Kolejny w tym roku żołnierz, zasłużony w walkach o wolność – odszedł na wieczną wartę

W piątek, 4 grudnia 2020 roku został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku por. Ludwik Bogacz z Tarnobrzega. Porucznik Bogacz był członkiem Młodzieżowego Ruchu Oporu, organizacji antykomunistycznej powstałej pod koniec lat 40-tych w tarnobrzeskim Państwowym Gimnazjum i Liceum imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Urodzony w Ocicach w 1930 roku Ludwik Bogacz dorastał w patriotycznej rodzinie. Jego starszy brat był szefem Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w okręgu tarnobrzeskim. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, rodzina działała w konspiracji antykomunistycznej Wolność i Niezawisłość. Po wojnie spędził 2 lata w więzieniach o najcięższym rygorze, m.in. we Wronkach, po opuszczeniu których, siłą został wcielony do wojska i skierowany do Wojskowych Batalionów Pracy. Tarnobrzeżanin trafił do Katowic, gdzie w koszmarnych warunkach wydobywał węgiel w jednej ze śląskich kopalni. Po zmianie ustroju, w 1989 roku, włączył się w działalność tarnobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2019 roku doczekał się uhonorowania przez Tarnobrzeg Młodzieżowego Ruchu Oporu.

Msza święta pogrzebowa odprawiona została w klasztorze dominikanów w Tarnobrzegu. Kaznodzieja podkreślił, wielki patriotyzm zmarłego.

Urna z prochami zmarłego przewieziona została na cmentarz w Tarnobrzegu – Miechocinie. Słowa pożegnania do uczestników skierował prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek oraz przedstawicielka Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Tarnobrzegu (niegdyś Cechu Rzemiosł Różnych), któremu zmarły przez wiele lat szefował.

Poczet sztandarowy i wartę przy urnie wystawili żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z 32 Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska. Poczet sztandarowy prowadzony był pod dowództwem ppor. Konrada Sadło.