Sezon smogowy coraz bliżej. Przygotuj się do niego w 5 krokach

Rozpoczyna się sezon grzewczy. W Polsce oznacza to niestety także początek sezonu smogowego. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu stanowią poważne zagrożenie, ale istnieje kilka sposobów na to, aby się przed nimi ochronić. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie własne oraz swoich bliskich.

1. Kup oczyszczacz powietrza lub sprawdź stan filtrów

Jakość powietrza wewnątrz budynków często jest niewiele lepsza niż na zewnątrz. Tutaj jednak łatwo szybko usunąć szkodliwe zanieczyszczenia, wykorzystując dobry oczyszczacz powietrza. Co oznacza dobry? Według serwisu https://ranking-oczyszczaczy.pl/ najważniejszą rolę odgrywają trzy kwestie.

 • Odpowiednia wydajność
  W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości minimalną wydajność, jaką powinien zapewniać oczyszczacz powietrza, obliczysz poprzez pomnożenie powierzchni pokoju przez osiem. 
 • Obecność filtra HEPA i filtra węglowego
  Filtr HEPA zatrzymuje główny składnik smogu, czyli pył zawieszony, natomiast filtr węglowy uzupełnia jego działanie poprzez pochłanianie szkodliwych gazów.
 • Obecność dobrego trybu automatycznego
  Urządzenie pracujące w trybie automatycznym skuteczniej chroni zdrowie. W przypadku napływu zanieczyszczeń zwiększa tempo filtracji, aby wyeliminować je szybciej i skrócić nasz czas ekspozycji na smog. Dobry tryb auto to taki, który bazuje na stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5 i restrykcyjnie podchodzi do stężenia zanieczyszczeń.

  Jeśli już posiadasz oczyszczacz powietrza, to na początku sezonu grzewczego warto skontrolować stan filtrów. Pamiętaj o tym, że rzeczywista żywotność może być krótsza od tej, jaką przewidział producent, szczególnie w miejscach mocno zanieczyszczonych. Jeżeli filtr HEPA zmienił kolor z białego na ciemno szary albo czarny, to znaczy, że pora zastąpić go nowym.

2. Wybierz sposób kontroli jakości powietrza na zewnątrz

W sezonie smogowym swoją aktywność warto dostosować do stanu powietrza. Dotyczy to w szczególności osób najbardziej narażonych na negatywne działanie zanieczyszczeń, a więc seniorów, dzieci, ludzi z obniżoną odpornością albo o słabym stanie zdrowia. W kontroli stanu powietrza pomaga wiele stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Kanarek, Jakość powietrza w Polsce, Airy, SmokSmog to tylko część tytułów, które mogą okazać się pomocne.

Oczywiście, możesz również zaopatrzyć się w sensor zanieczyszczeń i samodzielnie kontrolować stan powietrza. Najtańsze czujniki smogu kupisz za około 200 złotych. 

3. Poznaj zasady, jakich należy przestrzegać w smogowy dzień

Według unijnych zaleceń średniodobowe stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast pyłu PM10 – 50 µg/m³. Co robić, kiedy poziom zanieczyszczeń znacznie przekracza te normy? Najlepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz, a wewnątrz budynków korzystać ze wspomnianych już oczyszczaczy powietrza. Poważne błędy stanowi wówczas:

 • uprawianie sportu na świeżym powietrzu (w trakcie aktywności fizycznej wdychamy znacznie więcej powietrza, a co za tym idzie do organizmu trafia znacznie większa dawka smogu),
 • wychodzenie z dziećmi na place zabaw (dzieci są znacznie bardziej narażone na negatywne działanie smogu niż osoby dorosłe),
 • wietrzenie budynków.

4. Zaopatrz się w maseczkę antysmogową

W bezwietrzne dni stężenie smogu potrafi utrzymywać się na wysokim poziomie dość długo, dlatego unikanie wychodzenia z domu staje się niemożliwe. O bezpieczeństwo na zewnątrz pomagają dbać maski antysmogowe. Wybierając maskę pamiętaj o tym, że ważną rolę odgrywa rodzaj wykorzystywanych przez nią filtrów oraz rozmiar, który powinien być dopasowany do twojej twarzy. Podstawową rolę odgrywa dobry filtr antypyłowy, a więc HEPA, N99 albo FFP3. 

5. Dbaj o jakość powietrza na tyle, na ile możesz

Łukasz Rajzer, twórca bloga Niebojsmoga.pl zwraca uwagę na fakt, że codziennie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera 175 osób. Mając na uwadzę te smutne statstyki, warto chronić przed smogiem siebie i swoich bliskich, lecz także dbać o to, aby nie przyczyniać się do pogorszenia stanu powietrza.

Działania, jakie możemy podjąć, to:

 • wybierać ekologiczne metody ogrzewania,
 • dbać o stan domowego pieca,
 • nie spalać śmieci,
 • nie korzystać z kominków w smogowe dni,
 • ograniczyć przejazdy samochodem na rzecz komunikacji publicznej,
 • zgłaszać przypadki spalania śmieci,
 • edukować innych ludzi w temacie czystego powietrza.

Materiał partnera

You May Also Like