W niedzielę promocja nowej książki o Jędrusiach

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na promocję książki Tadeusza Zycha pt. »Pierwsi po “Hubalu”. “Odwet-Jędrusie” 1939-1945«

W publikacji autor ukazał historię jednej z pierwszych niepodległościowych organizacji w okupowanej przez Niemcy Polsce. Założony w październiku 1939 roku w Tarnobrzegu przez Władysława Jasińskiego „Odwet”, wydawał pismo o tym samym tytule oraz prowadził akcje pomocowe, budząc nadzieję i ducha oporu wśród polskiego społeczeństwa. Na bazie „Odwetu” w 1941 roku Jasiński stworzył słynny oddział partyzancki „Jędrusie”, działający głównie na terenie Sandomierszczyzny. Wśród kilkudziesięciu akcji zbrojnych, jakie przeprowadził, najsłynniejszymi były rozbicie więzień w Opatowie i Mielcu. „Jędrusie” swoją walkę zakończyli podczas akcji „Burza”, stanowiąc 4 kompanię odtworzonego 2 Pułku Piechoty Leg. AK.

Promocja odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Dzikowie w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Wydawnictwo sponsorowane przez ENEA Elektrownia Połaniec S.A.

You May Also Like