Tarnobrzeg – info z 50 tygodnia roku

Ostre cięcie w Radzie Kobiet, rozwój lokalny tak, ale u sąsiadów, kolejny przetarg na oświetlenie, prezentacja Kolekcji Dzikowskiej, płyta, książka, covid – dużo się dzieje.

Zbliżamy się do końca roku i czasu gdy nawet zwierzęta mają mówić ludzkim głosem. To był dość interesujący tydzień, informacji trochę więcej niż zwykle, może bardziej kulturalne niż inwestycyjne. Zapraszam.

Ostre cięcie Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Przyznam szczerze, że ten krok ze strony Prezydenta mnie zaskoczył. Czyżby był jakiś problem z formatem obecnej Rady, ze współpracą, że żeńska reprezentacja ma być aż tak okrojona? Prezydent zdecydował, że nowa Tarnobrzeska Rada Kobiet zostanie zmniejszona do 7-11 osób. Jeśli kandydatek będzie tyle samo co 2 lata temu, to prezydentowi będzie łatwiej wybrać Panie pod kątem przyszłej bezkonfliktowej współpracy, ale czy o to chodzi? Założyłem, że zgłoszeń będzie podobna ilość jak dwa lata temu, ale może wiedząc, że w TRK ma być maksymalnie 11 pań, niektóre z chętnych same zrezygnują ze startu? Jak zobaczymy skład to wszystko się wyjaśni.

O zasadach wyboru, wymaganiach i terminach pisałem w poniższym tekście:

Ostatnia (?) inicjatywa pierwszej TRK

Pozostają przy temacie TRK, zdarzyło mi się parę razy krytykować aktywność tego organu, a to ze względu na zajmowanie się różnymi zaskakującymi sprawami (jak np. pilne pisanie listów w sprawie umów międzynarodowych), przy niewielkiej aktywności jako ciała doradczego. Przyznam, że głównie tego po Paniach oczekiwałem, a z pamięci potrafię wymienić 3 tematy konsultacji/doradztwa/opinii przez 2 lata, z czego jeden sam zasugerowałem wcześniej na forum. W tym tygodniu pojawiła się właśnie taka inicjatywa w formie pisma do Prezydenta. Inicjatywa ważna, w sumie oczywista, aż dziwne, że nikt wcześniej o tym nie pomyślał.

Rozwój lokalny tak, ale u sąsiadów

Ogłoszono właśnie 29 miast, które otrzymają dotacje z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego głównie z Funduszy Norweskich i EOG. Projektów było ponad 200, ale wśród wybranych miast jest aż 6 z Podkarpacia: Jarosław, Jasło, Krosno, Nisko, Przemyśl, Stalowa Wola. Szkoda, że nie ma nas w tym towarzystwie, 15 milionów złotych na pewno byśmy chętnie zagospodarowali. Chociażby tak, jak w Jarosławiu, gdzie środki mają być wydane na ekologiczny transport publiczny i centrum przesiadkowe przy dworcu PKP. Pojawią się pewnie głosy, że środki były rozdzielane bardziej politycznie niż merytorycznie, ale w sumie czy lepsza jest w naszym wypadku słabość polityczna, czy merytoryczna?
Info chociażby tutaj:

https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/podpisanie-umow-w-ramach-programu-rozwoj-lokalny/

Problemy tarnobrzeskiego szpitala

Pisałem tydzień temu o problemach tarnobrzeskiego szpitala i zamykanych oddziałach. W tym tygodniu pojawiły się szczegóły w innych redakcjach, w tym np. w TVL.

Czasowe zamknięcie brzmi wciąż lepiej niż likwidacja, a 4 miesiące lepiej niż nigdy, ale pełniący obowiązki likwi… dyrektora tarnobrzeskiej lecznicy nie daje wielkich nadziei. Jest okazja wykazać się sprawczością.

Czwórka chętnych na stanowisko dyrektora MOSiR

Nie znamy jeszcze wyników konkursu na nowego dyrektora MOSiR, wiemy jednak z NW24 że zgłosiła się czwórka kandydatów.

