Tarnobrzeg – info z 26 tygodnia roku

Jezioro oficjalnie otwarte. Na otwarciu w miarę luźno, ale na wieczór i w niedzielę już tłoczniej. Cieszmy się póki za darmo. Chociaż…

Oficjalne otwarcie Jeziora Tarnobrzeskiego

Wczoraj o godzinie 17:00 prezydent oficjalnie otworzył Jezioro Tarnobrzeskie po pracach budowlanych. Realne otwarcie nastąpiło parę tygodni wcześniej, ale teraz mamy wszystko na legalu. Pogoda przegoniła ludzi i na samym otwarciu było dosyć luźno, mimo dodatkowych atrakcji jak stoisko Browaru Tarnobrzeg z muzyką na żywo, wioska indiańska, czy grupa piratów z Karaibów.

Minęło jednak parę godzin i o 22:00 nad Jeziorem, a przynajmniej północną częścią, zrobiło się dość tłoczno.

Parking wzdłuż drogi był pełen, a parking po lewej stronie – no właśnie – nie wiadomo, bo nie było tam ani widno, ani bezpiecznie. W mroku wydawał się zapełniony. Przy okazji wyszło, że jeden pas przy średnim ruchu bardzo szybko się korkuje.

Trwały co najmniej cztery głośne imprezy. Najbardziej ruchliwy wydawał się obszar dookoła Mariny, gdzie nie było ani widniej, ani bezpieczniej niż na parkingu. Sama promenada ładnie oświetlona, przy stoisku Browaru unosił się słodki zapach (pewnie od piwa konopnego), wianki Framu i finał biegu przyciągnęły sporo ludzi, ale głośne imprezy powinny być oddalone od siebie więcej niż 20 metrów. Generalnie świetna miejscówka, oby działo się jak najwięcej.

Wjazd płatny, czy bezpłatny?

Były prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb zwrócił złożył skargę do wojewody w sprawie ogłoszonych przez Prezydenta stawek za parkowanie, według GK nieprawidłowo i nieskutecznie ogłoszonych. Czy zatem płacić, czy nie płacić? GK płacić nie zamierza.
Co ciekawe wielu komentujących zupełnie nie rozumie w czym jest problem. Nie chodzi o to, że GK jest opłacie przeciwny. Problem (po raz kolejny) jest w procedurach.

Przy okazji oficjalnie – jeśli zapłacimy w ciągu pół godziny, to stawka ma wynosić 10 zł. Jeśli zapłacimy po upływie pół godziny, to stawka rośnie do 60 zł. Trochę nietypowy cennik?
Oficjalny profil Jeziorowy zaktywizował się już parę tygodni temu, a teraz zaprezentowano również nowe logo i nową stronę internetową Jeziora. Na stronę na pewno warto zaglądać, bo gdzie znaleźć bardziej oficjalne informacje niż u źródła?

Akcja i atrakcje pod Fregatą

Wczoraj głośno było nad Jeziorem, dziś pod Fregatą. Impreza charytatywna z koncertami lokalnych zespołów zgromadziła sporo 35-45 latków z dziećmi. Serio takie rozbicie pokoleniowe rzuciło mi się w oczy. Prawie bez ludzi powyżej 50 lat, ale też bez pokolenia 20-30. Też mieliście takie wrażenie? Zdjęć nie robiłem, bo i po co? Zawodowe relacje będą pewnie gdzie indziej.

Pacjenci z Sienkiewicza na Machów?

NFZ nie planuje przedłużyć kontraktu z przychodnią na ul. Sienkiewicza, podając jako przyczynę nadużywanie teleporad (ponad 90%). Pacjentom sugeruje się korzystanie z przychodni w Machowie…

Szczepimy się na potęgę

Żeby w pełni oceniać zjawisko potrzebowalibyśmy więcej danych, czyli ile przyjęto szczepionek jednodawkowych, albo ilu przypisano nam zaszczepionych spoza Tarnobrzega, ale wyniki robią wrażenie. Według oficjalnych statystyk w Tarnobrzegu wykonano 50284 szczepienia, a liczba osób w pełni zaszczepionych to 22601 osób. A przecież mamy jeszcze systemowych ozdrowieńców, czy bezobjawowych, którzy się nie szczepili.

