„Nudne Dziewczyny”, Agata /Endo/ Nowicka

Agata Nowicka /Endo/- Grafika

Rocznik 1976, ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, studiowała psychologię społeczną w warszawskiej SWPS. Do niedawna redaktor naczelna miesięcznika „Exklusiv”, obecnie dyrektor kreatywna „Exklusiva” oraz nowopowstałego magazynu „Gaga”.

Autorka jest ilustratorką i rysowniczką komiksów. W 2001r. razem z Bartkiem „Belle” Felczakiem i Dominikiem „Enenkiem” Zacharskim założyła pierwszego w Polsce bloga rysunkowego www.komix.blog.pl. Na blogu zamieszczała rysunki wykonane w prostym edytorze graficznym MS Paint, wybranym z prozaicznego powodu – był to jedyny program graficzny w jej komputerze. Postanowiła przy nim pozostać – spodobała jej się brzydota pikselowej kreski, chociaż ostatnio coraz częściej wraca do tradycyjnych technik. Agata przyznaje, że to co wydarzyło się po zamieszczeniu rysunków w Internecie przerosło jej oczekiwania.

Jej prace zauważono wśród tysięcy anonimowych blogów. Endo-bohaterka rysunków to jej alter ego. Jednokadrowe komiksy są opowieściami pełnymi emocji, autoironicznego humoru, obyczajowych informacji. Są to historie wielu dziewczyn z dużych miast – Endo błyskotliwie i cierpko komentuje robienie kariery i zabawowe życie. Sama artystka twierdzi, że rysowanie jest trudne ale przyjemne – to rodzaj odrywającego od rzeczywistości transu, zajęcie, które sprawia, że nigdy nie wyrasta się do końca z bycia dzieckiem.

Jej ilustracje publikowały m.in. „Ha!art”, „Elle”, „Wysokie Obcasy”, Newsweek”, „Przekrój”, „Aktivist” i „Exklusiv”. Jest autorką większości okładek czasopisma „Lampa”. Rysuje nie tylko dla wielonakładowych pism, jest również autorką ilustracji do kampanii reklamowych znanych marek.

Pod koniec 2006r. wydała album komiksowy „Projekt Człowiek” (Kultura Gniewu), w którym opowiedziała autobiograficzną historię o byciu w ciąży.
Jego fragmenty publikowały „Wysokie Obcasy”, w ramach akcji „Rodzić po Ludzku”.
W projekcie tym czerpiąc z własnych doświadczeń stworzyła uniwersalną opowieść o oczekiwaniu, samotności i emocjach związanych z narodzinami nowego człowieka.

W zeszłym roku artystka wzięła udział w projekcie przygotowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego, komiksowej antologii „44”. Muzeum zaprosiło ją do współpracy obok innych rysowników młodego pokolenia (nazwanych prawdziwym „dream team” polskiego komiksu). Agata narysowała komiks pt. „Przez Kampinos na Starówkę” na podstawie opowiadania pod takim samym tytułem, autorstwa Tadeusza „Leszczyca” Sumińskiego (scenariusz Jacek Staniszewski).

Prace jej pokazywane były m.in. w warszawskiej Zachęcie (2003r.), Baumgart Cafe (wystawa połączona z imprezą „Dziewczyny do kredek”, która zgromadziła autorki i wielbicielki dziewczyńskich komiksów), w krakowskim Teatrze38, wrocławskim BWA (2004r), podczas Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku (2004), w Pradze podczas Dni Polskiego Komiksu (2004), w Strasburgu na „8th St’art Contemporary Art Fair” (2004), a ostatnio w Uppsali podczas wystawy polskich artystek zatytułowanej „Dziennik Polki”.