Tarnobrzeg – info z 25 tygodnia roku 2023

Kochani. W dzisiejszym wakacyjnym podsumowaniu tygodnia o wielkich projektach i małych wydatkach startowych, o podsumowaniach, interweniującym spadochroniarzu, niefajnym kruczku w OZE, zarobkach i wydatkach, metalach ciężkich na plaży, radosnym świętowaniu, smutnym upamiętnieniu i kawale lokalnej historii.

Wielkie projekty

Pamiętam cykl „Wielkie Projekty”, kiedy jeszcze czasem oglądałem telewizję. Projekty rzeczywiście były fascynujące, ale pamiętam co zawsze było na końcu – informacja o ile przekroczono założony budżet i założony termin 🙂 . Może u nas będzie inaczej. W tym tygodniu prezydent przedstawił serię wielkich projektów na skalę Tarnobrzega. W sumie nie ma wielkich niespodzianek, bo o niektórych mówimy od paru lat, o innych paru miesięcy, w każdym razie nie są to drogi. To obiekty, rzeczywiście potrzebujące zmiany.

Szykujemy się zatem na przebudowę rynku, żeby był zielony od flory i niebieski od wody, bo w przymiarkach jest fontanna. Stara (nie taka stara) chyba wciąż nie działa. Szykujemy się na znaczącą rozbudowę TDK, poprzednio się nie udało. Chcemy wciąż rozwijać Wozownię i chyba wszyscy się zgodzimy, że warto. Realizujemy część koncepcji zagospodarowania terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego, poprzez budowę pola namiotowego, placu dla kamperów, stanicy żeglarskiej, gejzerów, parku handlowego, mola, pomostów itd. Dodatkowo województwo chce nam wybudować bajerancką kładkę nad Wisłostradą, połączoną ze ścieżką rowerową po koronie wałów Wisły. W końcu planujemy prace na Przywiślu, w tym tężnie i toalety, chociaż to tylko okrojona część z okrojonej części bardzo ambitnego planu na samo Przywiśle. Pisałem o tym kiedyś w poniższym tekście:

Działania w ramach MOF Tarnobrzeg, we współpracy z bliskimi sąsiadami. I dobrze. Liczymy na ponad 40 mln zł, perspektywy wcale niedalekie. Prezydent zachęca uczniów do współtworzenia wizji nowego rynku, ale każdy może ją współtworzyć, bo miasto wciąż otwarte jest na propozycje.

Wydatki na start

W materiałach na nadchodzącą sesję RM poznaliśmy wstępne wydatki na start, czyli ponad 1,2 mln zł zanim coś zaczniemy.
200.000,00 zł („Przebudowa Placu Bartosza Głowackiego w ramach adaptacji przestrzeni publicznej do zmian klimatu – dokumentacja projektowa”).
400.000,00 zł („Przebudowa i rozbudowa części budynku TDK wraz z niezbędnymi instalacjami oraz wyposażeniem – dokumentacja projektowa”).
290.000,00 zł („Budowa pomieszczeń wewnątrz istniejącego budynku stajni z ujeżdżalnią w zespole pałacowym – dokumentacja projektowa”).
120.000,00 zł („Budowa pola namiotowo-kempingowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Jeziorze Tarnobrzeskim – dokumentacja projektowa”).
120.000,00 zł („Budowa mola oraz dwóch pomostów na terenie Jeziora Tarnobrzeskiego – dokumentacja projektowa”).
100.000,00 zł („Budowa stanicy żeglarskiej – opracowanie dokumentacji technicznej”). W związku ze złożeniem Wniosku o zapewnienie finansowania z rezerwy celowej budżetu państwa do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego, koniecznym jest zabezpieczenie środków na wykonanie dokumentacji technicznej dla ww. projektu „Budowa stanicy żeglarskiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim w Tarnobrzegu”, które realizowane będzie w latach 2023-2025. Łączna wartość zadania wynosi 3.130.000,00 zł. Wprowadzenie nowego przedsięwzięcia do budżetu i wieloletniej prognozy finansowej jest konieczne, ze względu na potrzebę zabezpieczenia środków na wkład własny dla ww. zadania, do którego złożono wniosek o zapewnienie finansowania z rezerwy celowej budżetu państwa.

Konferencję w tej sprawie można obejrzeć w materiale TVL:

Prezydent otrzyma absolutorium z wykonania budżetu

Zbliża się sesja, na której Dariusz Bożek otrzyma absolutorium, czyli zostanie rozliczony z wykonania budżetu. Bo chyba nie ma innej opcji.
Przy tej okazji po raz kolejny pochwalę radną Monikę Łagowską-Cebulę za wzorowy kontakt i rozliczanie się z wyborcami, tym razem otrzymujemy rozliczenie się ze wszystkich głosowań przeciw i głosów wstrzymujących się, z uzasadnieniem.

