Tarnobrzeg, info z 24 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o donosach rychłych i opóźnionych, ale zawsze w czas, o zbiórkach, protestach, remontach, inwestycjach, szkoleniach, wydarzeniach i paru innych tematach. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie tygodnia.

Kamil Kalinka donosi do CBA i RIO

Można powiedzieć – w końcu. Po roku gadania w mocno ograniczonym gronie słuchaczy, radny Kamil Kalinka zdecydował się podjąć jakieś działania w sprawie spółki RDM. Zapowiedzi było wiele, ale ileż można dawać (na) zapowiedzi? Inna sprawa – skoro radny uważa, że wiedział o łamaniu prawa, to ileż można o nich nie zawiadamiać odpowiednich organów?

Padło na CBA i RIO. Zaczęło się od audytu, który nie wszyscy uważają za audyt, później było parę kontroli dokumentów. Chodzi między innymi o zlecanie przez miasto w trybie bezprzetargowym zadań, których RDM nie było w stanie wykonać i podzlecało innym. Inne podnoszone tematy, to zasady współpracy ze spółdzielniami, czy nieprawidłowości w dokumentach. Pełna konferencja z NW24 poniżej:

Dla uzupełnienia można zobaczyć materiał z TVL z wypowiedziami prezydenta Dariusza Bożka. Uważa, że to początek kampanii wyborczej (bo w sumie z czego wynika takie długie oczekiwanie na działania?), a radny KK nie może zapoznać się z przeprowadzonym później audytem, bo para prezydencka i odpowiedni wydział same nie zdążyły się jeszcze z nim zapoznać.

Czy to rzeczywiście kampania wyborcza? Jak wszystko. Po CBA się wiele nie spodziewam, ale z RIO może być różnie. Tylko co z tego?
To w ramach odwinięcia w kampanii wyborczej, czekamy teraz na zapowiedziane pozwanie KK przez wiceprezydenta Mirosława Plutę. Czy w tym przypadku zapowiedzi też będą trwały przez rok?

Komitet Obrony Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu donosi do prokuratury

Pozostając przy donosach, Komitet Obrony Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu donosi do prokuratury w sprawie zaniedbań. W tym przypadku od zapowiedzi minął tydzień, a nie rok, ale termin wyborów ten sam. Teraz wszystko staje się kampanią.

Ani jednej więcej – protest na tarnobrzeskim rynku

I dalej o polityce, bo pierwsze wybory z cyklu już za kilka miesięcy. W ramach ogólnopolskiej akcji, na tarnobrzeskim rynku odbył się protest pod hasłem „Ani jednej więcej” z dużo mocniejszym dodatkiem „przestańcie nas zabijać”. Zgromadziło się około 70 osób, w znacznej części spotykanych na wszelkiego rodzaju protestach antyrządowych. Mimo przedwyborczego wzmożenia, daleko było do około 300 osób, które zgromadził protest po wyroku TK, czy ponad 200 osób, które gromadziły protesty w sprawie sądownictwa. Zmieniła się również struktura wiekowa, na co, w zaskakująco bezpośredni sposób, zwrócił uwagę radny Cezary Mikrut.

Jestem „zbudowany” szerokim udziałem dziewcząt w wieku 20-30-góra 40 lat, bo z tego co widzę, panie – nie wypominając wieku – same mają już swoje dzieci, które niedługo będą mieć swoje dzieci, albo przynajmniej myślą o tym, albo mają wręcz wnuki. Wygląda na to, że młode dziewczyny, przynajmniej w naszym mieście, niespecjalnie się tym tematem interesują.

Średnia wieku chyba była jednak nieco niższa niż na trwającej równocześnie u dominikanów procesji wokół kościoła, za to z frekwencją mogło być gorzej. Wybaczcie skojarzenia czy porównania z obrzędami, ale chyba takie same miała Agnieszka Nakielska-Dydo, która do zgromadzonych odczytała artykuł 68 Konstytucji RP zupełnie tak, jakby czytała przykazania mojżeszowe, a nie punkty artykułu Konstytucji: Pierwsze…, Drugie… itd.

