Tarnobrzeg – info z 29 i 30 tygodnia roku

Impreza wczoraj była, ale rozgoniona. Czasem można coś zaplanować, a rozchodzi się, jak te kolorowe proszki na wietrze z głównego zdjęcia. Pieniędzy brakuje jeszcze bardziej, Czwórmiasto się ślimaczy, sąsiedzi przeciwni spalarni, w Biedrze braki, w TSM podwyżki, bezrobocie maleje i mamy dużo zabawy.

Dni Tarnobrzega 2022

Piszę to w momencie gdy burza rozgoniła widzów pierwszego dnia koncertów. Drogi wyjazdowe nieco się przytkały i po raz kolejny okazuje się, że ewakuacja tysięcy samochodów to słaby punkt, nawet jak przybędą kolejne parkingi. Szacun dla organizatorów za reakcje i informacje na bieżąco.

ELO przesunięte na niedzielę, Lanberry koncertu nie dokończy, a tarnobrzeskie zespoły poczekają na inną okazję. Tylko weterani disco polo nie zmienili planów.

Sama impreza rozciągnięta na kilka dni i miejsc. Program na wypasie, w porównaniu z okolicą, która raczej szukała oszczędności.
Wśród atrakcji aktorskie śpiewanie pod zamkiem, jazz w TDK, szanty przy Marinie, Shrek w plenerze, disco polo w krzakach oraz lokalne, krajowe i światowe gwiazdy i gwizdy na głównej scenie i pod sceną. Zaraz obok wesołego miasteczka.

Kolorowe proszki po 15 zł za woreczek nie wystartowały na czas, opóźniając się o dwie godziny. Słońce prażyło niemiłosiernie, nawet alert RCB nie zniechęcił tłumów uczestników. A później wyszło to co wyszło. Galeria zdjęć z Holi poniżej.

Lanberry i Ian Boon

Lanberry nie mogła spokojnie wystąpić na scenie, nie mogła również zostać na niedzielę, ale za to wystąpiła w gościnnej Pandzie Iana Boona, który też w niedzielę nie wystąpi.

A skoro jesteśmy nad Jeziorem, to poniżej kilka zdjęć z naszego wybrzeża

Dni Tarnobrzega 2022 – uzupełnienie dwutygodniówki

Po zakończeniu DT2022 dodałem nowy tekst, a trochę bez sensu będzie wrzucać go za tydzień czy dwa. Zatem krótka relacja z DT2022 w poniżej linkowanym tekście:

Druga edycja potańcówki

Tydzień wcześniej mieliśmy drugą edycję potańcówki. Pierwsza się przyjęła, druga utrwaliła, czekamy na trzecią. Poniżej porcja zdjęć od jagona.

Polski nieład i niedobór

Mamy spodziewany problem z pierwszą edycją Polskiego Ładu i rosnące obawy co do drugiej edycji. Co z tego że mamy obiecane na tekturce 35 mln zł, jeśli od jesieni 2021 nasz wkład własny z planowanych 1,9 mln zł wzrósł do 31,8 mln zł? Tym samym dofinansowanie spada z zakładanych 95% do nieco ponad 50%.
Szczegółowe wyliczenia wrzucałem w poniższym tekście:

Konstrukcja programu to wszystko albo nic, czyli albo oddajemy kolejne miliony do centrali, albo szukamy dziesiątków milionów na nasz udział. Po materiale TVL już wiemy, że pieniędzy nie chcemy oddawać. Liczymy na zmiany w programie, które umożliwią ograniczenie zakresu zgłoszonych do realizacji zadań, ewentualnie na jakieś dodatkowe środki z centrali.

Na ten moment z sytuacji nie ma dobrego wyjścia. Oddaliśmy w zeszłym roku 8 mln zł na drogi, bo dofinansowanie było za małe i z PŁ miało być większe. Przyszło co do czego to oddamy kolejne 35 mln zł? Bardzo słabo by to wyglądało. Z drugiej strony zadłużyć miasto na dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych, żeby mieć równiejsze drogi?

