Tarnobrzeg – info z 40 tygodnia roku

Dla wielu tarnobrzeżan wydarzeniem tygodnia było wczorajsze zwycięstwo Siarki w derbach ze Stalą. Moja wiedza ogranicza się do tego, że wygraliśmy 1:0, zatem skupię się na innych informacjach.

Przemilczany temat tygodnia to plaga komarów

Wydawałoby się, że sezon komarowy już się skończył i pewnie tak właśnie wydaje się Wodociągom i odpowiednim służbom miejskim, ale najwyraźniej komary o tym nie wiedzą i nie dają o sobie zapomnieć. Właściwie przez cały tydzień miejscami jest nie do wytrzymania. Gdzież ten blaster ze zdjęcia z prezesem?

Wody Polskie porozumiały się z lokalnymi samorządami

Możemy oczekiwać zmiany ustawy, a na lokalnym poziome zmiany map zagrożenia powodziowego i planowanej lokalizacji polderów zalewowych. Info pod poniższym linkiem:

Materiał TVL poniżej:

Inwestycyjnie

Budowa bloku „Na Skarpie”

Inwestor zaprezentował materiał z budowy bloku „Na Skarpie”. Od ostatniej relacji niewiele się zmieniło, ciągle jesteśmy na etapie parkingu podziemnego:

Trwają prace na ul. Długosza. RDM ma je zakończyć do 3 grudnia. Zmienia się nie tylko nawierzchnia, ale również skrzyżowanie z ul. 12 października, która nie będzie się wcinać pod skosem, jak do tej pory, ale zostanie wyprowadzona prostopadle w okolicy dawnej kuźni. Ale kto pamięta tę kuźnię? 🙂 Materiał TVL poniżej:

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Mielcu z okazji przywracania miastu połączeń kolejowych. Zapraszamy do Tarnobrzega w tym samym temacie! U nas dalej bida, od grudnia jedna para IC i tyle z połączeń dalekobieżnych. Dyskusje tematycznie od 14 lat w odpowiednim wątku forum: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=20&t=3785&start=60

Mamy wyniki przetargu na działki z osiedla Ocice. Wszystko poszło, ceny każdorazowo wyraźnie przekroczyły ceny wywoławcze sięgając często powyżej 10.000 zł/ar, a znajdowali się również inwestorzy kupujący wiele działek, inwestując konkretne miliony. Tak – Ocice mają dobre perspektywy budownictwa jednorodzinnego. Projekt nowego MPZP można obejrzeć na stronie miasta: http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery/60/06/60068/TRB_011_rysunek_mpzp_v3_01.pdf
Widać że sporo obszarów przeznaczono pod budownictwo jednorodzinne, problem jednak jest ten sam jak między Ocicami i Miechocinem, czyli działki w popularnym kształcie „pasów startowych”.

Kolejny duży fragment obwodnicy został pokryty pierwszą warstwą asfaltu. Wrzucałem tydzień temu zdjęcia z obwodnicy między ul. Sikorskiego, a Kamionką. Teraz ten obszar jest już pokryty asfaltem i cieszy się dużym powodzeniem wśród rolkarzy, rowerzystów, spacerowiczów, o dziwo całkiem intensywny jest też ruch samochodowy. Parę zdjęć poniżej.

Na os. Wielowieś przy ul. Grobla powstały dwa nowe przystanki komunikacji miejskiej.
Wykonawcą przystanków Grobla 02 i Grobla 04 była firma Z. W. SOPEL z Lipników. Inwestycja w nowe przystanki kosztowała miasto dokładnie 10086 zł.

W sobotę odsłonięcie pomnika ks. Michała Józefczyka

W najbliższą sobotę 2 października odsłonięte zostanie popiersie ks. Michała Józefczyka przy centralnej fontannie. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w kościele na os. Serbinów.

Tradycyjnie pojawiają się komentarze, że ks. Michał nie byłby zadowolony i by sobie nie życzył. No jasne, wiemy przecież że sobie nie życzył. Z drugiej strony ciężko w ostatnich latach o postać związaną z Tarnobrzegiem, która bardziej zasługuje na pomnik.
Przywoływany jest też temat hospicjum na os. Miechocin. O tym było we wcześniejszych wydaniach tygodnika Tinfo, chociażby przy okazji interpelacji radnego Kalinki w tej sprawie. Tak, hospicjum to lepszy pomnik, przy czym tam potrzeba ponad 3 mln zł, a na popiersie wystarczy mniej niż 1% tej kwoty.

COVID19

W ciągu ostatniego tygodnia zanotowaliśmy w Tarnobrzegu raptem 1 nowy przypadek infekcji koronawirusem raz 1 zgon osoby zakażonej z chorobami towarzyszącymi. Daleko nam zatem pod tym względem do przywoływanego często przeze mnie „promila Rzeczypospolitej”. I dobrze, pozostańmy zdrowi. W ramach kontynuacji akcji szczepień, szczepienia parafialne ze strażakami z OSP trafiły na osiedle Mokrzyszów.

