Browar Tarnobrzeg rośnie! Co tam z nową falą w starych murach?

Mamy kilka świeżych informacji z Browaru Tarnobrzeg. To czas wzrastania, czas dużych inwestycji, rozwoju i planów na najbliższe lata. Zarówno zmiany, jak i plany robią wrażenie, oby udało się jak najlepiej.

Zacznijmy od początku!

Browar Tarnobrzeg powstał w 2017 roku dzięki ogromnej dawce pasji, marzeń i determinacji trzech młodych przedsiębiorców: Michała Wójcika, Rafała Ruszkiewicza i Kamila Burdzy.

Jako rezultat prac w połowie 2019 roku powołany został do życia rzemieślniczy browar z warzelnią o pojemności 24hl (2400 L). Projekt, nadzór nad wykonaniem oraz poszukiwanie elementów linii produkcyjnej, z których udało się ostatecznie stworzyć działający browar, były wynikiem ciężkiej pracy założycieli wspomaganej przez grono okolicznych, zaprzyjaźnionych specjalistów.

Nie był to krótki proces!

Prace przygotowawcze trwały od listopada 2017 do kwietnia 2019r. Pierwsze, próbne warzenie piwa odbyło się w dniu 5 kwietnia 2019 r., natomiast oficjalne otwarcie browaru nastąpiło 2 sierpnia 2019 roku (w Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara). Pierwszymi piwami, które trafiły do zbiorników fermentacyjnych były STARTAP (Polish Pale Ale), AWATAR (American IPA) i SANTAROSA (Pszeniczne z Płatkami Róży). Do dnia dzisiejszego AWATAR i SANTAROSA wraz z TARNOBRZESKIM JASNYM PEŁNYM (lagerem wprowadzonym w miejsce piwa STARTAP) to najczęściej wybierane przez klientów piwa browaru.

Ach te nasze lochy…

Sama lokalizacja produkcji browaru też nie jest przypadkowa. Linia produkcyjna znajduje się w miejscu zbudowanego w 1860 roku Browaru Parowego Hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Zbiorniki fermentacyjne oraz linia do rozlewu piwa zostały umiejscowione w piwnicach dawnego browaru, w których odbywała się fermentacja piwa w otwartych kadziach.

Po zakończeniu II wojny światowej browar przeszedł na własność Skarbu Państwa. Lata jego „prosperity” zbiegły się ze szczytem działalności lokalnych kopalni siarki (SIARKOPOL), a więc 60’ i 70’. Piwo było produkowane jeszcze do końca lat 70tych XX wieku, po czym władze zdecydowały o jego zamknięciu, a zabytkowe budynki przeznaczono na magazyny.
Mury starego browaru przez lata doświadczyły wielu modyfikacji i zmian koncepcji ich użytkowania. Obecnie frontową część budynku zajmuje Restauracja i Hotel
Stary Browar, natomiast produkcja piwa Browaru Tarnobrzeg ulokowana została od strony rzeki Wisły w pomieszczeniach znajdujących w podziemnej części kompleksu.

Czas! Start!

Przyjęcie browaru na rynku lokalnym było bardziej niż pozytywne. Pierwsza partia piw została wyprzedana w niecały tydzień. Kolejne miesiące upływały na staraniach, aby zaspokoić popyt okolicznych sklepów i restauracji.

Pomimo przeciwności losu takich jak wprowadzony w marcu 2020 lockdown, bardzo szybko okazało się, że moce produkcyjne browaru wystarczą tylko na realizację potrzeb konsumentów znajdujących się wokół przysłowiowego komina. W związku z faktem, że piwa zaczęło brakować, zaczęto mocno rozważać rozbudowę obecnej instalacji, która nabierała sensu pod względem ekonomicznym. W głowach nieuchronnie zaczęła rodzić się myśl…

Kolejny etap

Myślą tą był… nowy browar – kompletna wymiana istniejącej linii produkcyjnej, która miała pozwolić na warzenie znacznie większych ilości piwa o znacząco wyższej jakości i zoptymalizowanych datach minimalnej trwałości. Nowa technologia miała również umożliwić wprowadzenie na rynek nowych innowacyjnych produktów. Oprócz bardzo istotnych aspektów produkcyjnych, inwestycja miała również objąć rewitalizację pomieszczeń lochów starego browaru, poprzez usunięcie zbędnego tynku i odsłonięcie i wyeksponowanie starych, monumentalnych murów zbudowanych z cegły i ogromnych bloków kamienia.

