Tarnobrzeg – info z 30 tygodnia roku

Podsumowanie znów lekko spóźnione, ale ważne że jest. Minął kolejny dobry tydzień. Dla Was też dobry?

Polski Ład w Tarnobrzegu – jakie złożyliśmy wnioski?

Najważniejszy temat tygodnia to projekty, które miasto złożyło do Polskiego Ładu. Mogliśmy złożyć trzy i tyle złożyliśmy.
Projekt pierwszy to inwestycje drogowe, chociaż już pojawiły się wątpliwości czy należy zgłaszać ponownie te same drogi, które zgłosiliśmy do innych programów, z których szanse na dotacje są spore.
Projekt drugi to inwestycje w energię odnawialną, głównie w elektrownię solarną, też już znamy ten pomysł z Funduszu Inwestycji Lokalnych – składany bez powodzenia.
Ostatni projekt to zazielenienie rynku. Miło mi go komentować. A dlaczego miło i więcej szczegółowych informacji w tekście linkowanym poniżej:

Płatne parkowanie – nad Jeziorem Tarnobrzeskim już ruszyło

Od 3 dni mamy płatne parkowanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim, a lada dzień zostaną uruchomione (jak się znów nie przesunie) parkomaty w centrum. Już nadchodzą pierwsze opinie – do automatów nad Jeziorem tworzą się spore kolejki, zgłaszano problemy z płatnością kartą, czy papierowym banknotem 10 zł.
Ludzi nie brakowało, jak widać na poniższych obrazkach.

Przy okazji – nad Jeziorem pojawił się punkt firmowy Browaru Tarnobrzeg

Mimo wszystko jestem dobrej myśli, w ciągu paru tygodni powinno się wszystko dotrzeć, pewnie wielu wypoczywających przerzuci się na aplikacje.

Kolejna fala odkomarzania

Było źle, jest wyraźnie lepiej, chociaż nie aż o tyle lepiej co ostatnio. Mam wrażenie, że nowy system działa całkiem sprawnie – preparat nie ma karencji, skuteczność jest, odkomarzanie dosyć częste, a ostatnio nawet nie trafiłem na skargi, że sprzęt jeździ za szybko, za wcześnie, za głośno itd.

Mister TOY w Bartoszu

O ile miejsca po MM i ME z Markpolu stoją puste, o tyle lokal w Bartoszu zwolniony przez ME szybko znalazł nowego najemcę. Oby się przyjęło.

Możemy liczyć na kolejne bloki w centrum

Takiego boomu mieszkaniowego nie mieliśmy od dziesięcioleci. Po blokach na św. Barbary, na Targowej, przy Jachowicza, Na Skarpie, czy planowanych na Kopernika, dowiadujemy się o nowej planowanej inwestycji na ul. Dekutowskiego. Na teren dawnej szkoły wydano WZ na budowę 2 bloków do 8 pięter, w każdym po 60 mieszkań i 5 lokali użytkowych.

Konferencja Konfederacji i tematy okołokolejowe

W trakcie ostatniej Konferencji Konfederacji poruszano m.in. temat szprychy, która według Strategicznego Studium Lokalizacyjnego jednak ma ominąć Tarnobrzeg i Sandomierz. W temacie pojawił się jednak głos podtrzymujący nadzieję, głos autora koncepcji przebiegu szprychy w sposób integrujący Czwórmiasto. Zacytuję w całości:

Cieszy mnie zainteresowanie tematem Szprychy nr 6 i wzrost świadomości zagrożenia, jakie niesie dla nas wykluczenie Tarnobrzega z sieci CPK. Planowana jest obecnie nowa sieć transportowa kraju, a Tarnobrzeg i Sandomierz to duże ośrodki i zasługują, by się na niej znaleźć. Choć być może słowo „zasługują” nie jest odpowiednie – właściwszym byłoby powiedzieć, że taki przebieg wygeneruje o wiele większy ruch i jest po prostu lepszy.

SSL nie jest dokumentem przesądzającym o przebiegu linii. O tym zadecydują analizy poszczególnych wariantów – ich opłacalności, popytu, korzyści, związane z geografią przebiegu itp. Żadne takie studium jeszcze nie powstało, dlatego trudno przesądzać o tym którędy ta linia finalnie przebiegnie.

Zaproponowany przez Tarnobrzeg i popierany przez Czwórmiasto przebieg jest po prostu lepszy – otwiera na CPK i Warszawę region nie tylko Tarnobrzega i Sandomierza, ale również – Mielca, Nowej Dęby, Kolbuszowej czy Dębicy, a w przeciwieństwie do wariantu proponowanego przez CPK daje też szanse na stworzenie szybkiej kolei aglomeracyjnej spajającej Czwórmiasto. Wierzę, że odpowiednie analizy jednoznacznie to potwierdzą.

