Tarnobrzeg – info z 36 tygodnia roku 2022

Przekozacy na polskich czołgach gonią Moskali na wschód, załamanie na rynku surowców, w USA obchodzą rocznicę zamachów z 11 września, siatkarze grają w finale, Iga Świątek wygrywa US Open, a królowa Elżbieta II odchodzi po 70 latach.
A co słychać w naszym „promilu Rzeczypospolitej”? Wciąż stosunkowo spokojnie. Walk, nawet między partyjniakami, nie obserwujemy, Siarkowcy przełamali złą passę, a nasz prezydent Dariusz Bożek bardziej korzysta z władzy niż królowie angielscy. Bo z jakiej władzy korzystają królowie angielscy?

Satyr Blues

To jednocześnie jedna z najciekawszych, jak i najbardziej zamkniętych imprez w Tarnobrzegu. Nie skorzystałem, ale odnotowuję. Relacje pewnie wkrótce będą, na pewno warto uczestniczyć i oglądać.

Festiwal Kultury Lasowiackiej

Do Tarnobrzega dotarła dzisiaj jedna z emanacji Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Na rynku pojawił się taki jakby mini Jarmark Dominikański, przy czym ukierunkowany wyłącznie na lasowiackie tradycje z okolic Tarnobrzega. Pogoda postraszyła, ale odpuściła. Z publiką średnio, ale nie warto się zniechęcać.

W ramach Festiwalu na ścianie budynku przy dopływie wody do Jeziora Tarnobrzeskiego powstał mural przedstawiający Marię Kozłową z Machowa. Materiał TVL poniżej:

Pytałem przy okazji stary Miechocin jak to było u nas z Lasowiakami i Miechocin do tej tradycji się nie poczuwa. Kajmów też nie bardzo. Ale Machów to już byli Lasowiacy. Ciekawe.

Inwestycje

Zmiany pod fontanną

Otoczenie fontanny na placu Surowieckiego jest remontowane. Co było uszczerbane zostanie załatane, a na tradycyjnym miejscu wysiadywań mają się pojawić drewniane szczebelki. Dobrze. Po negatywnych zjawiskach jak wiosenne wykoszenie wierzb płaczących i zeżarcie bukszpanów przez szkodniki, remont powinien być krokiem w dobrą stronę.

Na co najmniej trzech lipach na rynku zauważyłem uschnięte gałęzie. Przykro patrzeć. Pewnie wody brak. Nawet to co spadnie spływa sobie po betonie do ścieków. Czas na zmiany i wcale nie trzeba tego zrobić na raz i wyceniać na 10 mln zł. Cztery lata mijają.

Ekrany przy zjeździe na obwodnicę

Wokół ronda na ul. Sikorskiego ustawiono już ekrany mające ograniczyć hałas, co ciekawe nie ograniczają przy tym światła i widoczności. Z tego co pamiętam to jedyne przewidziane od początku ekrany, a kolejne zostaną zamontowane dopiero po potwierdzeniu, że są wymagane.

Bloki Na Skarpie
Inwestor budujący bloki Na Skarpie zaprezentował kolejny film z realizacji inwestycji.

Zimniejsza ciepła woda?

Na tarnobrzeskim spotted i na forum znajdziemy uwagi od spółdzielców w sprawie ciepłej wody, która według ich opinii jest chłodniejsza niż zwykle. W przypadku galopujących cen opału obniżenie temperatury dostarczanej wody jest najłatwiejszą do wprowadzenia metodą narzucenia oszczędności. Oszczędności w zużyciu paliw, ale już nie oszczędności dla mieszkańców, którzy metr cieplejszej i zimniejszej ciepłej wody płacą tak samo dużo. Z tego co pamiętam ostrzegali niektórzy na forum przy wymianie piecyków, że to jednak jest jakaś utrata niezależności.