Sesja absolutoryjna, wotum zaufania

W przyszłym tygodniu czeka nas sesja absolutoryjna i wotum zaufania dla prezydenta Dariusza Bożka. Trudno spodziewać się niespodzianek, opinia RIO pozytywna. A jak ktoś chce poczytać szczegółowe rozliczenia finansowe to można tutaj:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/posiedzenie/67410eee-ac2b-4

Szykują się kontrole śmieciowe

Znów pojawiają się informacje, jakoby około 10% mieszkańców Tarnobrzega było ukryte przed systemem poboru opłat za odbiór śmieci, oszukując w ten sposób miasto, ale też okradając swoich uczciwych sąsiadów. Zgodnie z zapowiedziami UM mają być uzupełniane i porównywane bazy mieszkańców z różnych dostępnych miastu źródeł, w tym MOPRu czy szkolnictwa. Pojawiła się również ankieta dla nauczycieli, w której mieli uzupełnić liczbę opiekunów dziecka (zasadniczo 1 lub 2), co oburzyło niektórych rodziców na tyle, że ze skargą zwrócili się do lokalnych gazet.

Jeśli rzeczywiście aż tylu osób brakuje w systemie, to trzeba uzupełnić system każdą dostępną legalną metodą, wymierzając nie tylko nowe stawki, ale wyciągając konsekwencje. I rzeczywiście, według potwierdzonych z UM informacji, można się spodziewać ścigania szarej strefy śmieciowej na 5 lat wstecz. Konsekwentnie występuję w tej sprawie dość ostro, ale żeby coś złagodzić – może wprowadzić miesiąc łaski, dla tych, którzy z własnej inicjatywy zaktualizują dane w górę?

Ścianka? Już kilkanaście dni po planowanym terminie

Według ogłaszanych pierwotnie planów ścianka wspinaczkowa miała być gotowa na 16 czerwca. Mamy 27 czerwca i ani ścianki, ani odpowiedzi z UM na pytania w temacie. Tyle co na forum – podobno błędy projektowe, trudne do przeskoczenia. Wrzucałem chyba 2 tygodnie temu zdjęcia z prac wewnątrz, oficjalnie nadal nic więcej nie wiadomo.

Ruszyły prace przy ul. Łokietka

Na ulicy Łokietka ściągnięto betonowe płyty, do drogi coraz bliżej. Przypomnę, że ten projekt wygrał w BO2019, chociaż obejmował znacznie mniejszy zakres niż obecnie realizowany gruntowny remont.

Coraz bliżej ZPK na terenie lasów Zwierzyniec i Jasień

Po wcześniejszym lekkim zamieszaniu, przyjęto projekt z pierwszej chyba obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w naszym mieście. Miasto ogłosiło czas na zbiórkę podpisów, podobno przybywa ich szybko, czego należało się spodziewać. Z zebraniem 300 nie powinno być żadnego problemu, z przegłosowaniem pewnie też.

Komarów nadal niewiele

Pogoda pomogła, deszcze jeszcze nie przeszkodziły, po kiepskim początku sezonu nadal mamy stosunkowy spokój od komarów. I dobrze.

Jak to było z tym „Panem Tadeuszem”?

W czasie kiedy kupowaliśmy Kolekcję Dzikowską, stosunkowo często wracał argument o zmarnowanej szansie na zakup jednego z jej cenniejszych elemntów, czyli rękopisu „Pana Tadeusza”. Według powtarzanej wielokrotnie wersji, w latach przedstawiciele rodu Tarnowskich złożyli miastu korzystną ofertę odkupu dzieła, którą odrzucono. Temat przywołano ponownie, jednak znalazł się ktoś, kto podważa oficjalną wersję, opierając się na bardzo dobrej znajomości spraw i dokumentów miejskich, jak również na bezpośrednich rozmowach z seniorem rodu. Czy rzeczywiście istnieje dokument z ofertą, albo ktoś może potwierdzić prowadzone rozmowy? Szczegóły w komentarzach do wpisu:

Rondo śp. ks. Michała Józefczyka

Na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej, Kazimierza Wielkiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego mamy od paru dni rondo imienia śp. ks. prał. Michała Józefczyka. To nie koniec upamiętnień, podobno jest zgoda co do lokalizacji pomnika według wcześniej przyjętej uchwały i stanowiska komitetu, czyli w okolicach fontanny na placu Rusinowskiego. Swoją drogą otoczenie fontanny to lastryko połamane płyta w płytę dookoła, a parę rur dmuchawca pryska daleko poza obrys fontanny. Drobna konserwacja przydałaby się całemu otoczeniu.

A na zdjęciu „zielone labirynty” na terenach rekreacyjnych nad Wisłą. Pamiętacie wizualizacje?

You May Also Like