Tarnobrzeg – info z 3 tygodnia roku 2023

Prezydent zapowiada (nie wprost) kandydowanie na drugą kadencję i ubolewa, że ponad 20% mieszkańców oszukuje system śmieciowy. Wiceprzewodnicząca RM brawurowo żegna się z młodością, Ewelina Miśkiewicz wydaje kolejną książkę, 1/3 TRK wciąż tkwi in pectore, poseł Braun protestuje, osobowości konkurują w osobliwości roku, a admin dalej domaga się kawy 😉

Zima wróciła cała na biało, ale zniknęła tak szybko, że nie zdążyliśmy ponarzekać na drogowców.


Zeszło mi sporo z podsumowaniem roku 2022, zatem tym razem piszę krócej niż zwykle, chociaż informacji nie brakuje. Może zacznę od wspomnianego podsumowania roku. Dużo literek, trochę zestawień, parę zdjęć, wybrane teksty. Przeżyjmy to jeszcze raz. 2022 zostanie w pamięci?

Podsumowanie roku 2022

Prezydent w TVL

Prezydent Dariusz Bożek gościł w studiu TVL, już z nowym gospodarzem. Podziękowania zatem dla Wacława Pintala za całokształt medialnej aktywności!
Trzy dobre momenty w zeszłym roku wg prezydenta to obwodnica, ścianka i Polski Ład. Fajnie wyszło ze ścianką dzięki tym opóźnieniom. Rok temu mogliśmy się pochwalić zakończeniem budowy, a teraz po roku jeszcze raz – uruchomieniem. Czyli po 6 latach budowy mamy sukces rozciągnięty na 2 lata 🙂

Z obwodnicą trudno dyskutować – jest i działa. Doczekaliśmy się.
Z Polskiego Ładu trudno być do końca zadowolonym, jeśli robimy 3/5 z pierwotnego planu (zadaniowo, a nie kwotowo). Ale jak się uda zrobić nawet te 3/5, to zmiana będzie naprawę znacząca, a środki konkretne.

Nie wprost, ale dość wyraźnie prezydent potwierdził, że planuje kandydować na drugą kadencję. Bo jak inaczej rozumieć to, że nie będzie sobie wystawiał oceny, bo ocenią go mieszkańcy w kwietniu lub maju 2024?

Co do zgaszonego światła poza centrum, to na koniec stycznia przyjdzie czas oceny, czyli spojrzymy na rachunki czy to coś dało. To nie da się tego prosto policzyć: lampa x moc x czas zgaszenia x cena prądu i samo wyjdzie? Dziwne…

Prezydent opowiadał o swoim wniosku do premiera Morawieckiego w sprawie możliwości ograniczenia zakresu zadań z Polskiego Ładu i zasad finansowania programu, które skutkowało zmianą ogólnopolskich zasad Polskiego Ładu w ciągu 2 tygodni od spotkania. Szacun! Potrzebujemy więcej takiej skuteczności na poziomie centralnym. Może warto rozważyć kandydowanie do Sejmu jesienią?

Wciąż jest problem ze odnalezieniem 20-25% mieszkańców w systemie śmieciowym. Wydaje się, że urząd zupełnie poddał się w tym zakresie, mimo szumnych zapowiedzi i mimo świadomości, że tak wielu mieszkańców oszukuje system. Na pociechę pozostaje tylko świadomość, że prezydentowi przykro z tego powodu. Cała rozmowa poniżej:

Wzrost opłat za odbiór śmieci

Jak już wspomniałem o śmieciach, to na jutrzejszej sesji wraca temat podwyżki do 30 zł od osoby za miesiąc. Prezydent uchwałę podrzucił na sesję, później wycofał, a teraz znów wrzuca na sesję. Nie pierwszy zresztą raz. Czyli nie powinno być problemu z większością radnych dla kolejnej podwyżki. Jak to wyjdzie dla rodziny z trójką dzieci? 150 zł miesięczne x 12 miesięcy = 1800 zł rocznie. Mało?

Osobliwość roku

Napisałem tekst o konkursie lokalnej prasy orlenowskiej, w którym za konkretne pieniądze można kupować głosy na osobowość roku w kilku kategoriach. Tekst pewnie dobrze trafił, skoro pozytywnie zareagowało na niego kilkoro nominowanych.

Członkinie TRK in pectore

W wyjątkowych przypadkach papież może nominować kardynałów in pectore (w swoim sercu), czyli nie podając ich danych do publicznej wiadomości. Nie wiem jak wyjątkowe okoliczności mamy tutaj na miejscu, ale od ponad miesiąca prezydent trzyma 1/3 składu Tarnobrzeskiej Rady Kobiet in pectore. Kandydatury w dodatkowym naborze były zgłaszane do 5 grudnia, a po 14 dniach skład miał zostać ogłoszony odpowiednim rozporządzeniem. Szukam, szukam i wciąż nie widzę. W ostatnich dniach prezydent dwukrotnie wspominał, że nie może zrozumieć pewnych zachowań. Ja też pewnych nie mogę.

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W poniedziałek świętowaliśmy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem Juliusza Tarnowskiego. Opinia osobista: ofiara życia Juliusza Tarnowskiego pokazała nam, jak nie należy walczyć z Moskalami. Oby nie było okazji weryfikować. A jeśli przyjdzie co do czego, to warto by to było robić mądrzej i skuteczniej. I mądre i skuteczne akcje świętować.

Protest w obronie nauczycielki z niżańskiej szkoły

Pod budynkiem starostwa powiatowego mieliśmy całkiem głośną i widoczną akcję protestacyjną w obronie nauczycielki z niżańskiej szkoły, która uczestniczyła w akcji „Stop Ukrainizacji Polski”. Pełen materiał poniżej. I tak jak lokalne media pisały o około 30 uczestników, tak antyrządowe media ogólnopolskie o kilkunastu. Ech te problemy z prostą matematyką… Wśród protestujących pojawił się poseł na Sejm RP Grzegorz Braun.

Nie dla spalarni

Wszyscy zainteresowani działaniami stowarzyszenia sprzeciwiającego się budowie spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim mogą sobie obejrzeć poniższą konferencję, a w niej raport z kolejnych prób blokowania inwestycji.

Ewelina Miśkiewicz – Sen przychodzi nad ranem

Szybko idzie. To chyba już ósma książka Eweliny Miśkiewicz. Wywiad z autorką i parę słów o marcowej premierze w poniższym tekście.

Galeria TDK zaprasza

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na wystawy malarstwa. Szczegóły w tekście poniżej.

Audycja o Zwierzyńcu w Radiu Rzeszów

W Radiu Rzeszów opublikowano półgodzinną audycję na temat naszego Zwierzyńca. Można jej posłuchać pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/groups/laszwierzyniecki/posts/895439125239770/

Muzyczne nowości od Ocicanek

Na kanale zespołu Smyklaband opublikowano serię nowości od Ocicanek, w tym brawurowy występ zastępczyni przewodniczącego Rady Miasta Tarnobrzega, żegnającej się z młodością. Jak Wam się podoba?

Na koniec tradycyjnie serwis kawowy

Dziękuję za wszystkie kawki! Tak jak pisałem przy okazji „Osobliwości roku” – potrzebujemy być doceniani. U mnie z tym prosta sprawa 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like