Adwentowy koncert muzyki dawnej „Ave Regina”

Tarnobrzescy dominikanie zapraszają na adwentowy koncert „Ave Regina” w ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”.
W sobotę 12 grudnia o godzinie 19.00 w kościele dominikanów w Tarnobrzegu odbędzie się koncert muzyki dawnej, który w swojej treści będzie nawiązywał do okresu adwentu, obecnie przeżywanego w liturgii Kościoła. Z powodu ograniczeń sanitarnych koncert odbędzie się bez obecności publiczności, jednak będzie można go obejrzeć dzięki transmisji na żywo w Telewizji Kablowej i w Internecie.

Link do transmisji internetowej będzie na dominikańskich stronach (www.tarnobrzeg.dominikanie.pl; www.facebook.com/Dominikanie.Tarnobrzeg) oraz na stronie internetowej Telewizji Lokalnej (http://tvl.tarnobrzeg.pl/).

W czasie koncertu będzie można usłyszeć wybitne dzieła niemieckiej i włoskiej muzyki barokowej, m.in.: adwentową kantatę J. S. Bacha „Nun komm, der Heiden Heiland” BWV 61, efektowne „Concerto grosso D-dur” A. Corelliego oraz kompozycje maryjne: „Ave Regina” J. J. Fuxa i „Magnificat” F. Durante.

Utwory znamienitych kompozytorów barokowych wykona zespół muzyki dawnej „Il Giardino d’Amore”, pod kierunkiem muzycznym Stefana Plewniaka, który ma już na swoim koncie koncerty i nagrania w kraju i zagranicą. Wraz z barokową orkiestrą wystąpią soliści: Sylwia Stępień (sopran), Natalia Kawałek (mezzosopran), Robert Pożarski (tenor) i Dawid Biwo (bas).

Sylwia Stępień – jest absolwentką Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie śpiewu Susan Waters oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley. Od roku związana z Warszawską Operą Kameralną na stanowisku artysty zespołu wokalnego. W sezonie 2018/2019 zadebiutowała w roli Amora w operze „Orfeusz i Eurydyka” Glucka na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą S. Plewniaka w reżyserii M. Piekorz. Laureatka I Nagrody Specjalnej w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Viva Calisia”, II Nagrody podczas „Spring Baroque Festival Competition” w Cheltenham (2017) oraz dwóch Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie im. Gulio Perottiego w Ueckermunde.

Natalia Kawałek – mezzosopran młodego pokolenia. Absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie profesor Izabelli Kłosińskiej, po ukończeniu którego kontynuowała naukę na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst u Claudii Vischi. Jest laureatką III miejsca i nagrody publiczności podczas „International Singing Competition for Baroque Opera Pietro Antonio Cesti” (2012), II miejsca, nagrody publiczności i licznych wyróżnień na „Hilde Zadek Gesangswettbewerb” w Wiedniu (2013) jak również wyróżnienia podczas DEBUT Gesangswettbewerb w Niemczech (2016). W latach 2013-2016 śpiewaczka należała do „Junges Ensemble des Theaters an der Wien”. Artystka regularnie współpracuje z prestiżowym Theater an der Wien w Wiedniu.

Robert Pożarski – śpiewak i teolog, wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, studiował interpretację chorału średniowiecznego u Marcela Pérèsa w Paryżu, współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej w Polsce i za granicą, od 1995 roku jest śpiewakiem zespołu Bornus Consort, od 1999 roku jest kantorem i kierownikiem artystycznym wrocławskiej „Schola Gregoriana Silesiensis”, od 2001 roku stały współpracownik Festiwalu „Pieśń naszych korzeni”. W 2012 roku założył wykonujący muzykę

sakralną polskiego renesansu i baroku Chór Sarmacki im. G. G. Gorczyckiego, z którym nagrał cztery płyty z serii Cantus Sarmaticus (DUX). Ma w dorobku 30 płyt z muzyką średniowieczną, barokową i współczesną, w tym sześć pod własnym kierownictwem artystycznym.

Dawid Biwo – ukończył warszawski Uniwersytet Muzyczny F. Chopina oraz z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Dawid Biwo jest laureatem wielu konkursów wokalnych (m. in. I nagroda w konkursie im. M. Karłowicza w Krakowie, I nagroda w konkursie im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, III nagroda w konkursie im. F. Platówny we Wrocławiu, nagroda specjalna w Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie) oraz „Muzycznego Forum Młodych 2010” pod patronatem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. W 2017 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Heraclei Darclee w Braili, finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. Dawid Biwo koncertował m.in. w USA, Słowenii, Kanadzie, Austrii, Czechach oraz Niemczech.

Il Giardino d’Amore – zespół młodych utalentowanych muzyków, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki dawnej na instrumentach z epoki, koncertujących z dużym powodzeniem w kraju i za granicą. Zespół występował na takich festiwalach jak Festiwal J.S. Bacha w Wiedniu, Festiwal „Utrecht Oude Muziek”, Festiwal Tartini w Piranie. Jesienią 2013 roku orkiestra odbyła pierwsze tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wystąpiła na „Festival of Early Music Celebration” w Nowym Jorku. W 2014 roku zespół Il Giardino wystąpił w prestiżowej sali koncertowej Mozarteum w Salzburgu, a także został zaproszony na festiwal w Oslo w Norwegii. Podczas drugiej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych muzycy wystąpili w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Kalifornii, gdzie członkowie Il Giardino poprowadzili kurs mistrzowski na uniwersytetach w Los Angeles i San Diego. Orkiestra od początku swojej działalności wykonywała repertuar oper włoskich i francuskich; muzykę sakralną i włoskie arcydzieła instrumentalne.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcia finansowego udzieliły Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol”.

You May Also Like