Weekend z Framem

Co oznacza FRAM? To imię sympatycznego misia cyrkowego z serialu, który kiedyś był emitowany w programie dla dzieci i młodzieży „Teleranek”. Fram tłumaczone z języka norweskiego oznacza „naprzód”.
Trzy dni i trzy koncerty, na których sala Tarnobrzeskiego Domu Kultury była wypełniona po brzegi Piękny karnawał w Tarnobrzegu.

W piątek, w sobotę oraz w niedzielę Studio Tańca i Ruchu FRAM prezentowało swoje taneczne oraz wokalne umiejętności w trakcie tradycyjnego już „Koncertu karnawałowego”. Weekendowy koncert zainaugurował całoroczne obchody 25-lecia istnienia zespołu FRAM.
To trzydniowe przedsięwzięcie to dopiero wstęp do tego, co FRAM szykuje na 2010 rok. Od „Koncertu karnawałowego” zaczynamy świętować 25-lecie istnienia naszego zespołu – tłumaczy Dariusz Chmielowiec, szef Studia Tańca i Ruchu FRAM z Tarnobrzega.

JEDNA WIELKA RODZINA

W ciągu trzech dni sala widowiskowa Tarnobrzeskiego Domu Kultury pękała w szwach. Zarówno w piątek, sobotę, jak i niedzielę „Koncert karnawałowy” oglądali rodzice, babcie i dziadkowie oraz przyjaciele dziewcząt oraz nielicznych chłopców z FRAM-u.
– W specjalnie przygotowywanych na tę okazję układach tanecznych zaprezentowało się jedenaście grup FRAM-u. Od tych najmłodszych, którzy mają pięć lat, po tych najstarszych dwudziestolatków. Przez scenę przewinęło się, zatem ponad 200 osób – mówi Dariusz Chmielowiec.
Były piosenki, energiczne układy taneczne i dobra zabawa, w której aktywnie uczestniczyła tarnobrzeska publiczność.

– To dzięki FRAM-owi mogę rozwijać się tanecznie – mówi Katarzyna Serafin z Tarnobrzega. – Tutaj, kiedy miałam 6 lat stawiałam swoje pierwsze taneczne kroki. Po prostu kocham tańczyć i uwielbiam przekazywać swoją wiedzę tym, którzy teraz zaczynają swoją przygodę z tańcem.

25 LAT FRAM-u

Jak już wspominał powyżej Dariusz Chmielowiec, FRAM będzie obchodził w tym roku jubileusz 25 lat istnienia.
Historia zespołu zaczyna się tak naprawdę w 1983 roku, kiedy to Jadwiga Chmielowiec z grupy „Mali Siarkopolanie” utworzyła pierwszy skład zespołu. Po sukcesie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w Koninie w 1985 roku czterdziestoosobowa grupa taneczna postanowiła się usamodzielnić. Członkowie zespołu sami zadecydowali o tym, że grupa będzie nosić nazwę FRAM.

W ciągu 25 lat z zespołem związanych było kilkaset osób: kilkoro z nich w swoim dorosłym życiu nadal związanych jest z tańcem, prowadząc własne grupy lub tańcząc w profesjonalnych zespołach, rozsianych po całym świecie. FRAM tańczy już 25 lat i nadal pozostaje zespołem bardzo młodym, który nie poddał się rutynie i skostnieniu. Ciągle zaskakuje, podejmuje nowe wyzwania i co najważniejsze umożliwia młodym ludziom spełnienie swoich tanecznych marzeń.

Tekst: Grzegorz LIPIEC
Zdjęcia: Mariusz Dyszlewski