Tradycyjne szczodraki od Doliny Smaku

Szczodraki to tzw. bułeczki szczęścia. Były wypiekane w wigilię święta Trzech Króli. Natomiast 6 stycznia dzielono się nimi z rodziną, przyjaciółmi
i znajomymi – składając sobie nawzajem życzenia noworoczne. Tę dawną, polską i lasowiacką tradycję od 11 lat kultywuje stowarzyszenie „Dolina Smaku”.

Co roku członkowie organizacji wraz z przyjaciółmi wypiekają bułeczki szczęścia i dzielą się nimi z mieszkańcami Tarnobrzega, zbierając przy tej okazji pieniądze na leczenie niepełnosprawnych braci Piotra i Karola Rzepeckich.

6 stycznia – tradycyjnie – bułeczki szczęścia będzie można kupić na placu Bartosza Głowackiego. Sprzedaż rozpocznie się o godz. 10.00, a potrwa do ostatniej bułeczki. Dodatkowo będzie można kupić gorącą czekoladę.

Każdego roku członkowie stowarzyszenia stawiali sobie wyzwanie, by pobić rekord ilości wypieku, przez 11 lat upieczono ponad 10 tys. bułeczek. W minionym roku – ze względu na pandemię „dolinowcy” zaprosili mieszkańców regionu do wspólnego wyzwania #szczodrakchallenge.

ZRÓB SZCZODRAKA DLA CHŁOPAKA” – #SZCZODRAKCHALLENGE

W tym roku akcja będzie ponowiona. Każdy może się włączyć do #szczodrakchallenge, czyli wirtualnej akcji, która ma na celu kultywowanie tradycji, a przede wszystkim niesienie pomocy dwóm niepełnosprawnym braciom.

Zasady #szczodrakchallenge są proste. Każda osoba włączająca się do akcji nominuje 3 lub więcej osób lub organizacji. Na wykonanie zadania jest 48 godzin. Następnie wystarczy upiec szczodraki wg swojego przepisu lub receptury podanej przez stowarzyszenie Dolina Smaku.

I koniecznie – zgodnie z tradycją – należy podzielić się bułeczkami szczęścia
z najbliższymi, zrobić zdjęcie, opublikować je w mediach społecznościowych
i oczywiście wpłacić datki na konto Fundacji „Zdążyć z pomocą”, pod której opieką są Piotr i Karol Rzepeccy.

Zabawa trwa przez cały styczeń.

#SZCZODRAKCHALLENGE

Zasady wyzwania:

1. Każda osoba włączająca się do akcji nominuje 3 lub więcej osób lub organizacji. Na wykonanie zadania jest 48 godzin. Zadania można wykonać do 31 stycznia br.
2. Zadaniem osoby nominowanej jest:
– upieczenie szczodraków wg przepisu podanego przez Stowarzyszenie „Dolina Smaku” i zgodnie z tradycją podzielenie się nimi z rodziną/przyjaciółmi.
– zrobienie zdjęcia z „bułeczkami szczęścia” i udostępnienie go na swoim profilu facebookowym lub instagramowym.
– wpłacenie na konto Karola i Piotra Rzepeckich min. 10 zł

———–
Odbiorca:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Alior Bank S.A., nr rachunku:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem:
5419 RZEPECKI PIOTR I KAROL darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
————
3. Osoby wykonujące challenge do zdjęcia ze szczodrakiem dołączają cały ten tekst plus podają nominowane przez siebie osoby.
4. W komentarzu pod postem należy umieścić zdjęcie lub spisaną recepturę na szczodraki przygotowaną przez Dolinę Smaku lub podać swój autorski przepis. Materiały dostępne są na FB Doliny Smaku.

11 LAT SZCZODRAKÓW

Akcja wypiekania szczodraków i dzielenie się nimi z mieszkańcami w święto Trzech Króli została zapoczątkowana w Tarnobrzegu przez Dolinę Smaku w roku 2013. Z każdym rokiem przybywało więcej osób chętnych do wspierania akcji. Rosła liczba darczyńców, liczba szczodraków i suma zebranych pieniędzy. Od 2013 r. upieczono ponad 10 tysięcy szczodraków i zebrano prawie 30 tysięcy złotych. Od początku stowarzyszenie wspiera rehabilitację braci Rzepeckich.

Piotr i Karol Rzepeccy – to niepełnosprawni bracia z Tarnobrzega. Piotr skończył w tym roku 21 lat. Ma porażenie mózgowe czterokończynowe, padaczkę, refluks. Nie chodzi i nie siedzi samodzielnie. Jest zależny od osób drugich. Karol w kwietniu skończy 18 lat. Urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, wodogłowiem i pęcherzem neurogennym. Porusza się na aktywnym wózku. Obaj chłopcy są stale rehabilitowani, jeżdżą na turnusy, które ich usprawniają, po części udaje się to dzięki dobrym sercom mieszkańców Tarnobrzega i regionu, którzy wspierając leczenie chłopców poprzez zakup szczodraków, czy przekazanie 1% podatku na leczenie braci.

FB chłopców – https://www.facebook.com/PiotrIKarolRzepeccy/

You May Also Like