Wiślna blisko szacunków

Na remont ul. Wiślnej zaplanowaliśmy 2.753.781,99 zł brutto, podczas gdy najniższa oferta z konsorcjum PBI opiewała na 2.965.295,93 zł brutto. Czyli czasem uda się coś dobrze oszacować i nie powinno być problemów z realizacją.

Na Przywiślu ma nadal być zielono

W kolejnym materiale TVL prezydent Dariusz Bożek zapewnia, że wbrew informacjom rozpowszechnianym przez Tygodnik Nadwiślański nie grozi nam betonoza na os. Przywiśle. Nie będą wycinane drzewa wbrew woli mieszkańców, a cięcia mają się ograniczyć do roślin chorych i zagrażających bezpieczeństwu. Zazielenienie rynku wyceniono na 5 mln zł. Naprawdę nie da się tego robić stopniowo, małymi krokami? Niedawny projekt z BO z taką propozycją został pozytywnie oceniony przez miasto, zatem nie było ograniczeń formalnych. Materiał TVL poniżej:

Kolejne podejście do MPZP dla os. Miechocin

Na najbliższej sesji radni po raz kolejny zajmą się planem zagospodarowania przestrzennego dla os. Miechocin. Poprzednia wersja przyjęta przez RM została uchylona przez wojewodę jako naruszająca prawo.

Przesunięcia w budżecie

W planach na sesję spodziewamy się trochę przesunięć środków. Wybrane poniżej:
Na dokumentację projektowo-kosztorysową budowy sali gimnastycznej przy SP nr 6 – 50 tys. zł, do tego 40 tys. zł na przebudowę pomieszczeń. A jednak!
Na opracowanie projektu robót geologicznych przy wykonaniu otworu w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych – dodatkowe 3 tys. zł. Nie pamiętam ile było planowane, ale tyle nam brakuje.
Do K.S. Siarka dorzucamy kolejne 200 tys. zł, bo awans do II Ligii pociąga za sobą dodatkowe koszty.

A może zainwestować w piwo i konopie?

Skoro jesteśmy przy inwestycjach i finansach, to raptem do końca niedzieli można zostać udziałowcem spółki Hemp&Brew, produkującej tarnobrzeskie piwo z konopną emulsją CBD. Szczegóły w poniższym tekście:

Radni wypowiedzieli się jednoznacznie w sprawie spalarni odpadów

Tymczasem nie jest to decyzja tarnobrzeskich radnych, ale nowodębskich. Rada Miasta Nowa Dęba popiera sprzeciw mieszkańców Chmielowa przeciwko budowie instalacji w odległości około 800 m od budynków mieszkalnych.

Czwórmiasto o kroczek bliżej

O Czwórmieście pisałem 12 lat temu w efemerydzie prasowej „Tarnobrzeg Plus”. Ktoś pamięta taki tytuł? Co się wydarzyło przez te lata w celu zacieśnienia współpracy? Teraz, po trzech latach intensywnych działań, udało się przejść od porozumienia do stowarzyszenia. Przez kilka lat prowadziłem serwis ogłoszeniowy w domenie 4miasto.pl, ale zrezygnowałem z braku dostrzegalnych perspektyw. Pewien rozpoznawalny tarnobrzeżanin miał domenę czwormiasto.pl i również zrezygnował. Czyżby miało w końcu coś ruszyć z kopyta?

Kolejne lokalne podwyżki, tym razem w TSM

W oczekiwaniu na podwyżki cen wody (od 1 września) mamy informację o podwyżkach cen w TSM. Najpierw poszła informacja o bardzo dużym wzroście opłat za ogrzewanie lokali i wody, a teraz o podwyżce cen telewizji kablowej w TSM. Pakiet podstawowy rośnie na blisko 15 zł, a rozszerzony na prawie 50 zł miesięcznie.

