Tarnobrzeg – info z 47 tygodnia roku 2021

To był kolejny dość intensywny tydzień. Niechciana prezydencka podwyżka, ochrona tarnobrzeskich lasów, dyskusje wokół poszkolnego pustostanu, sytuacja w edukacji i parę innych informacji. Może nie wszystko przewijało się w formie newsów, ale na kto czyta forum, to był na bieżąco. A dla tych, którzy wolą tygodniki poniższe podsumowanie.

Tarnobrzeżanie 40+ mogli sobie przypomnieć machowskie wybuchy. Oj w piątek gdzieniegdzie trzęsły się ściany i dzwoniły szyby. Jeśli u nas tak było słychać Leopardy z poligonu w Nowej Dębie, to blisko musiało być naprawdę ostro.

Maksymalna podwyżka dla prezydenta

Radni zdecydowali o maksymalnym możliwym podwyższeniu wynagrodzenia prezydenta Bożka. Według medialnych przekazów, podwyżka z wyrównaniem od sierpnia tego roku, dotknęła prezydenta wbrew jego woli, bowiem tenże domagał się najniższej możliwej stawki. Życzę każdemu takiego pracodawcy. Za podwyżką dla prezydenta mają iść podwyżki dla radnych, ale też dla miejskich urzędników. Wymuszona przez centralę podwyżka wydaje się bardzo wysoka, ale z drugiej strony czy nowe około 14 tys. zł netto (+ nagrody, trzynastka itp.) to jakieś kokosy dla osoby zarządzającej 340 milionami naszych złotych rocznie? Z trzeciej strony, to może być zachęta dla potencjalnej konkurencji, która bywa motywowana finansowo. Do tej pory niektórzy nie chcieli kandydować, bo wiązałoby się to ze zmniejszeniem zarobków, teraz może być inaczej.

Przy tej decyzji radni nie posłuchali prezydenta, ale inne ważne punkty sesji to już samo wsłuchiwanie się w głos ludu. I tak:

Poszkolny pustostan na Dekutowskiego – odroczenie sprawy

Prezydent wsłuchując się w głos TRK, która przypomniała sobie po co ją powołano, oraz w inne głosy doradcze, zdecydował o zdjęciu z porządku obrad uchwały o sprzedaży działki z poszkolnym pustostanem na ul. Dekutowskiego. Pismo Tarnobrzeskiej Rady Kobiet, wracającej do roli ciała opiniodawczo-doradczego, można przeczytać tutaj:

W dyskusji pojawiają się różne głosy. Dla niektórych to już duży sukces, bo głos został wysłuchany. Dla prezydenta to, jak sam mówi, czas na wysłuchanie nowych propozycji, przy czym prezydent oczekuje konkretów, z finansowaniem pomysłów włącznie. Dla WOT to szansa na złożenie kolejnej, tym razem bardziej atrakcyjnej oferty. Dla innych to porażka władz miasta i skupienie się na dzieleniu się odpowiedzialnością, wobec braku własnych pomysłów. A co to oznacza dla dewelopera szykującego się na działkę? Często komentowano też kwotę 3 mln zł, którą zaplanowano w przyszłorocznym budżecie miasta ze zbycia tej dawki, zwracając uwagę, że jest rażąco niska.

Sukces obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej: mamy oficjalną ochronę lasów Zwierzyniec i Jasień

To nie koniec wsłuchiwania się w głosy doradcze. Dużym, chociaż spodziewanym, sukcesem zakończyła się pierwsza w historii Tarnobrzega obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Radni przyjęli propozycję uchwały promowanej głównie przez dr Witolda Zycha i ustanowili na terenie lasów Zwierzyniec i Jasień Zespół Przyrodniczo-Kajobrazowy. Akurat ruszyła nowa fala wyrębu, która według nadleśnictwa nie musiała być zgłoszona partnerom porozumienia, bo to… wycinka zeszłorocznych zaległości.

Mogło się na początku wydawać, że to pozorny instrument, coś jak obywatelskie inicjatywy ustawodawcze w Sejmie, a okazało się, że mamy narzędzie oddolnej społecznej demokracji. Wystarczy jasno postawić problem, w taki sposób, że wstydem byłoby głosować przeciw. A teraz – skoro raz się udało, to pewnie na jednej inicjatywie się nie skończy. 300 podpisów to żadna bariera wejścia.

