Jakiej szerokości materace warto wybrać do spania?

Istnieje wiele kryteriów, które musimy rozważyć, wybierając nowy materac do sypialni. Materiały, z których został wyprodukowany sprzęt są ważne, ale pierwsze skrzypce powinien grać w tej kwestii rozmiar materaca. Co nam z najbardziej luksusowego modelu, jeśli nie zmieści się on w ramie łóżka?

Jak dobrać rozmiar materaca?

Ogromne łóżka king size kojarzą nam się głównie z hotelami i podróżami za granicę. Nic dziwnego, że coraz więcej osób marzy o dużych, szerokich materacach, które pomogą przenieść komfort z hotelowego wnętrza do własnej sypialni.

Duże materace, choć niezwykle cenione ze względu na swoją wygodę, nie sprawdzą się jednak w każdym pomieszczeniu. Rozmiar sprzętu powinien być bowiem precyzyjnie dopasowany do łóżka, którym dysponujemy i metrażu sypialni. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model materaca, upewnij się, że dokładnie pomierzyłeś ramę łóżka. Zakup sprzętu nieco mniejszego od zebranej miary będzie gwarancją tego, że materac zmieści się w obrębie ramy i zachowa swoje właściwości wentylacyjne. 

Zmierzenie łóżka jest szczególnie istotne w przypadku niestandardowych mebli, które wymagają materacy na indywidualne zamówienie.

W wyborze odpowiedniej szerokości materaca warto wziąć pod uwagę także wielkość sypialni. Posiadanie dużego łóżka będzie zawsze dobrym pomysłem, pod warunkiem, że – dość banalnie – pomieści się ono w pokoju. Zbyt duży mebel może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu, a tym samym znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Materace do łóżka pojedynczego

Najbardziej zalecaną szerokością do łóżka dla dorosłego jest 90 cm – ten wymiar powinien sprostać wymaganiom większości użytkowników. W zależności od potrzeb producenci proponują węższe i szerze rozwiązania. W ofercie Hilding znajdziemy wszystkie flagowe modele w następujących rozmiarach: 70×200, 80×200, 90×200, 100×200 i materace 120×200 cm.

Mniejsze rozwiązania (70×200 i materace 80×200) będą odpowiednie dla młodzieży i dorosłych o drobnych sylwetkach. Wsród rozwiązań dedykowanych dla nastolatków wymienia się np. Hilding Breakdance lub Hilding Funky. Wąskie modele sprawdzą się również w niewielkich sypialniach, gdzie każdy zaoszczędzony centymetr ma niebagatelne znaczenie. Najszersze materace 120×200 lub 100×200 (takie jak Curem .zip lub Curem .log) zdadzą egzamin w przestronnych pomieszczeniach zarówno w przypadku ciężkich użytkowników, jak i tych o stosunkowo niskiej masie ciała, którzy lubią spać na dużych łóżkach. 

Do kołysek i łóżek dziecięcych polecamy natomiast węższe materace o szerokości 60-70 cm, projektowane z myślą o potrzebach najmłodszych.

Materace do łóżka małżeńskiego

Materace do łóżka małżeńskiego

Materac do łóżka małżeńskiego powinien być odpowiednio duży, tak aby zapewnił komfortowy sen dla obojga partnerów. Zbyt małe łóżko, na którym śpiący będą na siebie wzajemnie wpadać jest na dłuższą metę niepraktyczne.

Najmniejszy materac podwójny ma rozmiar 140×200 cm, jednak w trosce o jakość wypoczynku obojga partnerów zalecane są nieco szersze materace (minimum 160×200). Wśród popularnych modeli do łóżka małżeńskiego wyróżniamy także materace o wymiarach 180×200, 190×200 i 200×200. Większe modele dostępne w ofercie SleepMed (Comfort, Premium bądź Supreme) będą wygodniejsze, zwłaszcza w przypadku par o niestandardowych gabarytach.

Jeśli partnerzy znacznie różnią się pod względem wagi i oczekiwań co do twardości materaca, dobrym rozwiązaniem może być zakup dwóch „jedynek”. Pojedyncze materace 90×200 lub 80×200 o zróżnicowanym stopniu twardości zagwarantują solidne wsparcia dla kręgosłupa i optymalne warunki snu dla obydwojga małżonków. Problem nieestetycznej i niewygodnej szczeliny, która może tworzyć się na styku materacy zlikwiduje dodatkowy materac nawierzchniowy (tzw. topper).

You May Also Like