Faktem jest, że kształt SSL oddaje intencje obecnej ekipy zarządzającej projektem CPK, i warto wywierać szeroką społeczną presję na obóz rządzący aby przebieg został skorygowany. Choć tutaj też należy wskazać (i docenić), że i w ramach obozu władzy padały wyraźne głosy (i/lub podpisy) za przebiegiem przez Tarnobrzeg (Pani Marszałek Ewa Draus, Pan Poseł Zbigniew Chmielowiec, Pan Prezydent Lucjusz Nadbereżny).

Podsumowując, nie można powiedzieć, że walka została przegrana. Władze Tarnobrzega od początku zabiegały i dalej zabiegają (wiem, że bardzo aktywnie) o korektę przebiegu, kwestia ta zostanie też odpowiednio potraktowana z opracowywanej obecnie Strategii Miasta. Ta walka potrwa jeszcze wiele lat, a zakończy ją dopiero wbicie łopaty na budowie tej linii, a to jest perspektywa najkrócej 7-10 lat, a może i więcej (normalna sprawa przy planowaniu inwestycji).

Proszę wszystkich, bez względu na poglądy polityczne, o poparcie dla wariantu „czwórmiejskiego”, obejmującego kolejno Sandomierz, Tarnobrzeg, Stalową Wolę i Nisko. To jest fundamentalnie ważna sprawa dla rozwoju naszego Miasta ale i szeroko rozumianego regionu.


Michał Litwin,
autor koncepcji Szprychy nr 6 uwzględniającej Tarnobrzeg i Sandomierz


Całą konferencję można obejrzeć poniżej:

Czy Norbert Mastalerz serio wrócił do polityki? Oprócz pierwszej konferencji jeszcze nie zauważyłem… 😉

Żarciowozy znów zawitają do Tarnobrzega

Przyjęło się i nie zaszkodziło. W najbliższy weekend do Tarnobrzega po raz kolejny przyjadą Żarciowozy. Jak obstawiacie, do ilu dobije czas oczekiwania na zamówienie? Przekroczy 2 godziny?

Projekt utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego został złożony do RM

Tak jak się spodziewałem, udało bez problemów zebrać nie tylko 300, ale kilka razy więcej podpisów z poparciem dla ZPK, czyli zależnej od miasta dodatkowej ochrony lasów Jasień i Zwierzyniec. Jeszcze opinia RDOŚ i głosowanie w RM. Opinię LP już znamy. Jak wypadnie głosowanie?

Prace przy obwodnicy przebiegają sprawnie

W okolicy wiaduktu rondo ogranicza się krawężnikami z Elwidu i utwardza granitową kostką, wszystko nabiera ostatecznego kształtu. Poniżej materiał z NW24:

Rozmaitości:

Dorzucamy kolejne 180.000 zł na RDM, nie wiem na jaki konkretnie cel.
Pojawiają się kolejne pytania do postępowania na koncepcję zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, czyli są zainteresowani udziałem. Miasto przychyliło się do argumentów, że przygotowanie mapy do celów projektowych na tym etapie będzie zbyt kosztowne, a i tak nie przyda się w fazie realizacji.
Notka kronikarska – covid tymczasem o nas zapomniał, zresztą ze wzajemnością. Obowiązkowe maseczki w sklepach nosi czasem około połowy mieszkańców, a prawidłowo nałożone pewnie mniej niż 10%.
Znów spłonął śmietnik na Wyspiańskiego – taką informację wrzucałem raptem parę miesięcy temu, a tu recydywa. Spalone kubły, gabaryty, pojemniki na odzież i solidnie przypalona wierzba, przykro patrzeć. Monitoring zadziałał?

Nowa książka o „Jędrusiach”

Akurat parę tygodni temu rozmawiałem ze znajomym na temat książek Eugeniusza Dąbrowskiego o Jędrusiach, że generalnie temat idzie w zapomnienie. Tymczasem wygląda na to, że lada dzień premierę będzie miała nowa pozycja na ten temat – „Pierwsi po „Hubalu” -” Odwet – Jędrusie” 1939-1945″ autorstwa Tadeusza Zycha. Promocja książki odbędzie się 1 sierpnia o godz. 17:15 na Zamku, a informacja pojawiła się przy okazji świętowania rocznicy Powstania Warszawskiego. Plakat poniżej:

Nadwiślański Fashion Week

A niech będą i u nas imprezy modowe, czemu nie. Wkrótce kolejna edycja Nadwiślańskiego Fashion Week.

Podkarpackie Elektro Tournee

31 lipca G&G Auto zaprezentuje na rynku elektryki marek Volkswagen, Audi i Seat. Może za 15 lat takie pojazdy rzeczywiście przejmą tarnobrzeskie ulice? Tylko w jakim stanie i cenie będą wówczas akumulatory?

Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej tym razem na Zamku

Tarnobrzescy dominikanie zapraszają na kolejne wydarzenie muzyczne, tym razem w gościnnych murach Zamku Dzikowskiego. Szczegóły w poniższym tekście.

3 planeta od słońca

Coś nowego z lokalnego rynku muzycznego, a w nim trochę postindustrialnego Tarnobrzega. Jak Wam się podoba?


You May Also Like