Maraton Filmowy z Emirem Kusturicą

ProjektQ i Pub Końca Nie widać zapraszają na maraton, podczas którego wyświetlone zostaną trzy filmy wyreżyserowane przez Bałkańskiego reżysera Emira Kusturicę. Będą to:
Arizona Dream, Underground, Czarny Kot Biały Kot.

Maraton odbędzie się 26 marca (czwartek) w pubie Końca Nie Widać. Początek godz. 17:00. Wstęp wolny

Arizona Dream

Film opowiada o snach i marzeniach, jednak nie zapomina, że żyjemy w świecie rzeczywistym. Głównym bohaterem jest Alex, strażnik przyrody z Nowego Yorku, zajmujący się liczeniem ryb. Jednak musi on wyjechać do rodzinnej Arizony na ślub wuja. Tam zostaje jakiś czas. Wuj jest sprzedawcą cadillaców, to całe jego życie, marzenia i styl życia. Chce on swą miłością do samochodów zarazić Alexa. Jednak Alex ma inne marzenia, pragnie wyjechać na Alaskę i żyć jak eskimosi, widzi to w swych snach. Mimo to postanawia spróbować kariery sprzedawcy samochodów i już pierwszego dnia spotyka w sklepie dwie niesamowite kobiety
. Elaine, czterdziestoletnią wdowę i Grace jej pasierbicę. Alex od razu zwraca uwagę na Eleine i w końcu się w niej zakochuje, wprowadza się do niej i razem próbują realizować sen Eleine o lataniu. Jednak nie do końca układa mu się ten związek, problemem jest Grace, którą jednocześnie kocha i nienawidzi. Związki te są bardzo skomplikowane i niejednoznaczne.
Komediodramat, reżyseria Emir Kusturica scenariusz Emir Kusturica , David Atkins zdjęcia Vilko Filač muzyka Goran Bregovic

Underground
Alegoryczna opowieść o dziejach kraju, który nazywał się Jugosławią, a dzisiaj jego nazwa poprzedzana jest skrótem b., czyli „była”. W tym krótkim słowie zawarta jest tragedia wielonarodowego społeczeństwa, które rozpadło się na małe wysepki nacjonalizmów. Poprzez historię dwóch towarzyszy – Marko i Blacky’ego – Kusturica opowiada, w jaki sposób do tego pęknięcia ziemi doszło. Podczas II wojny światowej Marko angażuje Blacky’ego w handel i produkcję broni w rozległych piwnicach pod jego domem. Po wyzwoleniu produkcja nadal trwa, Blacky wraz z tłumem mieszkańców nie wie, że wojna się skończyła, a Marko utrzymuje ich w poczuciu zagrożenia. Prawdę zdradza w początkach lat 60. pijana kochanka Marko Natalia. Ostatnie sceny filmu rozgrywają się w 1991 roku podczas wojny domowej. Blacky jest dowódcą oddziału komandosów, pali wioski i morduje. Doprowadzony do obłędu trafia z powrotem do piwnicy, gdzie czas zatrzymał się pół wieku temu…

Ale „Underground” dotyczy nie tylko Jugosławii. Jest to film o nie zaleczonej przeszłości, która jak rak toczy narody, o bezwzględnym mechanizmie historii, który miażdży ludzi. Wschodnie poczucie humoru, znakomite aktorstwo i transowa muzyka Bregovica czynią z tego filmu kino wielkiego formatu, które jak „Czas Apokalipsy” można oglądać raz za razem.

„Underground” przyniósł Kusturicy nie tylko Złotą Palmę w Cannes. Oskarżano go po tym filmie, że jest reżyserem proserbskim, a więc zdrajcą rodzinnej Bośni (bośniackim Knutem Hamsunem). Wytykano pomoc przy realizacji filmu, jaką dostał w Belgradzie. Kręcąc fabułę „Czarny kot, biały kot”, Kusturica odciął się od polityki. Chce, by traktowano go jak obywatela świata żyjącego w Paryżu.
Komediodramat, reżyseria Emir Kusturica scenariusz Emir Kusturica , Dušan Kovačević  zdjęcia Vilko Filač muzyka Goran Bregovic

Czarny Kot Biały Kot
Grga Pitić, cygański ojciec chrzestny i potentat handlowy z wysypisk śmieci oraz Zarije, dumny właściciel cementowni, są starymi, dobrymi przyjaciółmi. Nie widzieli się przez 25 lat. Obaj są po osiemdziesiątce. Matko Destanov, syn Zirije, jest obibokiem. Prosi Pitica o pożyczkę. Aby zapewnić sobie pieniądze na nielegalny interes z benzyną, opowiada, że jego ojciec nie żyje. Dysponując gotówką młodzoieniec dobiera sobie wsp.ólnika , Dadana Karambolo, uzależnionego od narkotyków króla cygańskich rzezimieszków.
Jest przekonany, że mając u boku takiego eksperta nie narazi się na żadne niebezpieczeństwo. Niestety, w noc transportu benzyny zostaje pozbawiony świadomości….
Komediodramat, reżyseria Emir Kusturica scenariusz Emir Kusturica , Gordan Mihic zdjęcia Thierry Arbogast muzyka Vojislav Aralica