Raptem kilka tygodni temu porównałem wypowiedź radnego Mikruta z sesji Rady Miasta do rekolekcji wielkopostnych. Chodziło konkretnie o ujrzenie człowieka w siedzącym obok pisowcu (było to dla radnego nowe odkrycie), czy też, parafrazując, uznanie że PiS to ludzie, a nie (nie tylko?) ideologia. Tym razem był powrót na stare wiecowe tory: rubieże cywilizacji, doszlusowanie do niechlubnej grupki państw autorytarnych, dwie czarne strony sojuszu. Później radny stwierdził, że to co mamy, to już nie jest Polska, ale Pislamska Republika Kaczyńska, żałosna bananowa, narodowa, socjalistyczna, katotalibańska republika. To nie państwo z dykty, z tektury, z paździerza, ale z papieru toaletowego używanego. Słowa radnego że to nie jest już Polska i dalej, zostały przez zgromadzonych nagrodzone brawami. Podobnie jak na wcześniejszym wiecu, radny odwołał się do hasła non possumus . Podzielił się też pełnymi entuzjazmu wrażeniami po marszu w Warszawie.

Było też o demokratycznej większości w parlamencie, wykorzystanej do drastycznego zaostrzenia prawa antyaborcyjnego (niby kiedy?), było też o „machinalnym” wykorzystywaniu sytuacji przez PiS (od machiny? Raczej miało być instrumentalne wykorzystywanie). Dostało się też kolegom lekarzom. Oprócz organizatorek wystąpili również państwo Potańscy, po czym zgromadzeni udali się pod biuro PiSu. Wszystkie wystąpienia można zobaczyć na poniższym materiale niezastąpionego NW24:

Remont ulicy Rusinowskiego

Niewiele ulic w Tarnobrzegu tak zasługuje na remont jak Rusinowskiego. Znaki już stoją, zaczynamy w poniedziałek, trochę przeraża koniec listopada jako termin oddania drogi do użytku, ale może uda się wcześniej? Info w poniższym tekście.

Remont przystanków

Wypomniałem na fejsie, że Stalowa Wola kupuje w tym roku pięć autobusów elektrycznych, a nam udało się wyremontować dwa przystanki. Wydaje się, że na komunikację miejską nadal nie mamy lepszego pomysłu.

Półmetek referendum

Zbieranie podpisów pod wnioskiem o pierwsze w historii miasta referendum terminowo i ilościowo za połową, ale była to wyraźnie łatwiejsza połowa, szczególnie jeśli podpisy mają być zebrane z odpowiednią „górką”. Po zbiórce pod bazarem, pod TSM, nad Jeziorem, widziałem dzisiaj, wzorem WOŚP zbiórkę podpisów pod kościołem. W sumie sam ją niedawno sugerowałem.

Mikroinstalacje OZE

Co się odwlecze, to może jednak nie uciecze. Uczestnicy programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców Tarnobrzega mogą od poniedziałku podpisywać aneksy do umów, za czym idzie zobowiązanie do wpłaty głównej należności. Nie będę tym razem (wyjątkowo) wypominał obiecanych terminów, niech goni.

BizneStart

Warsztaty są regularnie, ale niezbyt często. A jak za darmo, to na pewno warto swojej ceny. Jak pisałem w zeszłym tygodniu na podstawie Raportu o Stanie Miasta, ilość noworejestrowanych firm spada, na pewno warto próbować żeby coś w tym zakresie zmienić.

Szykujemy się do drugiej tury oprysków na komary

Jest źle. Na forum dyskutujemy czy warto, a poniżej tekst z informacją:

Można dłużej składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego na rok 2024

W sumie w informacji z UM nie wyjaśniono jaki jest powód przedłużenia terminu składania projektów do BO2024, może czegoś się nie udało zrealizować w terminie? W każdym razie projekty można składać do końca czerwca.