Kolejny projekt MPZP

Mamy kolejny projekt MPZP, tym razem dla terenu między ulicami Dominikańską, Sienkiewicza, Sikorskiego i Wyszyńskiego:
Rysunek: https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/3573
Tekst projektu: https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/3572
Plan zmieniamy raptem po 2 latach od ostatniego, można poczytać uzasadnienie.

Wybrane ciekawostki:
Wskazuje się obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków (ul. Dominikańska), zgodnie z rysunkiem planu, dla którego ustala się:
a) realizację nawierzchni z kostki z wapienia górnojurajskiego lub innego materiału podobnego kolorystycznie o przybliżonej wielkości i kształcie do historycznej nawierzchni, przy czym należy zachować pozostałości historycznego wapiennego bruku.

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wysokości:
1) dla terenów oznaczonych symbolami M/U, U i UC – 30%;
2) dla pozostałych terenów – 1%

Ustala się kolorystykę o niskim nasyceniu barw odpowiadającemu systemowi barwnemu NCS w przedziale od 0000 do 2020 czyli nie więcej niż 20% czerni w barwie oraz nie więcej niż 20% chromatyczności barwy, przy czym dopuszcza się stosowanie odcieni z przedziału powyżej 2020, lecz wyłącznie na niewielkich fragmentach tj. nie przekraczających 20% powierzchni elewacji, dopuszcza się wykończenia elewacji okładzinami trwałymi za wyjątkiem płyt falistych i trapezowych.

Z przeprowadzonej analizy ekonomicznej wynika, że uchwalenie planu będzie umiarkowanie niekorzystne dla Miasta Tarnobrzega. Wynika to głównie z konieczności realizacji drogi publicznej w miejscu wskazanej w obowiązującym planie drogi wewnętrznej oraz urządzenia ogólnodostępnego terenu zieleni parkowej w rejonie pomnika przyrody.

Przetarg na Jeszcze widniej i jeszcze bezpieczniej

Dopiero ogłaszaliśmy przetarg na Widno i bezpiecznie, a już pojawił się kolejny na Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej. W przyszłym roku naprawdę w kwestii oświetlenia wiele się zmieni na lepsze.

Odbiór ścianki 31 grudnia, brakuje… zegara

Pytałem w UM o ściankę i otrzymałem informację jak poniżej:
Ścianka wspinaczkowa do tej pory nie została oddana do użytku ponieważ Wykonawca wciąż nie wykonał pełnego zakresu zamówienia. Ostatni, narzucony Wykonawcy termin ukończenia budowy ścianki wspinaczkowej to 31.12.2021 r. Odbiór ścianki (przypomnę, odbyły się już dwa odbiory, podczas których wykazano Wykonawcy braki i niezgodność realizacji zadania z zamówieniem) nastąpi, gdy Wykonawca uzupełni ostatni brakujący element, tj. zegar. Ma czas do końca roku.

O tym, że przy budowie ścianki są problemy z czasem wiemy wszyscy, teraz się okazuje, że to przez brak zegara 🙂 A można go było powiesić na początku obok kalendarza. Na serio – oby tym razem się udało i gotowa ścianka ruszyła od razu, bez czekania kolejne pół roku na… w sumie wszystko jedno na co. Niech to wreszcie ruszy.

Hala Iwoniczanki

Szybkie zdjęcie w przelocie – hala Iwoniczanki nabiera docelowego wyglądu, robi się elewacja.

Protest w obronie TVN

Pogoda nie sprzyja, ale dziś o godz. 19 ma odbyć się protest w sprawie TVN, konkretnie w sprawie przyjętych przez Sejm ograniczeń w strukturze własnościowej nadawców.

COVID

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy 144 potwierdzone zakażenia i 3 zgony. Przejrzałem również bardziej szczegółowe statystyki, z których wynika, że w dniach od 6 do 13 grudnia w Tarnobrzegu stwierdzono 100 zakażeń u osób niezaszczepionych i 72 zakażenia u osób „w pełni” zaszczepionych. W tym czasie zmarły 3 osoby, wyłącznie niezaszczepione. W naszej lokalnej skali wychodzi na to, że osoby zaszczepione chorują tylko troszkę rzadziej, ale wyraźnie łagodniej. W Tarnobrzegu wykonano do tej pory ponad 77 tys. szczepień, zakładam że te dane dotyczą również osób spoza Tarnobrzega, które u nas się szczepiły.

