Poznaj retinol w codziennej pielęgnacji skóry

Półki sklepowe i apteczne pełne są kremów do twarzy z różnymi składnikami. Obco brzmiące nazwy czasem nie mówią za wiele. Jak rozpoznać, które z nich są wartościowe? Jednym z nich, który jest szeroko przebadany i daje nadzwyczajnie dobre rezultaty w terapiach anti age jest retinol. Pod jaką postacią może występować w kremach i jakie korzyści daje jego stosowanie?

Poznaj retinol czyli jedną z lepiej przebadanych substancji aktywnych

Retinol został poddany licznym badaniom naukowym i jego działanie jest wielkoobszarowe. Przede wszystkim retinol wygładza zmarszczki, wpływa pozytywnie na jędrność skóry, wyrównuje koloryt i pozwala walczyć z trądzikiem. Jakie dokładnie właściwości ma retinol? Retinol jest kojarzony głównie jako witamina A. Jest on ważny ze względu na różnicowanie komórek naskórka i utrzymania nienaruszonej struktury błon śluzowych. Zarówno czysty retinol, jak i jego inne postacie są wykorzystywane w kosmetologii, na przykład pro-retinol jako najbardziej delikatna forma witaminy A, przyjazna nawet dla cery wrażliwej. Retinol pojawia się przede wszystkim w kremach typu anti age, gdzie jego głównym zadaniem jest niwelowanie zmarszczek. Zdecydowanie należy go szukać w składzie kremów do pielęgnacji twarzy.

Jak szybko można zauważyć efekty stosowania retinolu?

Nie jest to proste pytanie bo liczą się tutaj osobnicze cechy każdego organizmu, typ cery, postać retinolu w kosmetyku i jego stężenie. Mimo, że badania wykazują efekty już po kilku dniach stosowania, to aby zobaczyć je na skórze należy poczekać kilka tygodni. Zazwyczaj po 4-6 tygodniach można zauważyć, że skóra jest wygładzona i zmiękczona, natomiast w przeciągu 12-48 tygodni, osiąga się upragniony efekt w postaci redukowania zmarszczek i przebarwień. Cierpliwość i regularne stosowanie to podstawa przy stosowaniu takich kosmetyków. Badania nas efektywnością retinolu, wskazywały na okres 4, 8 i 12 tygodni lub w dłuższym okresie czasu czyli 4 lub 6 miesięcy. Ważne jest, aby stosować go regularnie, bo zaprzestanie stosowania może cofnąć wypracowane efekty. Liczne badania naukowe wykazały skuteczność retinolu, a jego stosowanie jest bezpieczne dla skóry. 

Retinol to skuteczny preparat w terapii anti age

Jeśli chodzi o kremy przeciwzmarszczkowe to retinol jest ich kluczowym składnikiem. Działa on aktywnie na enzymy, które niszczą kolagen i elastynę, a także ma wpływ na zwiększanie się warstwy ziarnistej skóry, dzięki czemu wygląda ona ma młodszą i bardziej jędrną. Ponadto retinol działa na przebarwienia skóry i jej gładkość. Buduje barierę naskórkową i pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Jest też cenionym składnikiem w kremach pod oczy. Retinol należy stosować przez dłuższy czas, aby dostrzec efekty, a jego połączenie z innymi substancjami w kremie, daje bardzo dobre efekty. Kremy kilkuskładnikowe na przykład z retinolem, witaminą C i kwasem hialuronowym to idealne połączenie na skórę, która zmaga się z problemem starzenia. Kremy przeciwzmarszczkowe dzięki wyważonej kompozycji aktywnych składników mają szansę na skuteczną odbudowę skóry. 

Artykuł partnera