Muzyka Monteverdiego u Matki Bożej Dzikowskiej

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert w ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”. W sobotę 9 października o godzinie 19.00 w kościele OO. Dominikanów w Tarnobrzegu odbędzie się koncert muzyki dawnej. W czasie koncertu będzie można usłyszeć wybitne, wyjątkowe dzieło włoskiego kompozytora przełomu epok renesansu i baroku Claudia Monteverdiego. Zabrzmią monumentalne „Vespro della Beata Vergine” SV 206 (Nieszpory Maryjne), które wykona zespół muzyki dawnej „Il Giardino d’Amore”, pod kierunkiem Stefana Plewniaka.

Zespół ten ma już na swoim koncie liczne koncerty i nagrania w kraju i zagranicą. Tworzą go młodzi, utalentowani muzycy, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej na instrumentach z epoki. Zespół występował na takich festiwalach jak Festiwal J.S. Bacha w Wiedniu, Festiwal „Utrecht Oude Muziek”, Festiwal Tartini w Piranie. Jesienią 2013 roku orkiestra odbyła pierwsze tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wystąpiła na „Festival of Early Music Celebration” w Nowym Jorku. W 2014 roku zespół Il Giardino wystąpił w prestiżowej sali koncertowej Mozarteum w Salzburgu, a także został zaproszony na festiwal w Oslo w Norwegii. Podczas drugiej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych muzycy wystąpili w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Kalifornii, gdzie członkowie Il Giardino poprowadzili kurs mistrzowski na uniwersytetach w Los Angeles i San Diego. Orkiestra od początku swojej działalności wykonywała repertuar oper włoskich i francuskich; muzykę sakralną i włoskie arcydzieła instrumentalne.

Współorganizatorem koncertu jest Tarnobrzeski Dom Kultury.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wsparcia finansowego udzieliły Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol”.

Wykonawcy:
Zespół wokalny Il Giardino d’Amore
soprany: Zuzanna Hwang, Natalia Kawalek
alty: Matylda Stasto, Łukasz Dulewicz
tenory: Aleksander Rewiński, Stanislaw Zyskowski
basy: Marek Opaska, Andrzej Zawisza

Orkiestra Il Giardino d’Amore
skrzypce i prowadzenie: Stefan Plewniak
skrzypce: Ludmiła Piestrak, Juliusz Żurawski
altowki: Wojciech Witek, Wiktoria Chorobik
wiolonczela: Konrad Górka
kontrabas: Łukasz Madej
continuo (klawesyn/pozytyw): Anna Huszczo
kornety: Marian Magiera, Agnieszka Szwajgier
puzony: Marlena Skoczylas, Kamil Żobel, Mateusz Czaja

Ewa Obniska, znawczyni twórczości Monteverdiego, w swej książce poświęconej temu kompozytorowi napisała o Nieszporach: „Jest to muzyka wizjonerska, jakiej nie napisał żaden kompozytor w tamtych czasach, także Monteverdi nie stworzył potem podobnie wielostronnego, zróżnicowanego, genialnego w swej wynalazczości dźwiękowej dzieła religijnego. Podobnego dzieła – zarazem monumentalnego i autentycznie intymnego, łączącego subtelny liryzm z wystawnym splendorem i okazałością, mistyczną inspirację z gorącą zmysłowością – nie ma zresztą w całym baroku”.

You May Also Like