Ćwiczenia wojskowe na ul. Dekutowskiego

W dawnym budynku poszkolnym na ul. Dekutowskiego w dniach 18-19 czerwca odbyło się szkolenie batalionu lekkiej piechoty z Niska, z użyciem ślepych naboi. Pamiętam, że były przymiarki do przejęcia tego budynku przez WOT, teraz są przymiarki do utworzenia batalionu WOT za Jeziorem Tarnobrzeskim. Według informacji z forum, to tam gdzie w kampanii wyborczej obiecywano budowę hoteli. To chyba tej obietnicy nie uda się zrealizować.

Program Dni Tarnobrzega 2023

I już wiemy wszystko. Tradycyjnie nikt nie jest zadowolony do końca, ale z frekwencją nie powinno być problemów. Piątek bardziej alternatywny, sobota i niedziela bardziej popularne. Nie mogę powiedzieć, że się zawiodłem, jeśli nie spodziewałem się niczego więcej. Nazwiska i nazwy rozpoznawalne.

Fumo na rynku

Fumo, jak widzę, nie tylko już działa, ale nawet ma swój zadaszony ogródek. Nie próbowałem, ale pytałem spożywających i chwalą.

Piosenki Anny Jantar na dziedzińcu TDK

To chyba interesująca przestrzeń do częstszego wykorzystania – dziedziniec TDK. W Sali kameralnej bywa ciasno, bywa duszno, czemu nie wyjść na zewnątrz, szczególnie jak ma być tyle słońca.

Kama zamiast Wakacyjnej Przystani

Dawna Kama to miejscówka dla niektórych kultowa, dla innych siedlisko wszelkiego zła i przede wszystkim nocnego hałasu. Nie tylko dopóki coś łomoce, ale i wśród towarzystwa pielgrzymującego później do miasta. Imprezy mają być ograniczone do godz. 1:00, a jak wyjdzie zobaczymy. Wraca nazwa Kama, konkretnie Kama Park. Before Party już było, ale przyznaję, że niezbyt uciążliwe. Więcej informacji w poniższym tekście.

Potańcówka s02e02

Mieliśmy kolejną edycję potańcówki i kolejne potwierdzenie czego wielu z nas brakowało. A tak mało było trzeba. Film z TN poniżej:

Wygraj Sukces

Nowa edycja starej imprezy – lokalne eliminacje. Info poniżej.

Premiera Młodzieżowego Teatru Amatorskiego

„Ja i mój wróg” to coś więcej niż coroczna premiera. Autorką wystawianej sztuki jest tarnobrzeska maturzystka Anna Mucha. Nie wiem czy na plakacie bardziej ja, czy mój wróg.

Fantastyczna Stalowa Wola

Trafiamy czasem na komentarze, jak to w Stalowej Woli jest fantastycznie, szczególnie w porównaniu do Tarnobrzega. Tym razem będzie wyjątkowo fantastycznie, zbliżają się, siódme już, Stalowowolskie Spotkania z Fantastyką.

Tyrolka z patyka

Młode ujęcia na zjazd tyrolką, może ktoś się zdecyduje po paru latach przymiarek?

Serwis kawowy

Po pięknym finiszu gitarowym, kiedy to w zrzutce wziął udział prawie 1% czytających tygodniówkę, zrobił się trochę zastój. To ma być tak, że mam już nowy bas, to koniec? No mam nadzieję, że nie. No niechże będzie chociaż ta 1 kawa na 300 czytających. Kto chce i może – zapraszam na kawę, klik poniżej.
Ja zapraszam, Ty stawiasz 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

P.S.

A to jeszcze wspomnę o obrazku wejściowym. Było mi trochę głupio robić im zdjęcie, ale widziałem na Orlenie pod Grzybem przyjezdną ekipę, która robiła sobie po kolei zdjęcia z naszą wieżą ciśnień, trzymając ją w rozłożonych rękach, tak jak sobie często pstrykają np. krzywą wieżę w Pizie, czy wieżę Eiffla. Mamy coś wyjątkowego.

You May Also Like