Budowa roku Podkarpacia

Remont ulicy Mickiewicza został uznany Podkarpacką Budową Roku. Wiele z tego nie wynika, ale miło dostać nagrodę.

Kolejne świąteczne ozdoby

Do świątecznych ozdóbek doszło kilka elementów, w tym wynajęta szopka. Generalnie jest ładnie, chociaż stylistyka samej szopki nie wszystkim musi przypaść do gustu. Ale wielu się podoba.

Blisko Boga i Ludzi

Dziś pod tarnobrzeskimi kościołami rozprowadzano książkę o śp. ks. Michale Józefczyku. Publikacja obejmuje krótkie wspomnienia ponad 70 osób, na końcu zamieszczono wspominkowe zdjęcia. Lektura akurat na Boże Narodzenie.

Miejskie kolędowanie na rzecz miechocińskiego hospicjum

Nie tylko książka pojawiła się dzisiaj pod kościołami. W tarnobrzeskich parafiach można było nabyć płytę CD z kolędami w wykonaniu reprezentacji poszczególnych tarnobrzeskich parafii i TDK. Dochód z wydanej przez miasto Tarnobrzeg płyty (co łaska) ma być przekazany na rzecz budowy hospicjum na os. Miechocin.

Tarnobrzeg w czasach Jachowicza

Jak ktoś nie uczestniczył osobiście w wykładzie dr Tadeusza Zycha o Tarnobrzegu w czasach Jachowicza (a widzę że nie uczestniczyło nas wiele), to jest okazja posłuchać. Słucham dr Zycha od 35 lat (teraz już bez oceniania) i wiem że wciąż tak samo warto.

Zwiedzanie Kolekcji Dzikowskiej

Sporo dyskutowaliśmy o Kolekcji Dzikowskiej, a dziś była okazja zupełnie za darmo ją zobaczyć. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem tarnobrzeżan. I rzeczywiście niektóre dzieła i sale widziałem po raz pierwszy.

Opis dzikowskiego klasztoru dominikanów z 1734 roku

Brzmi interesująco? Czyta się jeszcze lepiej! W bibliotece cyfrowej Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu dostępne jest dzieło „Dni Roczne Świętych, Błogosławionych, Wielebnych y Pobożnych Sług Boskich Zakonu Kaznodźieyskiego, S. Oyca Dominika, z Dyaryusza Xiędza Markiezego, Bzowiusza, y innych Autorow, Kśiąg. Z odpustami, Przywilejami, Łaskami od Maryi P. świadczonemi, także w z opisaniem Kośćiołów, y Klasztorow Prowincyi Polskiey” zebrane przez Michała Sieykowskiego. O naszym klasztorze napisano na stronach 79-82.

http://bc.bdsandomierz.pl/dlibra/publication/1040/edition/990/content

Koncert Noworoczny

O jakże wieloletnia to tradycja. TDK zaprasza na koncert noworoczny, szczegóły w poniższym tekście:

Choinkowy zakątek

Trudno zliczyć inicjatywy społeczne p. Justyny, a wciąż pojawiają się nowe. Tym razem w Tarnobrzegu ma powstać choinkowy zakątek, czyli miejsce gdzie posadzone zostaną oddane przez tarnobrzeżan poświąteczne choinki. Bożonarodzeniowe drzewka będzie można przekazać do PSZOKa na koszmarnie połatanej ulicy Rusinowskiego.

Życzenia świąteczne

Jako że kolejny tygodnik Tinfo zaplanowany jest na Boże Narodzenie, a nie zdziwiłbym się gdyby nawet się opóźnił, a wiem, że niektórzy czytają tylko tygodniki, to już teraz życzę wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. Niech przyniosą wam Nową Nadzieję, Przebudzenie Mocy i Odrodzenie, trzymając z dala te gorzej brzmiące tytuły z Gwiezdnych Wojen.

You May Also Like