Tarnobrzeg – info z 6 tygodnia roku 2021

Witajcie w zimowym walentynkowym podsumowaniu tygodnia. Trochę się dzieje tym razem, ale mimo wszystko postaram się nie rozpisywać, żeby nie zanudzić.

COVID19

A zacznijmy znów od zarazy, bo statystki znów są bardziej czytelne
W ciągu tygodnia mieliśmy w Tarnobrzegu potwierdzone 67 nowych przypadków, z tego najwięcej w piątek (30). Trwa kolejne przesiewowe badanie nauczycieli, w wyniku którego potwierdzono w Tarnobrzegu kilka nowych przypadków. Nie stwierdzono za to covidowych zgonów. I dobrze. Wraz ze znoszeniem kolejnych ograniczeń, po dłuższej przerwie ruszyło Kino TDK Wisła. Zmieniły się również zasady funkcjonowania Urzędu Miasta:

Tematy przyziemne

Obwodnica: miejscami teren inwestycji oznakowany, tabliczki zakazujące wejścia, rozpoczęto wycinkę wzdłuż torów w Zwierzyńcu.
Mniej więcej na przeciwko Unimetu planowana jest budowa sklepu Dino. Obiekt ma być trochę większy od Unimetu, kubatura ponad 3000 m. Inwestor wystąpił już o pozwolenie na budowę.
Również na etapie pozwolenia na budowę jest inwestycja planowana na miejscu pawilonu Dzikowiak, o której wspominaliśmy już jakiś czas temu na forum. Na działce w centrum ma się pojawić budynek od dwóch kondygnacjach z podziemnym parkingiem.
W sprawie galerii w centrum pojawiło się przed SKO odwołanie od decyzji środowiskowej. Przeciw budowie galerii protestują mieszkańcy sąsiednich wieżowców.
Organy u dominikanów zyskały ostateczny wygląd. Kiedy dwa lata temu wrzuciłem zdjęcie organów w karminowo-marmurkowym malowaniu, pojawiła się masa komentarzy. Teraz nic nie zaskakuje, konsekwentnie błyszczymy barokiem.

Uczynkiem i zaniedbaniem

O nowym tarnobrzeskim kryminale „Uczynkiem i zaniedbaniem” Mariusza Kaniosa wspominałem tydzień temu. Trudno mi było odnieść się jednak do samej książki po okładce. Teraz już mógłbym napisać więcej, bo wczoraj udało się przeczytać całość. Mógłbym, ale kto to widział pisać dużo o kryminale? Zatem będzie krótko.
Można zacząć od wywiadu z autorem, z małym wyjątkiem wywiadu bardzo sympatycznego, który dodatkowo mnie zachęcił do kupienia książki.

Autor rozgrywa akcję bez schematów, często odbijając poza utarte ścieżki. Książkę czyta się bardzo dobrze, akcja ssie, a rozwój wydarzeń nie jest oczywisty. Przebija się motyw podziału na prawo i sprawiedliwość, z wątpliwością: czy paragrafy, nawet przy skutecznym ściganiu i osadzaniu winnych wypełniają nasze oczekiwanie sprawiedliwości? Czy, nawet z uzasadnionym poczuciem niesprawiedliwości, możemy ustawiać się ponad prawem? Jest tu sporo Tarnobrzega i okolic, ale przede wszystkim geograficznie, jako miejsca wydarzeń. Nie ma naszego szczególnego klimatu, ale postacie i dialogi są z krwi i kości, wyraźnie żywe i charakterne, a nie tylko papierowe. Końcówka pozostawia otwartą furtkę do kolejnej części, która podobno jest już w połowie gotowa. Na pewno kupię. Jedna uwaga – przydałaby się staranniejsza korekta.

Decyzja NSA

W wątku Szkok – ależ zamieszanie z BO2020 dyskutujemy sobie od pół roku o BO2021 (bo wcześniej jakoś nie przebiło się do wiadomości publicznej, że RIO zakwestionowało nam budżet). Wczoraj, tradycyjnie dzięki dr Witoldowi Zychowi, pojawiły się nowe informacje z frontu, informacje dla miasta niekorzystne, czego zresztą można się było spodziewać. W dniu 10 lutego na posiedzeniu niejawnym NSA oddalił skargę kasacyjną Gminy Tarnobrzeg do wyroku WSA w Rzeszowie I SA/Rz 438/20, a tym samym utrzymał go w mocy. Spór z RIO przegraliśmy zatem przed WSA, a teraz zaczynamy (1 z 3 spraw) przegrywać również przed NSA. Z jednej strony rozumiem, że władze miasta chciałyby pozostać przy wyborze mieszkańców i „własnym” projekcie, z drugiej strony czy walka dla samej walki ma sens, jeśli argumentów prawnych mamy, jak się okazuje, za mało?

Aplikacja TuTarnobrzeg

Pisałem tydzień temu o pączkowaniu TuTarnobrzeg w malemiasta.com z jednoczesną zmianą formuły i już wszystko gotowe. Od paru dni można pobrać aplikację, TuTarnobrzeg.pl działa po nowemu, a o samym projekcie najlepiej posłuchać u źródła:

Tomek wszystko ładnie wyjaśnia, chociaż po kilkunastu latach prowadzenia www.ogloszenia.tarnobrzeg.info nie mogę się zgodzić, że każda licząca się (w skali Tarnobrzega) platforma liczy sobie kilkadziesiąt złotych za zamieszczenie ogłoszenia w pewnych działach. No nie, nie każda i takie miejsce gdzie można dodać za darmo ogłoszenia z działu nieruchomości czy praca, co byśmy nie mówili, od dawna istnieje i w naszej skali jest całkiem popularne 🙂

XXVII Śpiewograniec

Kolejna impreza z długą historią odbędzie się, ale w formule online. Uczestnicy wrzucają materiał na Youtube, nagroda finansowa dla zwycięzców to 1500 zł. Na godz. 18:30 27 lutego zapowiedziano Koncert Galowy XXVII festiwalu Śpiewograniec, w ramach którego wystąpi Michał Łangowski z zespołu Cisza Jak Ta oraz Martin Kac.

Krótki film o … dzwonach

Znamy ich dźwięk, ale czy ktoś je widział, albo coś o nich wie? Krótka informacja o naszych dzwonach:

Wsparcie dla Domu Dziecka w Tarnobrzegu

Informacja na koniec: Dom Dziecka w Tarnobrzegu prosi o wsparcie finansowe remontu łazienki. Szczegóły na fejsie: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1722904014550650&id=377213305786401


You May Also Like