X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Opublikowano dnia 11-01-2018

Picture 0 for X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
23 stycznia (wtorek) odbędą się w Tarnobrzegu lokalne X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W ramach obchodów prezentowane będą założenia szlaku żydowskiego w Tarnobrzegu, będziemy mieli również okazję wysłuchać wykładu dr Tadeusza Zycha na temat historii tarnobrzeskich Żydów.
Program:
10:00–11:30 Prezentacja założeń szlaku żydowskiego w Tarnobrzegu (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, ul. Prof. Stanisława Pawłowskiego 14)
12:00–12:30 Modlitwa ekumeniczna za zmarłych tarnobrzeskich Żydów (Ohel nowy, cmentarz żydowski w Tarnobrzegu, ul. Dąbrowskiej)
17:00–18:00 Wykład dr. Tadeusza Zycha, pt. Wpisani w historię miasta – tarnobrzescy Żydzi (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szeroka 13)

Organizatorzy:
Prezydent Miasta Tarnobrzega
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu
Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Tarnobrzegu
Tarnobrzeski Dom Kultury
Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Podkarpackie Kuratorium Oświaty
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli
Wspólnota Drzewo Oliwne
 

Komentarze

Możesz komentować ten wpis także bezpośrednio na forum

 • To jeszcze po sąsiedzku:

  https://i2.wp.com/kulturalia.pl/wp-content/uploads/2018/01/2-holokaust-resize.jpg
 • Admin

  Program:
  10:00–11:30 Prezentacja założeń szlaku żydowskiego w Tarnobrzegu (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, ul. Prof. Stanisława Pawłowskiego 14)
  12:00–12:30 Modlitwa ekumeniczna za zmarłych tarnobrzeskich Żydów (Ohel nowy, cmentarz żydowski w Tarnobrzegu, ul. Dąbrowskiej)
  17:00–18:00 Wykład dr. Tadeusza Zycha, pt. Wpisani w historię miasta – tarnobrzescy Żydzi (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szeroka 13)


  Poszłam na ten wykład Zycha, mimo że byłam na podobnym jego wykładzie kilkanaście tygodni temu. Należało się więc spodziewać powtórzeń lub po prostu powtórki. Teraz jak zrobisz wykład, szkolenie, artykuł, prezentację, projekt o dofinansowanie, cokolwiek, jak wykonasz jakąś pracę intelektualną - to starasz się ją jeszcze gdzieś wykorzystać, po przypudrowaniu dla niepoznaki. A tu niespodzianka - inna treść, inne podejście do tematu. Pan profesor najwyraźniej ma tych wykładów tyle, co szanująca się celebrytka sukienek - po jednym na każdą okazję. Albo umiejętnie szafuje datami i audytoriami, tak, żeby się kreacje nie powtarzały icon_smile

  A merytorycznie - jak zwykle warto posłuchać. Trochę dla wiedzy, bardziej dla poukładania sobie znanych już faktów i najbardziej dla samej przyjemności słuchania kogoś, kto widzi jakąś całość. A w dodatku sprawia wrażenie, jakby sam to sobie złożył z różnych źródeł, a nie spisał ze skryptu dla opornych od strony 27 do strony 31.

  Jeśli chodzi o fakty, zanotowałam takie "czy wiecie, że...":
  - przed I rozbiorem (czyli u schyłku I Rzeczpospolitej) w Polsce żyło 90% całej światowej populacji Żydów;
  - mówi się, że podczas II wojny światowej zginęło 6 mln Polaków, tymczasem było to 6 mln obywateli polskich. Wśród nich połowę stanowili Żydzi. Zginęło 80% polskich Żydów i 5% Polaków;
  - gdyby stosować ustawy norymberskie, to należałoby uznać za Żyda np. Mickiewicza i Szopena;
  - tylko w Polsce wprowadzono prawo, że za najmniejszą pomoc Żydowi grozi kara śmierci.
 • Nie wiem iv o kim to źle świadczy o tobie, twoim nauczycielu historii czy o III RP, że tego nie wiedziałaś. Natomiast to źle świadczy o Zychu, że te mityczne 6 mln obywateli polskich bierze nadal za pewnik, tak dla ścisłości:
  http://www.nto.pl/magazyn/reportaz/art/4126119,ilu-polakow-zginelo-podczas-ii-wojny-swiatowej,id,t.html
 • - przed I rozbiorem (czyli u schyłku I Rzeczpospolitej) w Polsce żyło 90% całej światowej populacji Żydów;

  Czyli mimo, iż mieszkali na terenie Rzeczpospolitej setki lat nie doszło do ich integracji z polskim społeczeństwem i zachowali swą odrębność oraz podchodzili z daleko posuniętą rezerwą do państwa polskiego, co było widoczne podczas wkraczania radzieckich wojsk w 1939 roku.
 • Z Mickiewiczem to nawet niezle,usmialem sie. Troche Bublem zapachnialo.  Edytowany przez A1313 o 24-01-2018 - 07:44.