Inwestycyjnie

Z widocznych części obwodnicy niemal domknięty jest wewnętrzny pierścień ronda przy ul. Sikorskiego. Już teraz, w trakcie prac w okolicy ul. Sikorskiego, możemy sobie wyobrazić jak zakorkuje się okolica w czasie prac w tym obszarze. Zresztą na ostatniej sesji prezydent zapowiadał duże utrudnienia w ruchu w ciągu najbliższych 2 lat i przebudowy 12 ulic, w tym paru w mieście. Nie ma możliwości żeby prace rozłożyć w czasie, możemy mieć przyblokowane kilka punktów jednocześnie.

Zajrzałem w okolice Jeziora Tarnobrzeskiego, które mimo jesieni wyraźnie się zmieniają. Akurat wyświetliła mi się na fejsie ankieta z pytaniami co zrobić żeby poprawić bazę noclegową nad Jeziorem. No nic nie robić – zaczekać. Od strony Miechocina wciąż sporo się buduje, przy czym dominują niewielkie powierzchnie. Przy kanale odpływowym powstają kolejne skupiska po kilka domków w popularnym formacie 35m2.

Kolejny domek (na głównym zdjęciu) powstaje zaraz przy wyjeździe w okolicy ronda, po prawej stronie ul. Siarkowej. Obok niego wylano kolejne dwie płyty fundamentowe, zatem tu również zapowiada się kolejna kolonia domków rekreacyjnych, których mamy już chyba ponad 20. Niezależnie od małych budynków powstają też całkiem spore od strony Ocic (foto poniżej) i średnie na świeżo wydzielonych działkach przy ul. Siarkowej.

Plac przy rondzie wyjazdowym, podobnie jak plac przy Tyrolce, został utwardzony płytami z odzysku.

Bloki i Dzikowiak 2.0 rosną, na skarpie powstają ściany drugiej kondygnacji, w apartamentach wykańczane są balkony, w Dzikowiaku są ściany części podziemnej.

Tajemnicza ekipa c.d.

Serio, to chyba najbardziej tajemnicza ekipa za mojej 18letniej kadencji, a w jej czasie przewinęło się kilku prezydentów. Cisza medialna przy sporach z RIO, przy postępowaniach przed WSA i NSA, cisza przy wcześniejszej przegranej sprawie o odszkodowanie, a teraz o ponad milionie odszkodowania dla firmy budującej ostatni blok TTBS, którą wypłaciliśmy ponad pół roku temu, też nie dowiadujemy się od prezydenta, tylko niejako przy okazji. A ukrywanie przez kilka miesięcy faktu podpisania aneksu do umowy śmieciowej, radykalnie zwiększającego stawki, chociaż dzień po podpisaniu aneksu była konferencja prasowa w najważniejszych dla miasta sprawach? A info na temat ścianki? Przecież to wszystko prędzej czy później i tak wychodzi… Dziwne podejście, nie rozumiem.

Analiza edukacyjna

Nie wnikałem w te dokumenty, ale skoro są, to warto je podlinkować dla zainteresowanych. Na ostatniej sesji omawiano m.in. finansowanie tarnobrzeskiej oświaty i analizowano zatrudnienie. Linki dla chętnych poniżej:

Finansowanie oświaty:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/155200/finansowanie-oswiaty-i-x-2021-r_1463723.docx
Analiza zatrudnienia:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/155200/analiza-zatrudnienia_1463781.pdf

Przetarg śmieciowy oficjalnie rozstrzygnięty

Wiemy już oficjalnie, że przez najbliższe trzy lata odbiorem śmieci ma się zająć konsorcjum firm FCC Tarnobrzeg, FCC Polska i MPGK z Zabrza. Czekamy na stawki, zakładając, że nie będzie większych zmian.

COVID19

Rok temu mieliśmy nawet 59 osób dziennie, teraz jest nieco lepiej. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowano w Tarnobrzegu 165 nowych przypadków i 3 zgony. W Tarnobrzegu wykonano do tej pory 70651 szczepień, w pełni (to wyrażenie zmienia ostatnio znaczenie) zaszczepiono 30458 osób.

O sytuacji w tarnobrzeskim szpitalu (wszystko działa prawie normalnie) mówi poniższy materiał TVL:

Pchli Targ po raz trzeci

Dziś odbyła się trzecia edycja Pchlego Targu. Po raz kolejny nie dotarłem, nie będę się zatem rozpisywał. Może następnym razem się uda.

Kolejne medale zawodników IKS Jezioro Tarnobrzeg

Ta ekipa przyzwyczaiła nas już do dużej ilości medali, mamy kolejne owocne występy:

Stand-Up wraca do Starego Browaru

Zbliża się kolejne spotkanie ze stand-upem w, a jakże, Starym Browarze. Szczegóły w niżej linkowanym tekście:

You May Also Like