach” klasztoru – historia trochę mniej oficjalna. Na razie prezentowano tylko Matchprint z okładki.

2. Muzeum w porozumieniu z Dominikanami produkuje srebrne medaliki rocznicowe, na wzór medalików z 1904 roku (tamte były wykonane z mosiądzu). Cena jeszcze nie jest ustalona.

3. Muzeum wydrukowało obrazki w wersji okrytej „sukienką” i obecnej, w formacie A3. Planowana cena 10zł.

4. Dominikanie organizują Misje Święte od 4 do 11 września. Kazania misyjne głosić będzie ojciec Ludwik Wiśniewski ze Szczecina. 8-go września mają się w mieście zgromadzić Dominikanie z całej Prowincji, 9-ego księża z diecezji, 10-ego mają pielgrzymować rodziny. Główne obchody przewidziano na 12 września. O godzinie 11 Mszę w tutejszym kościele odprawi biskup ordynariusz Andrzej Dzięga, a o godzinie 16-tej na rynku prowincjał Dominikanów, ojciec Maciej Zięba.

5. Obraz MBD nadal jest restaurowany w specjalistycznej pracowni w Krakowie. Jest szansa, że do Tarnobrzega wróci już na 15-ego sierpnia. Zlikwidowano późniejsze „domalówki”, (wcale nie było ich tak wiele) i po około 100 latach odklejono obraz z deski (podobno mu to szkodziło). Przy okazji potwierdziły się informacje, że wizerunek od początku miał charakter sakralny (niektórzy sugerowali, że aby „uświęcić” obraz domalowano św. Józefa i aureole). Potwierdziły się również przypuszczenia, że wizerunek powstał w I poł. XVI wieku, nie wyjaśniło się natomiast jego pochodzenie – skład gruntu wskazuje na Włochy, a farb na Flandrię…

6. Wcześniej MHMT wydało zestaw widokówek z różnymi przedstawieniami motywu Świętej Rodziny, opartymi na MBD (do nabycia np. u Dominikanów), a klasztor ze swojej strony (chwalony już przeze mnie) bardziej ogólny pamiątkowy bloczek widokówek.