Według informacji NW24 dyrekcja szpitala zarządziła cotygodniowe testy dla niezaszczepionych pracowników.

Na ścianie TDK ma powstać mural ze Stanisławem Jachowiczem

Trwa moda na murale. Kolejny tarnobrzeski mural ma powstać na ścianie TDK w ramach II Festiwalu Stanisława Jachowicza. Swoją drogą festiwal jest po części przykładem realizacji propozycji z kampanii wyborczej Dariusza Bożka, bo taki pomysł pojawił się w jednym ze spotów. Miał to być co prawda festiwal teatrów, ale mamy kolejny punkt, który widać i który łatwo rozliczyć. Przypomnę zatem film z kampanii wyborczej o festiwalu Jachowicza. Dlaczego linkuję od 64 sekundy materiału? A dziwnie mi to zabrzmiało… 🙂

Przy okazji – szacun dla Prezydenta, że obietnice wyborcze i materiały z kampanii są wciąż dostępne. Różnie bywało.

Wizualizacja Galerii Tarnobrzeg

Na stronie wykonawcy Galerii Tarnobrzeg pojawiła się nowa wizualizacja i folder promocyjny.

Grafika wrzucona przez Dawida_tbg na forum błyskawicznie rozeszła się po mediach lokalnych – zawsze to jakaś nowa perspektywa. Folderek pod tym linkiem:
https://pkbbudowa.pl/wp-content/uploads/2021/09/Tarnobrzeg-partnerzy-N.pdf

Wygląda na to, że będziemy mieli finansowanie na przebudowę ulic Kwiatkowskiego/Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej i Moniuszki. Informacja od norweskiego_leśnego (a ciężko o bardziej wiarygodne źródło), zresztą jego przekonanie o tym że pieniądze będą, czytaliśmy na forum parę miesięcy temu.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy – spodziewamy się opóźnienia

Miasto planuje skonsultować projekt ZPK z „Ministerstwem Ochrony Środowiska” (nie ma takiego, zapewne chodzi o Ministerstwo Środowiska), oczekuje również od inicjatora wyjaśnienia znaczenia słowa „nadzór”, którym to nadzorem miałby się zająć Prezydent. Pisma w tej sprawie pojawiły się na profilu dr Witolda Zycha.

Diana Ciecierska wystąpiła z jakimś Filipkiem w klipie „Cyganeczko”

Na oficjalnym kanale wytwórni QueQuality ukazał się nowy teledysk jakiegoś Filipka „Cyganeczko”. W utworze gościnnie pojawia się znana z programów „Mam Talent!”i „The Voice of Poland” Diana Ciecierska. Singiel zapowiada nowy album. „Cyganeczko” to nostalgiczna i emanująca autentycznością podróż przez wspomnienia Filipa. Nastrój bólu i smutku potęgują liryczne wersy Diany Ciecierskiej – półfinalistki telewizyjnych show: „Mam Talent!” i „The Voice of Poland”. Emocjonalny teledysk wyreżyserowany przez Macieja Malika znajdziecie poniżej.

(Uwaga: jeśli nie chcecie usłyszeć od Filipka o „rozterkach w piździe” to możecie obejrzeć bez dźwięku).

„Cyganeczko” to pierwszy numer zapowiadający nowy album Filipka „Gra na emocjach II”. Krążek jest kontynuacją wydanego w 2017 roku albumu „Gra na emocjach”, który wśród słuchaczy rapera ma miano kultowego. Data premiery płyty „Gra na emocjach II” nie jest jeszcze znana. Dyskografię Filipka zamyka wydany w styczniu tego roku album „Gambit”.

Działo się

Działo się na meczu i wokół meczu. Oprócz śledzenia widowiska sportowego mieliśmy tradycyjnie okazję wysłuchać na mieście kogo to jeszcze należy potraktować tak jak *** i Konfederację. Jednak to kibicom trzeba przyznać wstydliwą w tym przypadku bluzgopalmę pierwszeństwa. To oni pierwsi wskazywali kogo należy ***** zanim ten rynsztokowy język przejęły uliczni protestujący.

Relacja ITV Wisła z meczu poniżej:

Mniej więcej w tym samym czasie kiedy na stadionie odbywał się mecz (oraz przed i po tym czasie), można było uczestniczyć nad Jeziorem w akcji charytatywnej na rzecz Leosia. Było atrakcyjnie, głośno, do syta i z pożytkiem.

Dziś odbyła się pierwsza edycja pchlego targu i już wiemy, że będzie to impreza cykliczna. Szczegóły wkrótce.

Okołotarnobrzeskie książki

Miałem pisać o zupełnie innej książce poradnikowej wydanej ostatnio przez tarnobrzeżanina, ale wstrzymam się z tym jakiś czas. Trafiłem jednak na coś innego – poradnik autorstwa Wojciecha Rawskiego z Tarnobrzega. Książki o pożytku pszczelim (katalog roślin miododajnych) wydane w 1947 roku można jeszcze przez krótki czas obejrzeć w czytelni MBP.

You May Also Like