Środki rozkurczowe – skuteczne nie tylko podczas menstruacji

Leki rozkurczowe wykorzystuje się w łagodzeniu skurczowych bólów brzucha różnego pochodzenia, na przykład towarzyszących menstruacji, niestrawności czy wzdęciom. Preparaty znajdują też zastosowanie w leczeniu poważniejszych chorób, przywracając komfort pacjentom i poprawiając ich samopoczucie. Co należy wiedzieć o środkach rozkurczowych?

Rodzaje leków rozkurczowych

Leki rozkurczowe, inaczej nazywane spazmolitycznymi, mogą być dostępne bez recepty albo być sprzedawane wyłącznie po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza. Spazmolityki dzieli się na te o działaniu bezpośrednim i pośrednim. Do pierwszej grupy należą leki działające rozkurczowo na mięśnie gładkie układu krążenia i przewodu pokarmowego. Stosuje się je przy bolesnym miesiączkowaniu, kokach nerkowych i wątrobowych oraz w terapii nadciśnienia.

Spazmolityki o działaniu pośrednim wpływają na określone grupy mięśni, oddziałując na receptory autonomiczne. Wskazaniami do ich zastosowania są kolki nerkowe i dróg żółciowych czy moczowych. Wykorzystuje się je również jako zabezpieczenie przed poronieniem albo w dolegliwościach wiążących się z przerostem prostaty.

Leki rozkurczowe na jelita

Przyczyną bólu brzucha często jest skurcz mięśniówki gładkiej jamy brzusznej i przewodu pokarmowego. Przyjmując leki rozkurczowe, sprawia się, że wspomniane mięśnie gładkie ulegają zwiotczeniu. Pozwala to na zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Preparaty rozkurczowe ułatwiają też uwalnianie nadmiaru gazów. Często stosowanym lekiem rozkurczowym na dolegliwości dotyczące układu pokarmowego jest drotaweryna. Substancja może być podawana doustnie albo domięśniowo.

Środki rozkurczowe na bolesne miesiączkowanie

Bóle menstruacyjne są tępe i promieniują od jajników do jamy brzusznej. Stosuje się w ich przypadku leki rozkurczowe rozluźniające mięśnie gładkie takie jak drotaweryna, hioscyna czy cytrynian alweryny. Ponadto w aptekach można znaleźć specjalne połączenia środków rozkurczowych z przeciwbólowymi. Poza przyjmowaniem leków na bolesne miesiączkowanie pomagają techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna (przede wszystkim ćwiczenia rozciągające), masaż relaksacyjny czy aromaterapia. W łagodzeniu dolegliwości sprawdzają się również ciepłe kąpiele i okłady, ale należy pamiętać, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co może zbytnio nasilić krwawienie miesięczne.

Leki rozkurczowe na nerki

Leki rozkurczowe znajdują zastosowanie również w problemach z nerkami, np. w leczeniu kolki nerkowej. W przypadku wspomnianego schorzenia odpływ moczu z nerek jest zablokowany, czemu towarzyszy silny ból. Aby złagodzić przykre dolegliwości, stosuje się zarówno leki rozkurczowe (np. drotawerynę, hioscynę czy papawerynę), jak i przeciwbólowe.

Środki rozkurczowe dla dzieci

U małych i starszych dzieci skurcze brzucha mogą być spowodowane gromadzeniem się gazów w jelitach. Jest tak np. w przypadku kolki niemowlęcej. Na nieprzyjemne dolegliwości maluchy mogą reagować płaczem i rozdrażnieniem. Aby złagodzić dyskomfort, dzieciom można podać leki z simetykonem. Leki rozkurczowe na wzdęcia czy zaparcia u najmłodszych (np. te z drotaweryną) będą bezpieczne dopiero powyżej 6 roku życia.

Środki rozkurczowe przynoszą ulgę nie tylko przy bolesnym miesiączkowaniu, ale też w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy moczowego. Wiele preparatów tego typu uda się nabyć bez recepty. W razie wątpliwości co do dawkowania, zastosowania czy bezpieczeństwa zażywania leków warto skonsultować się z farmaceutą, który udzieli odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Materiał partnera