Matura – jak sprawić, by Cię nie zaskoczyła?

Egzamin maturalny dla wielu uczniów jest dość stresującą perspektywą. Opanowanie materiału z kilku przedmiotów przerabianych przez lata edukacji licealnej sprawia wrażenie niezwykle trudnego zadania do wykonania. Co możesz zrobić, aby owocnie przygotować się do matury? Co sprawi, iż żadne zadanie nie będzie dla Ciebie przykrym zaskoczeniem?

Przerabianie arkuszy maturalnych

Jedna z najlepszych dróg do opanowania techniki rozwiązywania zadań maturalnych jest ich nieustanne przerabianie. Rozwiązuj więc arkusze maturalne z przedmiotów, które zamierzasz zdawać na egzaminie dojrzałości. Sięgaj zarówno po czerwcowe testy, jak i matury poprawkowe, próbne oraz te opracowane przez różnorodne wydawnictwa. 

Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza, a niejednokrotnie nauczysz się dużo więcej podczas sprawdzania własnych prac z kluczem odpowiedzi, niż żmudnego wykuwania formułek czy pojęć. Im więcej arkuszy przerobisz przed egzaminem maturalnym, tym lepiej!

Nauka z repetytorium

Często notatki z lekcji są niewystarczające do powtarzania materiału, a podręczniki z poprzednich lat zostały sprzedane młodszym rocznikom. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w repetytorium, które pomoże Ci sprawnie powtórzyć najważniejsze informacje, a także raz jeszcze przyswoić problematyczne zagadnienia. Merytoryczne i warte uwagi repetytoria do matury z języka polskiego znajdziesz w księgarniach online, gdzie możesz wybierać spośród różnych wydawnictw. 

Również inne zdawane na egzaminie dojrzałości przedmioty – matematyka, języki obce, biologia, historia, geografia czy chemia – posiadają repetytoria zgodne z podstawą programową i umożliwiające skuteczną naukę. Z ich pomocą z pewnością doskonale poradzisz sobie na egzaminie dojrzałości.

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Być może najważniejszą kwestią związaną z maturą jest niepoddawanie się stresowi. Niejednokrotnie zdarza się, że wiedza, tak rzetelnie wtłaczana do głowy przez ostatnie miesiące, pod wpływem presji czasu natychmiast wyparowuje. Przede wszystkim zadbaj więc o to, aby wyspać się i przyjść na salę wypoczętym. Ostatnie kilka dni przed egzaminem maturalnym poświęć w całości na odpoczynek po nauce – możesz obejrzeć ulubiony serial, wybrać się na długi spacer, spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. 

W dzień pisania matury pamiętaj, aby nie poddawać się panice i zachowywać spokój. Jeżeli poświęciłeś wiele czasu na przygotowania, przerabianie arkuszy maturalnych, powtarzania wiadomości z podręcznikami i repetytorium, bądź dobrej myśli – z pewnością osiągniesz dobry wynik!

Artykuł sponsorowany