Program OZE – będzie opcja zwiększenia mocy?

Od początku roku dotarło do mnie kilka relacji osób uczestniczących w programie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. W trakcie weryfikacji technicznej, przeprowadzanej wśród uczestników programu przez przedstawiciela firmy Flexi Power Group, pada propozycja zwiększenia mocy instalacji do 4kW, przy czym dodatkowe panele byłyby opłacane na zasadach komercyjnych.

O takiej opcji nie wspominano zarówno przy pierwszej próbie podejścia do programu, jaki i w trakcie zeszłorocznej rekrutacji chętnych, czy podpisywania umów. Pomysł zwiększenia mocy instalacji z planowanych 3kW do około 4kW, może być interesujący dla wielu uczestników, nawet jeśli dodatkowe koszty wyniosą mniej więcej tyle, ile wkład własny do dofinansowanej instalacji, czyli ponad 3000 zł. Rodzą się jednak przy tej okazji liczne pytania i wątpliwości: jak w takiej sytuacji wyglądałoby rozliczenie z odbiorcą energii? Jak wyglądałaby kwestia własności instalacji, jej ubezpieczenia, doboru falownika itp?

W sprawie powyższych wątpliwości i samego potwierdzenia możliwości komercyjnej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej zapytałem w UM. Poniżej odpowiedź, którą otrzymałem.

Na dzień dzisiejszy trwają weryfikacje techniczne u mieszkańców, którzy podpisali umowę uczestnictwa w projekcie. Po zakończeniu weryfikacji sporządzony będzie PROTOKÓŁ USTALEŃ LOKALIZACJI I ZAŁOŻEŃ TECHNICZNYCH i na jego podstawie określona zostanie możliwość montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych. Urząd Miasta nie podpisał Aneksu do umowy z firmą Flexi Power Group odnośnie zwiększenia mocy instalacji.

Na pytanie o wysokość obowiązkowej składki ubezpieczeniowej, która wliczona będzie doliczona do wkładu własnego, a która miała być określona do końca roku 2022, otrzymałem odpowiedź, że wysokość składki wciąż nie jest znana.

Pozostaje nam czekać na więcej szczegółów kiedy proces weryfikacji technicznej się zakończy. Według wcześniejszych informacji do końca stycznia miały być wnoszone pełne opłaty za wkład własny. Montaż paneli rozpocząłby się jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku, a zakończył do końca listopada.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like