Jak wykurzyć kurzajkę? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na usunięcie kurzajki ze stóp

Kurzajki to nieestetyczny problem, za który odpowiada zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV poprzez swoje namnażanie się, może powodować na skórze zmiany o charakterze grudkowym, odznaczającym się nierówną oraz rogowaciejącą powierzchnią.

Czym są i skąd się biorą kurzajki?

Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt w innymi ludźmi, które posiadają zmiany wywołane przez wirus, a także przez materiał biologiczny. Są z reguły umiejscowione w bolesnych i wrażliwych miejscach, jednak co ważne, nie wykazują tendencji do zezłośliwienia. Walka z nimi może być długa, dlatego należy wykazać się dużą dozą cierpliwości i systematyczności. Istnieje wiele sposobów na leczenie tej przykrej dolegliwości, zarówno farmakologicznych, jak i domowych. Co ważne, każda z nich przynosi wymierny efekt. Ponadto o tym, jak powstają kurzajki i jak je leczyć, dowiesz się w artykule na wapteka.pl.

Sposób nr 1 – profesjonalne preparaty do stosowania na kurzajki

Pierwszym, najbardziej popularnym sposobem na samodzielne pozbycie się nieestetycznych brodawek jest zastosowanie aptecznych preparatów na tę dolegliwość. Dużą skutecznością cieszą się leki na kurzajki – plastry i preparaty na brodawki, dostępne praktycznie w każdej aptece. Ich działanie złuszczające, dzięki zastosowaniu takich składników jak kwas salicylowy, mlekowy czy trójchlorooctowy, skutecznie zmiękczają zrogowaciały naskórek, a następnie go złuszczają. Warte zainteresowania się też sztyfty na kurzajki zawierające azotan srebra.

Sposób nr 2 – laseroterapia

Bardziej inwazyjną metodą leczenia kurzajek jest laseroterapia, polegająca na wypaleniu brodawki skoncentrowaną wiązką światła. Emitowana wiązka niszczy wirus w 100 procentach, a sam zabieg trwa z reguły do kilkunastu minut. Nie pozostają po nim blizny, a w większości przypadków jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach stosuje się delikatne znieczulenie miejscowe, dzięki czemu cały zabieg jest bardziej komfortowy.

Sposób nr 3 – krioterapia, czyli terapia ciekłym azotem

Podczas zabiegu terapii ciekłym azotem, można zlikwidować nawet kilka kurzajek jednocześnie. Zabieg polega na potraktowaniu miejsca zmienionego chorobowo ciekłym azotem, poprzez jego wymrożenie. Zabieg z reguły nie jest bolesny, w niektórych przypadkach skóra może delikatnie szczypać, jednak dyskomfort spowodowany wymrażaniem mija maksymalnie po kilku godzinach. Wymrożona kurzajka początkowo zmienia się bąbel, który z upływem czasu wysusza się i odpada. Metoda ta polecana jest szczególnie w przypadku dużych brodawek, bowiem jest bardzo bezpieczna i komfortowa.

Sposób nr 4 – domowe metody czyli glistnik i mniszek lekarski

Niektóre rośliny i zioła mają szczególne znaczenie podczas wspomagania procesów leczenia i wzmacniania odporności. W przypadku leczenia kurzajek, doskonałym remedium na ten problem jest zastosowanie okładów z glistnika jaskółczego ziela oraz mniszka lekarskiego. Poprzez zastosowanie soku z łodygi tych roślin, można skutecznie, bezboleśnie i naturalnie pozbyć się kurzajek. Brodawkę należy smarować regularnie przez kilka dni, do momentu ustąpienia zmian.

Sposób nr 5 – łyżeczkowanie kurzajek

Łyżeczkowanie kurzajek to ich mechaniczne usunięcie za pomocą odpowiednich narzędzi chirurgicznych. Zabieg usuwa całą kurzajkę wraz z jej korzeniem. Na ogół stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. W ten sposób można usunąć brodawki łojotokowe, kurzajki wirusowe, a także znamiona naskórkowe. Czas zabiegu wynosi do 30 min, a okres rekonwalescencji jest dość krótki i zależy od indywidualnych predyspozycji chorego.

Artykuł partnera