Mikroinstalacje OZE

Na stronie UM opublikowano oficjalną informację dla uczestników programu montażu dofinansowanych instalacji OZE. Informacja jest jednak mocno niepełna, dowiadujemy się jedynie, że procedura badania ofert zakończy się na przełomie września i października. Zupełnie pominięto informację, że oferty badaliśmy od 2 sierpnia, wybraliśmy najlepszą z nich, po czym ten wybór unieważniliśmy i zaczynamy od początku. Dlaczego tak się stało? Informacje w poniższym tekście:

Prezydent Bożek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Prezydent Dariusz Bożek poinformował o swojej obecności na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, w ramach którego wziął udział w debacie „Dziedzictwo kulturowe jako jeden z głównych czynników atrakcyjności turystycznej regionu”. Było o Jeziorze, Kolekcji, Lasowiakach, czy Jachowiczu, ale komentujący najczęściej zwracali uwagę na puste krzesła. Ktoś był na sali? Na pewno osoba z komórką, która zrobiła zdjęcia. Sprawdziłem w Google – temat niestety zupełnie nie przebił się do mediów. O debacie wspomniano na stronie organizatora i lokalnie u nas na podstawie poniższego wpisu z fejsa. Ktoś znalazł więcej?

W podsumowaniu debaty na stronie Forum wspomniano o jeziorze pełnym węgorzy i raków na miejscu kopalni siarki, poinformowano również o ożywieniu miasta i wybudowaniu wokół niego marki, a w konsekwencji chęci przedsiębiorców do inwestowania wokół tarnobrzeskiego jeziora. Rzeczywiście, słyszymy ostatnio o tej jednej ogromnej inwestycji planowanej nad Jeziorem Tarnobrzeskim, ale akurat nie wiązałem pomysłu wybudowania spalarni śmieci z naszymi staraniami o wybudowanie marki wokół naszego akwenu, pełnego węgorzy i raków.

Nikt się nie zasłużył dla kultury, bo covid

Po dłuższej przerwie odezwał się DiM Team, który tym razem oparł wpis na interpelacjach radnej Pekar i prezydenckich odpowiedziach na nie. Chodziło o przedstawienie do ministerialnego odznaczenia osób zasłużonych dla kultury. Okazuje się, że od roku 2019 nikt nie został nominowany do odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Według prezydenta, nikt z pracowników instytucji kultury w covidowej rzeczywistości nie podejmował działań wybitnych i nie wykraczał znacząco poza swoje obowiązki.

TN Historia

Redakcja Tygodnika Nadwiślańskiego wydała pierwszy numer lokalnego kwartalnika historycznego. Pierwsze wydanie (co ciekawe, oznaczone jako czerwcowe) zostało poświęcone kilku ciekawym tematom z historii Tarnobrzega i powiatu. Wybór treści bez dużych niespodzianek, akurat na debiut. Paru rzeczy się dowiedziałem, czyli jest dobrze. Autorem wszystkich tekstów jest Piotr Welanyk – czołowy i szanowany generator lokalnego contentu z redakcji TN. Gazetkę można nabyć w redakcji w cenie 15 zł, ma być również dostępna w szkolnych bibliotekach. Nie znam nakładu, pewnie niewielki. Publikację dofinansowało miasto, powiat i kopalnia.

Sympozjum naukowe na 100-lecie parafii dominikańskiej w Tarnobrzegu

Po świętowaniu w wymiarze religijnym i piknikowym przyszedł czas na wydarzenia historyczno-naukowe. Z okazji stulecia parafii dominikanów w Tarnobrzegu odbędzie się niebawem sympozjum naukowe:

Dwie kobiety – dwa żywioły

Do 23 września zostało jeszcze trochę czasu, ale zapowiedź kolejnego koncertu w Wozowni można już puścić w świat. Tym razem kobieco:

Tarnobrzeżanin skonstruował czołg w garażu

Na koniec ciekawostka lokalna, czyli popisy przejazdu lokalnego czołgu przed siedzibą ARP i restauracji Anser na strefie. Czołg o nazwie Stefanek został zbudowany przez Marcina Zaworskiego, silnik pochodzi z VW Golfa, a w produkcji zastosowano wiele autorskich rozwiązań. W poniższym materiale kilka filmów z YT.

A jeśli ktoś chciałby postawić mi kawę, to może to zrobić klikając poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like