Tarnobrzeg – info z 45 tygodnia roku 2021

Wciąż możemy głosować na Budżet Obywatelski, rezygnujemy z 8 mln zł dotacji na remont dróg, radni podnieśli podatki od nieruchomości, znamy oferty w przetargu na odbiór odpadów, czyli kolejny zestaw dobrych informacji.

Jako zdjęcie główne ujęcie na sąd i czterogwiazdkowy hotel z nietypowej strony. To w sumie piękne w naszym mieście, że w luksusowym hotelu mogą budzić gości piejące w sadzie koguty. Wokół uczelnia wyższa, szkoła muzyczna z aulą koncertową, PRLowskie bloki, psiarnia, dorodny pomnik przyrody, waląca się ruinka młyna, szkaradna hala na starym kirkucie, kamieniczki, wychodek w hiszpańskim łupku, szkoła do rozbiórki, stary zamek hrabiowski w parku, dzika łąka, wieżowce Manhattanu, brakuje tylko galerii handlowej. Kocham ten nasz mix!

Wciąż można głosować na Budżet Obywatelski 2022

Jeszcze przez 3 dni możemy wybierać internetowo projekty z Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Do wydania około 1,5 mln zł. Link do głosowania: https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/

Odbiór śmieci

Znamy ceny ofertowe w postępowaniu na odbiór odpadów przez kolejne 3 lata. Wpłynęły dwie oferty – 32.158.650 zł od San-Ta EKO i 30.996.996 zł od konsorcjum z udziałem FCC. FCC uzyskuje również dodatkowe punkty za posiadanie instalacji komunalnej na terenie Tarnobrzega. To ceny bardzo zbliżone do tych sprzed roku, kiedy to oferta San-Ta EKO wyniosła 10.507.047 zł brutto za rok, a FCC 10.543.546 zł brutto, czyli po serii ogromnych podwyżek, tym razem cena nie powinna się znacząco zmieniać przez kolejne 3 lata. Mało tego – miasto planuje weryfikować prawdziwość deklaracji śmieciowych, co w przypadku uszczelnienia systemu może skutkować obniżeniem stawki.

Ucichły za to zapowiedzi powiązania opłaty za odbiór śmieci ze zużyciem wody.

Inwestycyjnie

Zdecydowaliśmy o oddaniu 8 mln zł dofinansowania na remonty ulic, których pozyskaniem chwaliliśmy się dwa tygodnie temu. Decyzja na pozór zaskakująca wydaje się sensowna w obecnej sytuacji, spytałem jednak w UM czy rozsądne było wystawianie tych samych dróg do dwóch różnych projektów. Informacje tutaj:

Ul. Orląt Lwowskich otwarta po remoncie

Trochę to trwało, ale w końcu temat zakończony. Oby droga służyła bezproblemowo.

Dzisiejsza stłuczka na wiadukcie skutecznie zakorkowała miasto. O tym temacie wspominamy na forum regularnie – tory mogą być dla nas większym ograniczeniem niż Wisła! Promu przez tory nie ma… Objazd przez Sobów lub Ocice? Proponowane na forum przedłużenie ul. Kopernika z przejazdem pod torami wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem na przyszłość.

Przetarg na projekt zagospodarowania os. Przywiśla unieważniony, ze względu na zbyt wysoką wartość oferty. Do dyspozycji mieliśmy 166 tys. zł. brutto, tymczasem jedyna oferta opiewała na… 724.470 zł brutto! Ogłosiliśmy nowe postępowanie w tej sprawie.

W bloku „Na Skarpie” rosną ściany działowe z silikatów, a developer troszczy się o aktualne informacje:

W trakcie rozpatrywania jest wniosek o pozwolenie na budowę nowej stacji paliw na miejscu „Orlenu pod Grzybem”. W planach również trzystanowiskowa myjnia.

Budowa Dzikowiaka 2.0 wygląda następująco:

Mur frontowy klasztoru dominikanów został pomalowany na kolor kremowy i to pewnie jego ostateczny wygląd.

Radni zdecydowali o podwyżce podatków od nieruchomości

Pisałem o tym tydzień temu i stało się. Wracamy do starego schematu, czyli (z małym wyjątkiem) przyjmujemy maksymalne stawki sprzed dwóch lat. Przeciw podniesieniu podatków opowiedziało się pięcioro radnych, wstrzymało się troje, za było 12 głosujących.

COVID19

W Tarnobrzegu rośnie, jak wszędzie w Polsce. Najbardziej widoczne chyba skupienie w szkołach. Już w 5 placówkach z powodu potwierdzenia zakażeń u personelu część klas przeszła na nauczanie zdalne, z automatycznym objęciem kwarantanną nieszczepionych dzieci i młodzieży. W czym problem? Nauczyciele się nie zaszczepili, czy szczepionki nie chronią jak zakładano? Dzisiaj potwierdzono 12 nowych zakażeń, przedwczoraj 8, w ciągu tygodnia 0-6. Bywało więcej.

Zapowiadany na jutro kolejny prze-koncert u Matki Bożej Dzikowskiej (chociaż w zamku Tarnowskich) został przeniesiony na 14 listopada z powodu choroby artysty.

Wywiad z Witoldem Zychem w TVL

Warto obejrzeć, tematyka standardowa, ale podana bezpośrednio.

You May Also Like