4 miesiące do wyborów, spadochroniarze nadchodzą

Mamy takie dziwne podejście w naszym okręgu, że wybieramy z jedynek na listach głównie „spadochroniarzy”, zatem centrale partyjne chętnie nam ich podrzucają. Tak było i z urzędującymi posłami, czy to Braunem, czy Poncyliuszem, czy Sobolewskim, czy Tyszką. Trudno jednak o trwałe i silne związki z rejonem, w którym tylko się raz na palę lat startuje. Stąd przedwyborcza refleksja i wzmożenie aktywności, przynajmniej aktywności medialnej.
W tym tygodniu przyjechał do Tarnobrzega poseł Paweł Poncyljusz, startujący ponownie z Koalicji Obywatelskiej (dawniej działał w ramach PiS, PJN i PR). Poseł wyraźnie zainteresował się naszymi problemami i przeprowadził kontrole w TTBS i szpitalu wojewódzkim. Zachęcał również do kontroli przebiegu wyborów. Informacje w poniższym tekście:

Przy okazji przypomnę, że jako Tarnobrzeg jesteśmy najbardziej reprezentatywnym miastem średniej wielkości w Polsce jeśli chodzi o wyniki kolejnych wyborów, głosujemy wyraźnie inaczej niż sąsiedzi czy reszta Podkarpacia. Dzięki różnym zrządzeniom losu mamy w Tarnobrzegu idealną średnią krajową, co warto by było wykorzystać. Wygląda na to, że kolejne wyborcze zmagania przed nami i kolejny raz naszej wyjątkowej przeciętności nie wykorzystamy. Powtórzę zatem hasło: Tarnobrzeg to idealne miejsce na organizację ogólnopolskich prawyborów! Niech przyjeżdżają, niech się starają, niech obiecują, a może jakiś procent z tego zostanie.

Oświadczenia majątkowe radnych

Od paru dni możemy przeglądać oświadczenia majątkowe radnych za rok 2022. Można zajrzeć w nieruchomości, oszczędności, kredyty i zarobki naszych reprezentantów i przyrównywać do siebie, na ile to nasi reprezentanci. Ile można zarobić własną ciężką pracą, a ile na posadzie z politycznego przydziału. Dla mnie to przede wszystkim dane do weryfikacji tego na co trafiamy często w mediach, gdzie na zarobki skarżą się chociażby lekarze i nauczyciele. Jeśli ktoś zostaje przy wiadomościach z tego typu mediów, to dane mogą zaskoczyć. Interesująca jest też skłonność do gromadzenia oszczędności, czy też zaciągania kredytów inwestycyjnych i konsumpcyjnych. Bo czemu rady miałby postępować inaczej z naszymi pieniędzmi niż z jego własnymi?

Ciekawostki:
Można mieć ponad 100 tys. zł emerytury rocznie
Można zarobić rocznie w okolicy 100 tys. zł jako nauczyciel
Można mieć dom o wartości poniżej 2 tys. zł za m2, a czasem nawet poniżej 1400 zł/m2
Można być pasjonatem, od lat dokładającym do swojego biznesu
Można zarabiać ponad 330 tys. zł rocznie w zawodzie medycznym
Działacz PiSu może mieć działkę o numerze 666

Szczegóły poniżej:
https://bip.tarnobrzeg.pl/artykul/549/3650/radni-rady-miasta-tarnobrzega

Trwa remont ulicy Rusinowskiego

O tym remoncie już było chyba wszystko, a przypominam go tylko ze względu na zdumiewające określenie, które względem ulicy Rusinowskiego zastosował prezydent w wypowiedzi dla TVL:

będzie to wizytówka naszego miasta

No to będziemy mieli trzy wizytówki: Jezioro, Zamek z Kolekcją Dzikowską i ulicę Rusinowskiego. Jakby nie patrzeć dość krótką, wąską i raczej poza lokalnym ruchem 🙂 Materiał TVL z wypowiedzią Dariusza Bożka poniżej:

Aneksy OZE z tajnym haczykiem

No to mam ciekawostki, o których nikt do tej pory głośno nie wspominał. W sumie to zaskakujące, bo dopiero co prezydent Dariusz Bożek z Panią naczelnik Joanną Kozub mieli konferencję prasową na ten temat. Może uznali taką informację za nieistotną? Ale dlaczego?
Od 19 czerwca przedstawiciele 673 tarnobrzeskich gospodarstw domowych mogą podpisywać aneksy do umowy na montaż fotowoltaiki. Ogłoszenia idą nawet w tarnobrzeskich parafiach, bo nagle mamy mało czasu. W aneksie jest między innymi podpunkt, że z umowy wykreślony jest punkt 3 z 5 § umowy. Kto zauważył?

