Tarnobrzeskie Dni Społeczne i inne uroczystości

W dniu dzisiejszym mszą świętą w kościele pw. MBNP rozpoczęły się Tarnobrzeskie Dni Społeczne ogranizowane przez serbinowską parafię oraz Akcję Katolicką. W ramach TDS już w poniedziałek o godzinie 19.00 w sali katechetycznej odbędzie się prelekcja Waldemara Stępaka pt.”Bo mu w sercu Polska urosła”, poświęcona osobie Wojciecha Wiącka w 60-tą rocznicę śmierci. Spotkanie polecam wszystkim zainteresowanym historią Tarnobrzega.

Wiącek – społecznik i działacz ludowo-narodowy bardzo przyczynił się do rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku. Od momentu gdy w wieku 23 lat po odsłużeniu Wojska wrócił do rodzinnego Machowa zaczął działać – najpierw w swoim gospodarstwie, później we wsi i tak coraz szerzej aż doszedł do parlamentu we Wiedniu. Tworzył czytelnie, kółka rolnicze, stowarzyszenia zapomogowo-pożyczkowe, wydawał lokalne pisma, urządzał wielkie plenerowe widowiska, działał łącznie w około 130 różnego rodzaju grupach inicjatywnych (sic!).

Pozostałe dni to poezja, inscenizacje, wystawy, muzyka – szczegóły w rozszerzeniu.

Na wtorek zaplanowano wieczór poetycko muzyczny o tematyce religijnej. O godzinie 19.00 w sali katechetycznej wystąpi grupa DWUNASTKA.

W środę o godz. 19.00 spotkanie autorskie z najpopularniejszym tarnobrzeskim poetą: Kazimierzem Wiszniowskim. Temat – spóźnione listy do księdza Jerzego.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczną się tradycyjnie mszą w kościele oo.Dominikanów – początek o godz. 9.30, po niej zaplanowano manifestację patriotyczną pod pomnik Bartosza Głowackiego, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.

Również 11-ego listopada na godz. 17-tą, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaplanowało wernisaż wystawy poświęconej Ojcu Świętemu.

11 listopada to równocześnie wspomnienie św. Marcina biskupa z Tours. Z tej okazji o godzinie 17,00 z kościoła Dominikanów wyruszy pochód z lampionami, przejdzie ulicami: Dominikańską, Szeroką i Piłsudskiego, wracając na rynek pod pomnik Bartosza Głowackiego, gdzie odegrana zostanie scena z życia świętego. Chodzi o moment, w którym św. Marcin -żołnierz na koniu oddaje swój płaszcz żebrakowi. Po inscenizacji przewidziano dla dzieci słodycze.