A więc do dzieła!

Przystąpiono więc do działań, które doprowadziły do pozyskania finansowania z funduszy europejskich. Razem z zespołem doradczym udało się przygotować, złożyć i obronić projekt rozbudowy browaru, który w lipcu 2021r. został wysoko oceniony i uzyskał dofinansowanie w wysokości aż 70% wartości inwestycji!
Pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku, szalejącymi cenami, wysoką inflacją możemy oficjalnie poinformować, że prace związane z inwestycją rozpoczęły się 1 grudnia 2022!

Prace ruszyły!

Jesteśmy obecnie na etapie prac budowlanych związanych z oczyszczeniem i zabezpieczeniem starych murów, naszym oczom wyłoniła się piękna stara cegła i kamień z XIX wieku, co dodało nam jeszcze większej motywacji do dalszej pracy.

Niezmiernie miło nam poinformować, że stajecie się oto świadkami znaczącej inwestycji, jaką jest remont budynku i stworzenie powtórnie od podstaw nowego,
wielokrotnie większego i znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie browaru w miejscu obecnej instalacji.

Techniczna strona inwestycji

Przejdźmy do sedna, a właściwie do serca nowego browaru! Będzie to w pełni zautomatyzowana warzelnia o pojemności 30hl pozwalająca na uwarzenie 4 warek na dobę. Połączona będzie ze zbiornikami fermentacyjno-leżakowymi o pojemnościach 30hl (22 zbiorniki) i 60 hl (10 zbiorników).

W skład linii technologicznej wejdą również:
• Pasteryzator przepływowy, który pozwoli zoptymalizować stabilność przechowywania produkowanych piw.
• System odtleniania wody, dzięki któremu ograniczymy ilość rozpuszczonego tlenu w gotowym piwie, a co przełoży się na zachowanie jego wysokiej jakości.
• Jakościowy (o niskim natlenieniu gotowego piwa) system rozlewu do butelek szklanych o pojemności 500 i 300 ml.
• System separacji wirowej gotowego piwa, który zredukuje ilość chmielowego i drożdżowego zmętnienia.
• Moduł dealkoholizacji piwa metodą próżniową, dzięki któremu będziemy w stanie dostarczyć wysokiej jakości i piwo bezalkoholowe nie tracące walorów smakowych.

Całość pozwoli na produkcję najwyższej jakości piw w wolumenie 15 000 – 20 000 hl rocznie i uplasuje nasz browar w czołówce polskich browarów rzemieślniczych pod względem nowoczesnej technologii oraz możliwości produkcyjnych.

Przyświeca nam idea połączenia ducha piwowarstwa rzemieślniczego z możliwościami produkcyjnymi browaru regionalnego – symbioza ta pozwoli na produkcję kilku linii produktowych dedykowanych różnym grupom docelowym klientów. Będziemy w stanie spełnić oczekiwania zarówno konsumentów, którzy oczekują dobrego, klasycznego piwa w przystępnej cenie, jak również piwnych „geeków”, poszukujących w piwnym świecie nowych, nieoczywistych smaków

Nasze moce produkcyjne pozwolą również na wsparcie małych browarów, którym będziemy w stanie udostępnić ich część. Pozwoli im to na optymalizację kosztów, przebicie sufitu wydajności własnego sprzętu oraz dostępu do zaawansowanej technologii umożliwiającej m.in. pasteryzację czy też dealkoholizację piwa.

Nasze drzwi chcemy również szeroko otworzyć przed browarami kontraktowymi, które również będą mogły odnaleźć u nas swój nowy dom. Spora ilość zbiorników o nieprzytłaczającej pojemności (30hl, 60hl), w wielu przypadkach pozwoli im skonsolidować produkcję zlokalizowaną w kilku mniejszych podmiotach oddalonych od siebie o setki km.

Przed nami dużo pracy

Przed nami szalony okres, przez który zapewne znacząco zwiększy się liczba siwych włosów na głowie ;-), ogrom pracy i zaangażowanie któremu chcemy się poświęcić w 100 procentach.
Cóż, Trzymajcie za nas kciuki!

Info/Fot. Browar Tarnobrzeg

You May Also Like