Jak brzmi punkt 3 piątego paragrafu umowy?

Miasto wykona na rzecz Mieszkańca usługę wykonania instalacji OZE i wystawi za to faktury.
Kto podpisze aneks, to ten punkt wykreśla.

Dlaczego mieszkańcy mieli otrzymać faktury? Bo na podstawie faktur mogą wykorzystać ulgę termomodernizacyjną i odliczyć sobie część wydatku od PIT. A skoro faktury nie będzie, bo tak stanowi aneks, to nie będzie również odliczenia.

Czyja to wina?
TSUE! I jego wyroku. Bynajmniej nie miasta, które wciąż nie do końca wie, co zrobić z tym problemem. W ostatnich latach NSA wydawał sprzeczne wyroki na temat tego, czy gmina w sytuacji dofinansowania fotowoltaiki i demontażu azbestu występuje jako płatnik VAT, czy nie. Skoro NSA nie potrafił przyjąć jednej linii orzeczniczej, to zgłosił się z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE i wiosną tego roku TSUE orzekł, że gmina nie jest w takiej sytuacji płatnikiem VAT.
Ale czemu nikt o tym zapisie w aneksie nie powiedział ani słowa, jak była ku temu świetna okazja?

Wynagrodzenia w UM

Radny Damian Szwagierczak interpeluje w sprawie narzuconych centralnie podwyżek dla urzędników miejskich, z pytaniem ile to będzie dodatkowo kosztować i skąd weźmiemy te środki. Na podwyżkę nakłada się jednocześnie podnoszenie pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej. Jako, że na szeregowych stanowiskach zarabia się niewiele, skala podwyżek i kosztów dla miasta może być wyraźna. Radny pyta również o możliwość ograniczenia ilości etatów. Interpelacja poniżej:
https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/8752

Przy okazji wynagrodzeń urzędniczych, Tarnobrzeski DiM Team zwraca uwagę, że prezydent zdecydował, o wypłacaniu nagród uznaniowych dla pracowników urzędu nie raz na rok, ale dwa razy do roku.

W sąsiednim wpisie DiM Team szacuje (a jest to źródło dobrze zorientowane w takich sprawach), że koszt referendum lokalnego wyniesie około 95.000 zł.

Lato w mieście

Jest jak co roku – plakat, który dobrze wygląda w dużym formacie na słupie miejskim i tylko tam. Wrzucam plakat poniżej, kto chce niech sobie powiększy i przygląda.

Jeszcze większy koncert metalowy w Wake Parku

Impreza się rozwija i dobrze. Bo Wake Park to dużo więcej niż gęś.

Premiera filmu „Siarkobiografia”

W ramach obchodów 70-lecia odkrycia złóż siarki w okolicy Tarnobrzega, odbyła się dzisiaj premiera filmu „Siarkobiografia” zrealizowanego przez Aleksandra Dyla, a wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Esteka i Equela Sp.z o.o. Pokaz z ograniczoną ilością miejsc, kolejne pokazy we wrześniu. Szczerze polecam, okazja pewnie zaraz po wakacjach. A moje zachwyty w poniższym tekście:

Imprezy minione

Wianki świętowali seniorzy (relacja Leliwy poniżej)

i tradycyjnie Fram

Były kolejne przedstawienia „roczne” Framu, koncert grupy Ian Boon & The Music, uczczenie rocznicy śmierci hr Juliusza Tarnowskiego, piosenki Anny Jantar w TDK, a i pewnie jeszcze coś przegapiłem. Relacje na pewno gdzieś są, jak ktoś poszuka.

Debata z udziałem IPN w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Już jutro w TDK odbędzie się debata z udziałem naukowców IPN, temat debaty „Zbrodnia ludobójstwa. Pamięć i prawda historyczna”.
Konsekwentnie zastanawia mnie zwrot o „Narodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN/UPA na obywatelach II RP na Kresach”. Przecież tego ludobójstwa również dokonali obywatele II RP na Kresach. Nie da się tego lepiej sformułować?

Kochani

Zupełnie naturalnie zwróciłem się do Was na początku „Kochani” i chwilę później zacząłem się zastanawiać jak właściwie ta nasza relacja wygląda. Niestandardowo trochę, ale tak ma być, kochani. Miłego wieczoru i nadchodzącego tygodnia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like