Braki zaopatrzeniowe w tarnobrzeskich Biedronkach

Tak jak w całej Polsce w lokalnych Biedrach robiły się okresowe pustki. Przy wejściu do sklepu można było strzelać czego dzisiaj brakuje z podstawowych produktów – mąki, cukru, wieprzowiny, soli, czy może mleka. Nie wiem na ile to nieporadność sieci, a na ile zaplanowana akcja, bo rzeczywiście ludzie dają się nakręcić i kupują duże ilości tego co jest.

DiM Team wałkuje kolejnego radnego koalicji

Po radnym Partyce przyszedł czas na radnego Waldemara Stępaka. Autorka, autor, autorzy, autorki, ewentualne innopłciowe osoby autorskie profilu DiM Team podliczają wynagrodzenie radnego, porównując je z wynagrodzeniem dyrektorów tarnobrzeskich szkół. W sumie do tego głównie służą mi oświadczenia majątkowe. Jak chcę sprawdzić ile zarabia tarnobrzeski nauczyciel czy lekarz, czy jak wyglądają lokalnie stosunki kosztów do przychodów, to gdzie lepiej to sprawdzić?

Wpis tym razem może mniej interesujący, ale reakcje już bardziej. Nie jestem pewien, czy osoby komentujące zdają sobie sprawę, że bardzo przyczyniają się do wzrostu popularności profilu i przekazywanych na nim treści. A jeśli mają taką świadomość, to czy taki ewentualnie jest ich cel. W reakcjach pojawia się przykładowo dyrektorka miechocińskiej szkoły i żona radnego. Każdy kto zareagował na ich wpisy, jednocześnie „głosuje” za popularnością profilu DiM Team. Świadomie? Wydaje się, że radny Sławomir Partyka ma wyraźnie większą orientację w temacie mediów społecznościowych.

Niezależnie od, świadomego lub nie, zwiększania popularności profilu pojawiają się w komentarzach znane już szeroko groteskowe ataki, że na DiM Team jest „sam hejt”. No bez jaj! To rzeczywiście niezwykle stronnicze, ale jednocześnie wartościowe i dobrze zorientowane w sprawach miasta źródło. To co chwalebne i radosne to obiektywne informacje, a bolesne to hejt. Proste? Za proste. Bo skąd byśmy się dowiedzieli o tak licznych uchylonych aktach prawa miejscowego, o nielegalnych opłatach cmentarnych, o specjalizacji autorki sławnej analizy w RDM itd.? Z którejś z zaprzyjaźnionej redakcji?

Bezrobocie wróciło do poziomu sprzed pandemii

W maju 2022 stopa bezrobocia w Tarnobrzegu spadła do 7,6% czyli mniej więcej do poziomów sprzed pandemii. Mimo wszystko jest to wskaźnik wyższy niż w powiecie (6,3%), województwie (7,5%), o Polsce (5,1%) nie wspominając.

Nadchodzące wydarzenia

Już na początku sierpnia kolejny Jarmark Dominikański i kolejny Nadwiślański Fashion Week. Szykujcie się, oby pogoda dopisała.

Powtórka z metalu
Składy występujące niedawno na plaży Jeziora trafiają tym razem do Irish Pubu. Jak ktoś nie zdołał dotrzeć, to ma okazję na powtórkę.

Jednorożec już działa

W dzień startu brakowało miejsc, a później przyszła tarnobrzeska codzienność. Niech się rozwija!

Obiekt lewem chroniony

Coraz bardziej rozsypuje się kamienica w centrum północnej pierzei rynku, niestety w bardzo rzucającym się w oczy miejscu. Jeszcze kilkanaście lat temu była jednym z najładniej odremontowanych budynków, dziś stwarza zagrożenie dla otoczenia. Czego znów zabrakło? Za to tabliczka o ochronie prawnej zabytku w bardzo dobrym stanie. Czy nie słyszeliśmy zapowiedzi, że ktoś się w końcu weźmie za niszczejące budynki w centrum? Porcja zdjęć poniżej:

W dzisiejszym wydaniu wszystkie ładne zdjęcia od jagona (dzięki!), a reszta moja.

You May Also Like