Tarnobrzeg – info z 39 tygodnia – pierwsze urodziny tygodnika Tinfo

Rok temu zaczynałem z niedzielnym podsumowaniem tygodnia bardzo na próbę. Nie wiedziałem nie tylko czy ktoś to będzie czytał, ale też czy wytrwam w tej kolejnej aktywności. Tygodnik Tinfo wciąż działa, czyli wciąż uważam że warto. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie dopingowali, wielokrotnie tygodnik okazał się przydatny również dla mnie dla różnych podsumowań, czy łatwego odnalezienia informacji. Zapraszam na jubileuszowe wydanie.

COVID19-21

W zeszłym tygodniu pojawiły się w Tarnobrzegu 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zgonów zero. Zaszczepionych ponad 23.000, co oznacza wyraźnie ponad połowę mieszkańców. Po ostatnich badaniach PZH można przyjąć, że ponad 70% mieszkańców ma przeciwciała. Powinno być łagodniej.

Dziś mieliśmy kolejną turę szczepień parafialnych, tym razem w parafii pw. Chrystusa Króla.
Tarnobrzeska Policja zapowiada surową kontrolę obowiązku noszenia maseczek:

Jezioro Tarnobrzeskie

Prezydent z prezesem TTBS podsumowywali częściowo sezon nad Jeziorem, prezentując tegoroczne inwestycje. Częściowo, bo w kwestii finansów zaznaczali, że sezon jeszcze się nie skończył i rozliczą się ostatecznie na koniec września.

Prezydent zmienił wcześniejsze zarządzenie o płatnym wjeździe nad Jezioro, ograniczając obowiązywanie płatnej strefy czasowo do 5 miesięcy w roku (od 1 maja do 30 września).

Inwestycyjnie

Poniżej parę fotek z budowy obwodnicy. Teren od Sikorskiego do Kamionki utwardzony, krawężniki obsadzone. Rzuca się w oczy wysoki stan wody dookoła, czyżby budowa zakłóciła naturalne spływy? W kanałkach dość wartkie strumienie, jeden od strony ulicy Przyjaźni wpływa nawet na obwodnicę tworząc stawik między krawężnikami. W lasku między ulicami Orła i 12 Października (na przedłużeniu Przyjaźni) zawsze było dość wilgotno i grząsko, ale teraz zrobiło się całkiem głęboko.

Sporo się zmienia na strefie. Konstrukcja nowej hali firmy Tarkon jest już gotowa, w hali Yetico montowane są ściany, rośnie też hala Iwoniczanki. Fotki na Skyscrapercity.

Dzikowiak skuty do zera, ale przecież trzeba zejść jeszcze w głąb.

Przy skrzyżowaniu Targowej i Dekutowskiego można już zobaczyć kolejną z elewacji w nowej stylistyce. Zamiast powszechnych do niedawna łuków pastelozy mamy modną kanciastą śmietankę z grafitem i karminową dominantą.

W podobnym stylu mamy już blok na Targowej na przeciwko straży pożarnej, czy na Dekutowskiego bliżej ul. Mickiewicza.

Rozpoczęto remont ulicy Długosza. Po kolejnym przyznawaniu, odbieraniu i przesuwaniu środków, po serii interpelacji, po roku od sprucia dużej części nawierzchni, zdemontowano stare krawężniki od strony południowej.

Według obietnic z UM za 10 dni powinniśmy zakończyć prace przy ściance wspinaczkowej. Obsuwa była spora, miejmy nadzieję, że nie będzie kolejnej i ścianka szybko zostanie otwarta dla wszystkich chętnych.

Trafiłem na osiedle na ul. Jaśminowej – 16 domów na sąsiednich działkach, inwestor to Godlewski Development.

Na Geoportalu są wrysowane już obydwa planowane sklepy Dino, zarówno przy ul. Warszawskiej na przeciw Unimetu, jak i na Sienkiewicza (wyjazd z miasta po lewej stronie).

Spożywczo

Hemp&Brew (czyli konopny dział Browaru Tarnobrzeg) rozpoczyna kampanię crowdundingową i będzie emitować akcje. Kto chętny?

W piątek sklep Społem na hali targowej zmienił formę na samoobsługę. Podobno zaopatrzenie tymczasem niepełne, ale to pewnie kwestia paru dni.

Zwierzyniec

Odbyło się zapowiadane posiedzenie komisji w sprawie powołania Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego na terenie lasów Zwierzyniec i Jasień. Można posłuchać dyskusji, chociaż wydaje się, że nikt nikogo nie jest w stanie przekonać. Żeby dać się przekonać, dobrze by było zrozumieć o czym mowa, a niektórzy nawet z tym mają problemy. Wszystko zależy od radnych, głosowanie pewnie jeszcze we wrześniu.

Jako dodatek rozmowa z Januszem Wepsięciem w TVL

Rozmaitości

Jest zimno i to na tyle, że kilka dni temu w blokach ruszyło ogrzewanie. Ogrzewanie czuć już również na osiedlach wiejskich, przy czym czuć nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Czujniki zrobiły się żółte, nieuchronnie nadchodzi sezon w którym dominować będzie czerwień i fiolet.

Budżet Obywatelski 2022 – trwa weryfikacja zgłoszonych projektów, do 25 września można się odwoływać jeśli projekt został zaopiniowany negatywnie.

Ostatnie 2 tygodnie były bardzo komarowe. Czy sezon odkomarzania zakończono z wakacjami? Przy obecnym chłodzie powinno być lepiej.

Miała być akcja sprzątania świata, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę większość akcji szkolnych przesunięto na późniejszy termin. Świat poczeka, śmieci niestety tym bardziej.

Dziś rozeszło się w sieci zdjęcie malowidła przedstawiającego ks. Michała Józefczyka na tarnobrzeskim wiadukcie. W tle prezydenta nieodłączny Trabant, chociaż pomylono wersję – ks. Michał jeździł 1,1 a nie 601. Podobno jest od jakiegoś czasu, ale kto chodzi pieszo pod wiaduktem?

Nurkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim

Nic nie zaszkodzi spojrzeć na Jezioro z innej perspektywy – mamy parę świeżych materiałów spod powierzchni wody.

TRK – Kwiatowymiana

Tarnobrzeska Rada Kobiet zapowiada kolejną wymianę, tym razem kwiatów.

Kulturka i wydarzenia

Nasza Kolekcja Dzikowska stopniowo wraca do domu. Przybyła pierwsza partia 70 dzieł sztuki z muzeum w Łańcucie.

Wróciły spotkania w MHMT

W tym tygodniu po długiej przerwie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Wieczorów Czwartkowych, a 29 września w ramach Spichrzowych Gwarków Pogwarek zaplanowano wykład na temat ceramiki miechocińskiej. A propos – w tym tygodniu udało mi się znaleźć miechcińską ciarupę na chodniku na miechocińskich piaskach.

Koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej

W piątek w hotelu EVVA odbył się koncert popularnego duetu balladowo-szantowego:

Zajęcia w TDK

Tarnobrzeski Dom Kultury wciąż zaprasza na zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Piknik charytatywny dla Leo

W sobotę za tydzień derby

W sobotę derby, trudna do ominięcia informacja pojawiła się m.in. na płocie kirkutu przy ul. Sienkiewicza. Na tę okazję prezydent Bożek dał komendantowi SM i zastępcy naczelnika WSOiZKUM prawo do kontrolowania i ewentualnego rozwiązania tej imprezy masowej. Ale to się nie wydarzy?

You May Also Like